B+ i Matias Romero na piru

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la pecurko »

predzadnja slika-kontaminacija, bez otvaranja bacaj tu teglu, ostalo deluje o.k. :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Pecurko, znam da je kontaminacija, ona je odvojena iz ormara gdje su ostale, i ostavljena po strani, čisto da vidimo što se sve može razvit iz te gadosti :D Reci mi po slikama koliko treba čekat prije mješanja ovih tegli sa kokosom i vermikulitom?

Jer su i po vrhu i po dnu proraštene i sa svih strana ovako kako je na slikama, a rast je spor.
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Sve tegle su "porođene" u dvije kadice sa kokosom i vermikulitom. Vermikulit i kokos su "pasterizirani" na način da su preljeveni sa kipućom vodom i ostavljeni tako dok se ne ohlade u potpunosti.

Potom, slagan je red supstrata, pa red koloniziranih žitarica, i tako do nekih cca 5 cm debljine, +/- 0,5 cm. Kadice su stavljene u crne kese koje su na vrhu zavezane, i za 7 do 10 dana ćemo malo provirit da vidimo na čemu smo. Za sad, Matias Romero je bolji kolonizator, i više "paučinastog" micelija je dao na žitu. Iako, nakon totalnog usporavanja, B+ je zadovoljavajuće krenuo u oporavak i počeo pružat paučinasti micelij po stjenkama tegle.

Jedna tegle je bila djelomično sumnjiva, sumnjam na bakterijsku infekciju ali u samom začetku, ako sam uopće u pravu da je bila problematična. Vidjet čemo.

Stojte mi dobro :)
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Evo društvo slika posude koja je stavljena na frutanje ima već par dana i nema nikakvih naznaka pinova, barem se meni tako čini.

Dogodio se mali problem kad sam skužio da higrometar ne radi kako treba, i da na 100% vlage pokaziva 70 i da na 70% stoji uvijek. Higrometar je izvađen i naručen novi, a u međuvremenu se 2-3 puta dnevno vjetri poklopcem posuda. Bilo je dosta kapljica po površini supstrata, pa je pamukom to malo pokupljeno, zato micelij izgleda ovako "meckavo" na slici.

Oko rupa nikad nema kondenzacije u krugu jedno cca 1,5-2cm, što bi trebao bit znak dobrog protoka zraka kroz filter vatu.

Moje pitanje je, da li su posude na dobrom putu, i što da radim i po čemu da se orijentiram dok higrometar ne dođe? Trebao bi doći za 3-4 dana.

SLIKE:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Pinanje je počelo ima 3 dana, slike valjda uskoro, uzevši u obzir da nikog ne zanima tema i da nitko ne posta, ne znam koliko ima smisla pisat išta. :ohnoo:
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Mali foto update :)

Evo pinova. Iskopani dio je bio pokazivao znakove nekakvog zelenjenja. Nije mi ličilo ni blizu na standarnu trichodermu, ali za svaki slučaj, dignuto, i malo posuto sodom bikarbonom, baš lagano. Nadajmo se da će bar ovaj flush izać kako treba da se uzmu printevi.

Pinovi još uvijek izbijaju, veći rastu, i tako to.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la shroomko »

Aquaman je napisao/la:Moje pitanje je, da li su posude na dobrom putu, i što da radim i po čemu da se orijentiram dok higrom
Strpljen spasen, to ti je filozofija radjenja gljiva. Sad znas da li su bili na dobrom putu ili ne.

Higrometri ti inace nisu dizajnirani za te uvjete (vlaznost zraka 90-100%) i nijedan ti nece biti tocan. Mozda sam u krivu, takva je bila situacija kad sam ja to proucavao.
To ti je vise za odrzavati cigare u idealnoj vlaznosti i da znas otprilike kolika ti je vlaznost zraka u sobi. To su vlaznosti od 40-60%, ne 90-100%.
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Higrometar je sa pravom dlakom i plaćen 400tinjak kuna, pa se usrdno nadam da je barem malo točniji od onih digitalnih sto su 50ak :D

Inače, sve što je imalo veze s B+ je kontaminirano i bačeno. Uzevši u obzir da je rađeno paralelno, i da su isti postupci poduzeti za sterilnost, pretpostavljam da je do printa, ili nešto pak treće. B+ se isto tako pokazao kao dosta sporiji kolonizator, meni bar

:)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la shroomko »

Kontaminacija u printu vjerojatno. Ne vjerujem da je hidrometar od 400kn tocan u rasponu od 80-100% vlaznosti. Koliko se sjecam, kad je plastika onako lagano zamagljena i ima pokoja kapljica na stijenkama, to je 100% vlaznosti. Princip je jednostavan, imaj sto vise vlage u zraku bez da imas ista vlage na podu (osim ono malo sto se kondenzira).

Neka me netko ispravi ako grijesim.
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: B+ i Matias Romero na piru

Post Postao/la Aquaman »

Za sad ide dobro, samo se trichoderma počela pojavljivat i na ovoj posudi koja daje plodove, i izbacuje pinove. Uklonjeni su neki dijelovi i posuto je solju i/ili sodom bikarbonom malo. Bruising oko rupe se formirao i jedna gljiva je abortirala, ali na još jednom mjestu je izbila trichoderma, pa sam je naopakom čašom poklopio i stisnuo sve do dna posude da tako stoji. Nadam se da neće dalje od toga, i da me pusti barem da isfruitam ovo do kraja, jer jako dobro napreduju i ima ih dosta, pa bi mi bilo žao da se sjebe.

Držimo palčeve da napast neće puno van čaše narednih 5-7 dana, samo da uzmem printeve za dalje uzgajat.
Odgovori