B+ prvi pokusaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
boogeyman
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 02.12.2015, 09:48

B+ prvi pokusaj

Post Postao/la boogeyman »

pokusavam po prvi put uzgojiti cubensis B+ i imam par pitanja tj. sumnji da cu uspjeti. radio sam prema let's grow mushrooms vodicu uz neke improvizacije.

smjesa za cakeove je bila 2/4 vermakulit, 1/4 raz brasno i 1/4 voda. u staklenkama je ostalo malo neispunjenog prostora jer je smjesa bila dosta tvrda i ljepljiva. nisam na silu gurao maksimalno koliko stane u staklenku. na vrh sam stavio sloj suhog vermakulita i filter iz pet shopa.
kod sterilizacije sam koristio obican lonac i staklenke su na pola bile u vodi jer mi je previse pare izlazilo van ali ne vjerujem da je ista vode uslo u njih. kuhalo se sve 90 minuta.

staklenke stoje vec 5 dana na podu uz radijator na temperaturi koja varira od 18 do 26 stupnjeva, ovisno koliko grijem stan, ali nista se ne dogadja. nema znakova micelija niti kontaminacije.
jedino je nesto suhog vermakulita palo u donji dio staklenki tako da na vrhu ima centimetar praznog prostora.

imam li uopce sanse za uspjeha, trebam li sto popraviti ili bolje krenuti iz pocetka?
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la cof »

Pokušat ću sažeti.
Postupak
Prvo se ispere zatim nakvasi raž/kuruz/ječam na par sati u čistoj vodi. Onda par min prokuhaš u novoj vodi (ovisi koju žitaricu koristiš) i obrišeš višak vode sterilnom krpom. Sad mješaš supstrat (verm, coco, itd)... Sad steriliziraš i više ne otvaraš tegle do kraja. Tek sada inokuliraš sa destiliranom vodom u kojoj su spore. Dakle špricom 2ml u tegle.
Uvjeti
Temperatura 18-25 je u principu ok ali ako pričamo o podu onda je nažalost više 18 nego 25 što je premalo. Također micelij je osjetljiviji od gljive u fazi fruitanja. Treba mu stabilnija temperatura i što se micelija tiče 18-25 je po mom mišljenju prevelika oscilacija.
Sretna okolnost je da micelij ne treba svjetlo. Možeš ga možda staviti na neko više mjesto u sobi. Topli zrak uvjek ide gore. Na stropu kod mene je stalno 2-3 stupnja viša temperatura nego na podu ispod radijatora. Tih 2-3 stupnja je itekako značajno i ne bih trubio toliko o tome da se nisam sam uvjerio. Pokušaj staviti na najgornju policu u zatvoreni ormar s odjećom. Drvo i tkanina pružaju odličnu izolaciju.
Ako si slučajno ubacio spore prije sterilizacije onda si ih ubio. Prouči postupak i probaj ponovo :) ništa strašno.
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
boogeyman
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 02.12.2015, 09:48

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la boogeyman »

nisam koristio cijelo zrno nego brasno koje se odmah pomjesa s vermakulitom i vodom. tako je barem u let's grow mushrooms videu.

voda nije bila destilirana nego jana. moze li to biti problem?

staklenke su na podu jer ih tako mogu staviti 1-2 cm do radijatora. tempratura je obicno izmedju 21-23 stupnjeva. imam termometar na staklenkama pa bacim oko svako malo. budem vidio imam li koje bolje/toplije mjesto u stanu. i definitivno cu ih pokriti da svijetlo ne dolazi.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la HypnoToad »

5 dana je pre malo na toj temperaturi da bi spore proklijale. Strpljenja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la cof »

21-23 zvuci bolje ali razmisli kako mu je po noci na podu. Meni micelij samo stane i nikad nece dalje na temp ispod 19, zato kazem :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
boogeyman
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 02.12.2015, 09:48

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la boogeyman »

HypnoToad je napisao/la:5 dana je pre malo na toj temperaturi da bi spore proklijale. Strpljenja.
koliko otprilike treba da se pojave prvi znaci zivota?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la HypnoToad »

10-15 dana prosjek, u idealnim uvjetima može već i za 5, a može i za 30 u onim manje povoljnima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la semperviva »

cof je napisao/la:Meni micelij samo stane i nikad nece dalje na temp ispod 19, zato kazem :)
Meni raste i na 15-18 stupnjeva, i to brže nego na višim temperaturama, zamisli :)) Bitno da raste.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la cof »

Cubensis sampion raste u svim uvjetima :))
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
boogeyman
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 02.12.2015, 09:48

Re: B+ prvi pokusaj

Post Postao/la boogeyman »

krenuo sam pisati post kako je proslo vec mjesec dana bez znakova zivota i kako razmisljam da sve staklenke bacim u smece i krenem iz pocetka. onda sam otisao jos jednom baciti oko i vidim da se u dvije od osam staklenki poceo razvijati micelij. konacno!!! :psy
Odgovori