B+ i Matias Romero na piru

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Lijep pozdrav društvo :)

Odavno pratim ovaj forum, i konačno imam mogućnost počet lagano upoznavat se sa uzgojem gljiva. Pošto nisam našao sve potrebne informacije, krenut ću odmah s pitanjima.

Nisam mogao pronaći raž u mjesto gdje živim, koliko god to čudno bilo, pa sam uzeo pir. Zanima me dal se pir priprema isto kao raž, na način da se ispere, očiste sve nečistoće i sl. Potom namoči, pa prokuha i onda sterilizira? Ako se kuha, koliko vremenski?

Nalazim na par guideova ljude koji isperu nečistoće iz žitarica s kojima rade, potom ubace u teglu žitarice i vodu u omjeru od 2:1 žitarice i voda, pa do skoro 1:0,8 žitarice i voda, te takve tegle odmah steriliziraju, i nakon hlađenja inokuliraju.

Drugi dio mi se čini bolji isključivo jer mi djeluje brži, što vi mislite?

Inače, micelij će u posudu biti stavljen na tanki sloj vermikulita, a casing će biti kokos i vermikulit u omjeru 75:25 kokos/vermikulit, ili 60/40.

Pozdrav :D
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la pecurko »

Možeš koristiti pir, ili neku drugu tebi dostupnu žitaricu, proso, pšenicu, kukuruz to nije bitno...
Ta druga varijanta nije dobra, jer je mogućnost da bude viška vlage velika. Bolje je namočiti žitaricu, da budeš siguran da ima dovoljnu zalihu vode (12-24h) pa onda sterilizirati.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Hvala Pecurko. Dostupno mi je bilo i proso, ali već sam kupio pir kad sam vidio da je proso super za rad. Znaš li možda koliko bi trebalo prokuhat pir? Ja sam računao ne više od 10 minuta, čisto radi sigurnosti, jer računam da je bolje premalo nego previše :)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la pecurko »

Iskren da budem ja ništa ne kuvam, radim sa raži ili pšenicom, samo isperem kroz jednu vodu, i ostavim 15-16 sati da se natapa, malo prosušim kroz peškir i u expres lonac...
Nisam nikad imao problema sa premalo vlage.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Pir se namače već 13 sati. Još koji sat, pa ide lagano brzo prosušivanje površinski, i potom sterilizacija. Nakon što se tegle steriliziraju, idu na hlađenje do sutra, i 3 tegle se inokuliraju sa Matias Romero, a 3 sa B+.

Ne znam koliko je pametno za prvi uzgoj, ali mislim da ću se probat "rez effect tek", makar 1-2 tegle.
:) :mushroom:
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la pecurko »

Nemaš potrebe komplikovati, jer na 6 tegli razlika od načina uzgoja varira u max. 10 grama više ili manje gljiva.
Izaberi tek koji je tebi najjednostavniji, a ne koji deluje najbolje. :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la shroomko »

Nije istina, rez effekt daje mozda i 50% vise u prvom flashu ali su zato ostali flushovi jadni.
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Sve tegle pokazuju znakove kolonizacije, neke manje, neke više. Strah me bilo kontaminacija i isušivanja jer su tegle sterilizirane stale 4-5 dana prije nego su bile inokulirane. Izgleda da za sad nikakvih problema nema, dapače, ide baš fino :)
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Društvo evo slika:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Prošlo je 20ak dana od prvih znakova kolonizacije, i ne znam zašto ovako sporo ide?!

Tegla koja je pokazala znakove kontaminacije prebačena je u drugu prostoriju čisto radoznalosti radi šta će ispast od nje i kakve gadosti se sve mogu razvit.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Chegi »

Ma koja radoznalost,bacaj!:)
Samo ce ta odvratna zelena budj ili sta je vec da bude mnogo intenzivnija i tamnija i to je to...
Ne znam kako mislis sporo,ovo meni deluje odlicno za 20dana sta vise deluje mi kao da je to 100% kolonizirano? :blinkk:
Odgovori