Jubilarni mačići

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la semperviva »

BS.RP. je napisao/la:Iduće što sam učinio bilo je da sam sterilizirao igle.
Naravno, nije mi dugo trebalo da shvatim kako imam 1 dl vode u kojeg namjeravam ubaciti spore a ja sam imao 5 šprica koje sam prethodnog dana išao sterilizirati.
Da skratim priču, sve sam ja to fino obavio: otvorio print, ubacio ga u vodu, napunio šprice čije sam igle sterilizirao vatrom i pobrisao.
Ako sam dobro razumijela sterilizirao si igle prije ubacivanja spora? Za tim nema potrebe, igle i šprice u ljekarni kupuješ sterilne, samo si dodatni posao radiš a zaista nepotrebno.
Isto tako nema potrebe iglu sterilizirati vatrom kad ih puniš sporama, to radiš samo u inokulaciji.

BS.RP. je napisao/la:Pokušao sam naći nekoga da mi posudi expres lonac, ali bez uspjeha tako da sam sterilizirao u običnom loncu 2 sata.
Bez ekspres lonca radije 3,5-4 sata. Pogledaj na njuškalu, možda netko prodaje stari ekspres za sitne novce ;)
BS.RP. je napisao/la:Kad je bilo gotovo stavio sam tegle u kartonsku kutiju u blizinu radijatora i kroz noć malo muku mučio dok nisam postigao temp od 24-25 stupnjeva.
Nemoj se mučit, micelij se razvija i na nižim temperaturama, doduše sporije. Meni su predzadnje tegle stajale na 19-(jedva)21 i sve se razvilo najnormalnije. Od 19-28, razvit će se. Na 28 naravno ide brže ali riskiraš kontaminaciju.
314 je napisao/la:po mojem mišljenju nisi trebao nadoljevati vode u teglice sa kukuruzom, kukuruz je dovoljno vode upio i bitno je da u zrnu ima vode, ali nema veze jer si kasnije to ocijedio.
možda nakon sterilizacije nije baš pametno otvarati opet tegle.....
Koliko sam shvatila u kukuruz treba nadoliti vode, mislim da sam to negdje pročitala... Neam pojma, kukuruz mi nije zanimljiv, ali svakako loš potez sa otvaranjem tegli nakon sterilizacije... No dobro, ne mora se ništa loše desiti, meni se nekoliko puta desilo da mi se tegla otvori nakon sterilizacije jer sam ju loše zategnula i ništa nije bilo, sve pet :)
BS.RP. je napisao/la:Danas ugledah novopojavljeni micelij na ostale dvije tegle. Mogao bi biti zanimljiv Božić. Ho, ho, ho :D
Teško da će za Božic, iza nove svakako. Samo strpljivo i sretno :thumbsup:
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Što se tiče steriliziranja igle i šprice prije ubacivanja spora sam naknadno skužio i sam. Želio sam se dobro pripremiti prije akcije pa sam, čitajući forum nabasao na tu informaciju. Rekoh, neće škoditi ako dodatno i to napravim ali na kraju je očito bilo nepotrebno. :)

Nadalje, na dnu prvog posta Red govori o postupku s dodatnim namakanjem kukuruza te otvaranjem tegle i cijeđenjem vode:
uzgoj-pc-na-kukuruzu-kejsan-zemljom-t48.html

Kakogod da bude, mislim da ću za idući grow isprobati pf tek metodu. Našao sam frenda koji mi može posudit expres lonac tako da je to cool, a ovim čudovištima ćemo vidjet što će bit :D

U međuvremenu...

slika
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la Beyond Le Fov »

semperviva je napisao/la:Koliko sam shvatila u kukuruz treba nadoliti vode, mislim da sam to negdje pročitala...
BS.RP. je napisao/la:Nadalje, na dnu prvog posta Red govori o postupku s dodatnim namakanjem kukuruza te otvaranjem tegle i cijeđenjem vode:
uzgoj-pc-na-kukuruzu-kejsan-zemljom-t48.html
editirao sam sad taj post da nebi bilo nepotrebnih problema s viškom vode u teglicama s kukuruzom nakon sterilizacije. davno sam radio eksperimente s preciznim količinama kukuruza i vode, pa sam tada dodao u taj post te rezultate, ispalo je da se može dodati malo dodatne vode ali za tim nema potrebe. kukuruz u namakanju 24h upije puno vode, podupla se veličina zrna i to je dovoljno. Dodatno doljevanje vode u teglice s već namočenim kukuruzom je rizik, iako kad su još vrele teglice nakon sterilizacije može se oprezno otvoriti i izliti. ali netreba si nepotrebno komplicirati proces.

