B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la eYeam »

Print mi je stigao pre par dana.. Danas prokuvao kukuruz kokicar, nekih 10 minuta i ostavio ga da se natopi do sutra... Napunui sam 1-spric od 6ml i ostavio ga u frizider, isto do sutra :)
Otkuvao sam 3 tegle i prebrisao alkoholom i otavio da se osusi. Sto se tice expres lonca nasa sam ga, medjutim razgovarao sam sa kevom i ona mi je rekla da isto moze da se postigne i sa obicnim loncem, planiram da poslusam nju jel zena vec godinama sprema zimnicu :)

Kokosov treset sam narucio trebao bi da stigne ovih dana, naruceno je 12l...

Eto toliko za sad, sutra cu odraditi veci deo posla pa cu javiti. :ymparty: :D
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la eYeam »

Oplodio sam 3 tegle i stavio ih na inkubaciju. Kad se pojavi prva micerija ja cu upload slike... Ostavljene su na temperaturi 26c, trenutno temperaturu odrzava vruca flasa fode. Ovih dana cu uzeti grejac za akvarijum i miran sam. Kokosov treset mi je stigao danas. =D
slika
slika
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la semperviva »

Makni ih iz kese, ne moze se kisik izmjenjivat pravilno, riskiras svasta.

Temperatura ti može biti i niža, od 19-28 stupnjeva je raspon za kolonizaciju, što niže to manji rizik od kontaminacije ali i sporiji razvoj.

Ako baš nemaš ekspres lonac može i u običnom ali produži vrijeme sterilizacije za nekoliko sati. Nije zimnica isto što i gljive, u svaku zimnicu ide određeni konzervans (sol, šećer, ocat, alkohol, ulje) a u gljivama toga nema. Ali uz oprez i temeljitu pripremu sve se može rješiti.

Sretno :thumbsup:
Zadnja izmjena: semperviva, dana/u 13.12.2015, 21:11, ukupno mijenjano 1 put.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la Chegi »

Ne mozes bas da poredis zimnicu i sterilizaciju kukuruza :D
pecurko je napisao/la:Naglasio bih samo da obično kuvanje tegli u loncu ili improvizovanom vodenom kupatilu može biti dobra opcija za PF tek, ali za sterilizaciju zitarica u zrnu 99% slučajeva ima za posledicu kontaminaciju, jer spore mnogih bakterija prežive tu temperaturu na atmosferskom pritisku. Npr u medicini se sterilizacija u vodenom kupatilu izvodi 3 dana zaredom, tako sto se na 180c steriliše 1 sat pa supstrat stoji naredna 24h, da bi se spore podstakle na razvoj... i tako tri puta.

A i ako si nasao ekspres lonac,bolje svakako da ostavis sat ipo u ekspres loncu nego 5 sati u obicnom,i jos na kraju da ti iskoci neka kontaminacija :P
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la cof »

Moze se i u obicnom loncu kuhati i da sve prodje dobro ali to nije potpuna sterilizacija i sigurno je veca mogucnost kontaminacije. Poduzmi sve sto mozes da nista ne ude nakon kuhanja i nadaj se da si ubio vecinu kuhanjem. Sretno :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la eYeam »

Tegle sam kuvao posebno otprilike nekih 20tak min, prebrisao alkoholom i ostavio da se osuse... Kukuruz sam kuvao 45min i onda ga ostavio da se ohladi i natopi 24h... Trebao bi da je bio sterilan pre same sterilizacije uostalom videcemo sta ce ispasti na kraju... Uzeo sam 3 nove tegle i planiram novu turu za svaki slucaj, da porastu u divove do konacne pobede! :) :mushroom:

Sto se tice kese, zamenio sam je, sad je jos crnja... nije providna... Kiseonik se i ovako ne menja posto je tegla zatvorena + ima foliju!
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la cof »

eYeam je napisao/la:Tegle sam kuvao posebno otprilike nekih 20tak min, prebrisao alkoholom i ostavio da se osuse... Kukuruz sam kuvao 45min i onda ga ostavio da se ohladi i natopi 24h... Trebao bi da je bio sterilan pre same sterilizacije uostalom videcemo sta ce ispasti na kraju... Uzeo sam 3 nove tegle i planiram novu turu za svaki slucaj, da porastu u divove do konacne pobede! :) :mushroom:

Sto se tice kese, zamenio sam je, sad je jos crnja... nije providna... Kiseonik se i ovako ne menja posto je tegla zatvorena + ima foliju!
Namakanje i prokuhavanje zrna kukuruza obavlja se prije sterilizacije i po nekim gajdovima je dovoljno 15 minuta. Ja prvo namočim pa onda prokuham. Zrnje nakon toga treba obrisati da se makne voda s površine jer ju zrnje nije više u stanju upiti pa ako se ne obriše sve ode na dno. Tek sad puniš tegle i steriliziraš ih. U običnom loncu se kuha barem 2h da bi se steriliziralo. Kraće kuhanje jednostavno ne ubije sve spore, klice i bakterije koje raž ima u sebi. Ekspres lonac može isto za kraće vrijeme i praktičniji je. Ne mora sve biti tako da bi uspio ali kod 20-minutnog kuhanja tegli očekuj kontaminacije, i ja sam isto to jednom napravio. Success rate 1/8 tegli. Kada steriliziraš radije steriliziraj kako spada, to je ionako najosjetljiviji i najvažniji dio postupka. :D pozz
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la cof »

I obavezno nabavi veći lonac, kuhanje tegli posebno će ti uzet cjeli dan. Prebrisat tegle alkoholom nakon toga nema potrebe, jer izvana ionako nije važno šta je, sada je unutrašnjost tegle sterilna i pobijeno je sve živo unutra osim spora gljiva kojeg si kasnije dodao i sada u takvim uvjetima one imaju šansu razviti prije spora neke brže rastuće plijesni. :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la HypnoToad »

eYeam je napisao/la: Sto se tice kese, zamenio sam je, sad je jos crnja... nije providna... Kiseonik se i ovako ne menja posto je tegla zatvorena + ima foliju!
Micelij ne može rasti ako ne može disati. Doći će do jedne točke i jednostavno stati, i tako će stajati dok anaerobne bakterije pomalo preuzimaju zrnje.

eYeam je napisao/la:razgovarao sam sa kevom i ona mi je rekla da isto moze da se postigne i sa obicnim loncem
Bakterijske endospore ne umiru na 100 stupnjeva, za frakcijsku sterilizaciju na toj temperaturi treba poseban postupak, barem 3 kuhanja po 2 sata, u razmacima od 2 dana.

EDIT: nisam bio vidio ovaj post u kojem je Chegi citirao Pečurka, da, to je to.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: B + na Kukuruzu i coco coir(Kokosov Treset)

Post Postao/la eYeam »

Svakako ce biti jos jedna tura, za nju cu se potruditi vise oko sterilizacija mada smatram da ce i ova biti oke. Narucen je Golden Teacher, treba da stgine svakog casa! Sto se tice disanja mic, jedino da sa sterilnom iglom uguram fatu u teglu i zalepim flaster, al koliko ce joj to pomoci!? Za sada u 1-dnoj tegli se pojavila micelija, 3-ci je dan! :)
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
Odgovori