Jubilarni mačići

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

Hvala na inf :) istina u slucaju da kolonozacija stane zbog niske temperature. Onda mozes i nekoloniziranu raz staviti i kolonizira se.
Ja se ne bih igrao s odvajanjem wet spotova zlicom, tad mi se kontaminiralo. Ne mozes bakterije skinut... Znam da postoji sansa da imunitet micelija bude ok i da ostatak bude ok ali eto.
A ovo kad kolonizacija spora ili stane, to sve ok, normala :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Trebam pomoć u razotkrivanju potencijalne kontaminacije na jednoj tegli.
Na stijenci tegle, uz razna zrna se nalazi prozirno-sivkasta vodena fleka. Sumnjam na wet spot, ali nisam siguran.

(ovo crno je s vanjske strane tegle, osušena boja)
slika

slika

Također, na drugoj strani tegle gdje se micelij već razvio postoji područje koje je malo tamnije, smeđkaste nijanse (slika ispod, područje lijevo od ovih crta s markerom). Tako stoji već neko vrijeme, al sam mislio da je to zato što micelij nije još dovoljno kolonizirao. Prošlo je neko vrijeme i mrlja je nepromjenjiva. Ne širi se niti nestaje. Također, ne znam što je s ovim smeđkastim zrnima koji djeluju kao otoci u moru tog micelija. Imam li razloga za brigu ili da pustim vremenu da pokaže?

slika

Njuškao sam iznad rupe napunjene vatom al ne osjetim apsolutno ništa. U normalnim okolnostima tegla je već spremna za mućkanje al ne znam koliko je pametno išta dirati?
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la semperviva »

BS.RP. je napisao/la:Također, na drugoj strani tegle gdje se micelij već razvio postoji područje koje je malo tamnije, smeđkaste nijanse (slika ispod, područje lijevo od ovih crta s markerom). Tako stoji već neko vrijeme, al sam mislio da je to zato što micelij nije još dovoljno kolonizirao. Prošlo je neko vrijeme i mrlja je nepromjenjiva. Ne širi se niti nestaje. Također, ne znam što je s ovim smeđkastim zrnima koji djeluju kao otoci u moru tog micelija. Imam li razloga za brigu ili da pustim vremenu da pokaže?

Njuškao sam iznad rupe napunjene vatom al ne osjetim apsolutno ništa. U normalnim okolnostima tegla je već spremna za mućkanje al ne znam koliko je pametno išta dirati?
U normalnim okolnostima da, ali ti ovu teglu nećeš moći promućkati, previše je zrnja u njoj već i micelij je toliko nabijen da nema šanse da se išta igdje pomakne. Za idući put napuni tegle do pola, brže se koloniziraju i lakše ih je protresti.
Za zadnju sliku ti mogu reći da je to ok, ne izgleda kao neki problem. Za prvu sliku neću tvrditi ništa jer nisam nikad radila s kukuruzom niti imala wet spot pa bolje da šutim :p

Svakako premjesti post na temu Kontaminacije post43711.html#p43711 (i malo prelistaj, možda pomogne) :thumbsup:
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

semperviva je napisao/la: Svakako premjesti post na temu Kontaminacije post43711.html#p43711 (i malo prelistaj, možda pomogne) :thumbsup:
Jesam, jesam, listao i proučavao već prije, a tražio malo i van foruma. Svejedno nisam siguran pa radije pitam stručniju gospodu i dame :)
Doša bi sebi dok još imam kome
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

imao sam takvo slično, mislim da je manji višak vlage koji može a i ne mora preći u wet spot. Znalo mi se kolonizirat nakon nekog vremena a znao se od tog i wet spot stvorit. ja bi to ostavio pa kad se kolonizira ili kad stane odlučio. :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

cof je napisao/la:imao sam takvo slično, mislim da je manji višak vlage koji može a i ne mora preći u wet spot. Znalo mi se kolonizirat nakon nekog vremena a znao se od tog i wet spot stvorit. ja bi to ostavio pa kad se kolonizira ili kad stane odlučio. :)
Je, pametno je to što veliš :)
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Odlučio sam protresti dotičnu teglu. Nije bila najjednostavnija stvar na svijetu, al nije bilo ni nemoguće. Mućkao sam koliko mi se dalo i ovo je rezultat.

slika

Sva zrna koja je bio uhvatio micelij su potamnila, postala smeđa kao što se vidi iz priloženog. Pitam se jel to normalno?

slika
Doša bi sebi dok još imam kome
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

Vidjet ces kroz par dana. Jedan detalj mi je zapeo za oko, voda ne bi trebala biti mutna. Boja zrnja nije presudna mislim, uzrok tamnjenja vjerojatno ta voda i bakterije, ali moze se kolonizirati ako je micelij dobrog imuniteta.
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

cof je napisao/la:Vidjet ces kroz par dana. Jedan detalj mi je zapeo za oko, voda ne bi trebala biti mutna. Boja zrnja nije presudna mislim, uzrok tamnjenja vjerojatno ta voda i bakterije, ali moze se kolonizirati ako je micelij dobrog imuniteta.
Nemam pojma, to su nekakve mrlje, ne znam dal od kukuruza il od čega. Micelij se razvija :)
Doša bi sebi dok još imam kome
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

Samo naprijed :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Odgovori