nakon 24h namakanja kukuruza može se još pola sata prokuhati da zrnje bude mekše pa da ga micelij možda može bolje iskoristiti, al to nije nužno raditi.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

Vjerojatno ce bit sve ok, lijepo si odradio i opisao. I da, tegle se nikako ne otvaraju nakon sterilizacije. Kroz rupu na poklopcu koja je zatvorena sintetickom vatom se spricom i iglom ubaci 2ml vode sa sporama. Isto tako u tegli ne bi trebalo biti viska vode, tj. Zrnje ne treba biti mokro kao ni staklo. Manje "znojenje" je ok ali sto vise vode to vise bakterija s vremenom. Smrad, kontaminacija. Zrnje moceno 24 h je potrebno obrisati jer ono ne moze upiti vise nista i ta voda se zna nakupiti na dnu staklenke i onda je dolje slintavo i smrdi i micelij to tesko/nikako kolonizira. 99% slucajeva na kraju pljesniva raz. Sretno
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la semperviva »

BS.RP. je napisao/la:Nadalje, na dnu prvog posta Red govori o postupku s dodatnim namakanjem kukuruza te otvaranjem tegle i cijeđenjem vode:
uzgoj-pc-na-kukuruzu-kejsan-zemljom-t48.html
Aha vidim... Mislim da nije potrebno, samo dodatna komplikacija a rizično. Ja radim s raži i to na način da ju namočim 24sata, procjedim, prokuham 10 minuta, osušim na ručniku, punim tegle i stavljam na sterilizaciju. Mislim da se i kukuruz može tako, jednostavno je i brzo gotovo. Ne volim komplicirati, da moram još cijediti višak vode iz tegli mislim da bi podivljala :((

Svakako valja eksperimentirati, što više tekova isprobaš više naučiš, nađeš što ti najviše odgovara itd... Ja radim raž+kokos, držim ga se ko pijan plota, jako jednostavan princip a daje odlične rezultate.
BS.RP. je napisao/la:U međuvremenu...

media/images2/1448680775.jpg
U koliko je ovo, dva tjedna? Very nice B-)
Sad možeš i promućkati tegle da ubrzaš proces.
Moje se uvijek vuku po mjesec... mjesec ipo... dva... :))

cof je napisao/la:Isto tako u tegli ne bi trebalo biti viska vode, tj. Zrnje ne treba biti mokro kao ni staklo. Manje "znojenje" je ok ali sto vise vode to vise bakterija s vremenom. Smrad, kontaminacija.
Ima li kakvog spasa u ovoj situaciji? Možda tegle u kutiji sa desikantom na par dana?
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

semperviva je napisao/la:
BS.RP. je napisao/la:Nadalje, na dnu prvog posta Red govori o postupku s dodatnim namakanjem kukuruza te otvaranjem tegle i cijeđenjem vode:
uzgoj-pc-na-kukuruzu-kejsan-zemljom-t48.html
Aha vidim... Mislim da nije potrebno, samo dodatna komplikacija a rizično. Ja radim s raži i to na način da ju namočim 24sata, procjedim, prokuham 10 minuta, osušim na ručniku, punim tegle i stavljam na sterilizaciju. Mislim da se i kukuruz može tako, jednostavno je i brzo gotovo. Ne volim komplicirati, da moram još cijediti višak vode iz tegli mislim da bi podivljala :((

Svakako valja eksperimentirati, što više tekova isprobaš više naučiš, nađeš što ti najviše odgovara itd... Ja radim raž+kokos, držim ga se ko pijan plota, jako jednostavan princip a daje odlične rezultate.
BS.RP. je napisao/la:U međuvremenu...

media/images2/1448680775.jpg
U koliko je ovo, dva tjedna? Very nice B-)
Sad možeš i promućkati tegle da ubrzaš proces.
Moje se uvijek vuku po mjesec... mjesec ipo... dva... :))

cof je napisao/la:Isto tako u tegli ne bi trebalo biti viska vode, tj. Zrnje ne treba biti mokro kao ni staklo. Manje "znojenje" je ok ali sto vise vode to vise bakterija s vremenom. Smrad, kontaminacija.
Ima li kakvog spasa u ovoj situaciji? Možda tegle u kutiji sa desikantom na par dana?
Ima i nema pomoci. Protresti tegle da se voda malo rasporedi i upije definitivno moze spasiti stvar.
Moj primjer: stavio tegle na kolonizaciju na toplo mjesto jer je u sobi trenutno 14 po noci a 19 po danu kad se ne grije. Tegle na toplom mjestu pocele ubrzanu kolonizaciju ali veca temp=vece isparavanje i stvorio se ogroman visak vode. Sve se natalozilo dolje i zrnje je bilo slintavo i micelij nije rastao tamo. Od tada svaki dan gledam tih 9 tegli i kad vidim slinavo promuckam. U 5 od 9 tegli je sad sve ok i danas sam ih stavio na fruitanje a preostale 4 ce vjerojatno propast. Nikako da se kokoniziraju.
I da ne bude zabune muckamo s nekim ciljem a ne svaki dan muckat bezveze jer samo polomimo micelij. Ja kad vidim da je micelij nastavio kolonizaciju ne muckam. Muckam samo radi vlage ili kad kolonizacija stane. Povremeno muckanje sigurno ubrzava kolonizaciju, ali vecinom nema potrebe. Cesto radim i grain to grain transfer i tada treba znati procjeniti, muckati ili ne :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

cof je napisao/la:
BS.RP. je napisao/la:U međuvremenu...

media/images2/1448680775.jpg
U koliko je ovo, dva tjedna? Very nice B-)
Sad možeš i promućkati tegle da ubrzaš proces.
Moje se uvijek vuku po mjesec... mjesec ipo... dva... :))
To je točno trinaest dana :)
Preksinoć sam promućkao tu teglu, ostale nisu još dovoljno kolonizirane pa čekaju na svoj red :)
Doša bi sebi dok još imam kome
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la cof »

Tvoje je na kukuruzu ali evo o ovome sam govorio, wet spot/višak vlage u tegli:
http://s29.postimg.org/y6v7l767b/DSC_0098.jpg
znači vide se mjehurići u već zamućenoj vodi od stajanja i raž se u njoj omekšala i izljigavila. kad se otvori ima kiseli miris. tvoje mi izgleda super. živio
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

cof je napisao/la:Tvoje je na kukuruzu ali evo o ovome sam govorio, wet spot/višak vlage u tegli:
http://s29.postimg.org/y6v7l767b/DSC_0098.jpg
znači vide se mjehurići u već zamućenoj vodi od stajanja i raž se u njoj omekšala i izljigavila. kad se otvori ima kiseli miris. tvoje mi izgleda super. živio
Mudro zboriš. Bljak :S
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la semperviva »

cof je napisao/la: Ima i nema pomoci. Protresti tegle da se voda malo rasporedi i upije definitivno moze spasiti stvar.
Moj primjer: stavio tegle na kolonizaciju na toplo mjesto jer je u sobi trenutno 14 po noci a 19 po danu kad se ne grije. Tegle na toplom mjestu pocele ubrzanu kolonizaciju ali veca temp=vece isparavanje i stvorio se ogroman visak vode. Sve se natalozilo dolje i zrnje je bilo slintavo i micelij nije rastao tamo. Od tada svaki dan gledam tih 9 tegli i kad vidim slinavo promuckam. U 5 od 9 tegli je sad sve ok i danas sam ih stavio na fruitanje a preostale 4 ce vjerojatno propast. Nikako da se kokoniziraju.

Ok. Trenutno baš imam situaciju s viškom vlage u teglama i čekam da se još malo koloniziraju da promućkam. Wet spot za sad nije nigdje na vidiku (da kucnem o drvo) i što se toga tiče zaista do sad nikakvih problema nisam imala. Kod mene je kolonizacija uvijek turbo spora ali to nije strašno.

Povremeno mi se desi situacija da se 90% tegle kolonizira i onda stane. Ne mrda tjednima, nema šanse, a mućkanje je nemoguće jer je micelij tad već toliko nabijen da sve u jednom komadu skakuće po tegli. Onda odmah praznim tegle, a žlicom odvojim taj dio nekoloniziranog zrnja. Ono je obično na izdvojenom mjestu, ili vrh ili dno tegle tako da nije problem odvojiti.
Do sad nikakvih problema nisam imala tako da preporučam da pokušaš s tim preostalim teglicama, šteta je da propadnu...

BS.RP. je napisao/la: To je točno trinaest dana :)
Preksinoć sam promućkao tu teglu, ostale nisu još dovoljno kolonizirane pa čekaju na svoj red :)
Odlično, možda čak i bude veseli šareni božić :psy
Moguće je i da kolonizacija stane na dan-dva ali to je normalno nakon mućkanja, samo da znaš, da ne bude šok :)
Odgovori