B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
metalmaniac
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 16.04.2014, 10:13
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 10 puta

B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la metalmaniac »

pozdrav svima!

ovo je moj treći pokušaj uzgoja. od 5 cake-ova 3 su bila kontaminirana, 2 su ispala zdrava i čista. u prethodna dva pokušaja sve mi je uništila kontaminacija (Mexican i Thai Pink Buffalo).

spore su, naravno sa FSRE, strain je B+.

cake-ove sam napravio u 250ml čašama sa eko-uzgojenom raži i malo vermikulita. casing je čisti vermikulit.

inkubacija je trajala oko 3 tjedna (na temperaturi koja se penjala čak i do 30°C+, čak su preživjele jedan dan na 34°C), od stavljanja na casing do pojave prvih pinova prošlo je još kojih tjedan dana.

slike su od danas, 4 dana nakon pojave prvih pinova, trenutno ih ima 20.

slika
slika
slika
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la Echoes »

Jako lijepo. Jedino primjetim da su tanke. Možda manjak vlage ili svjetlosti?
Držim palčeve :thumbsup: :mushroom:
tišina je najbolji jezik
Avatar
metalmaniac
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 16.04.2014, 10:13
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la metalmaniac »

bit će da je do svjetla jer ih provjetravam i prskam 3x dnevno i vlaga je konstantno na oko 95%.

hvala na primjedbi!
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la muscaria »

Ja ih ne bih prskao.
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
metalmaniac
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 16.04.2014, 10:13
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la metalmaniac »

zašto pak to? nigdje nisam našao da se prskanje nije dobro, a tako održavam vlagu u ovim vrućim danima (u stanu mi je 29°C). ne vidim ni da im smeta, rastu normalno, od 24 komada primjetio sam 1 abortus i za jedan još nisam siguran.
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Tolika količina vermikulita ti nije potreban ni pola %. Šaka vodom natopljenog kokosa u posudu i problem riješen :) . Špricanje ti je isto nepotrebno kada imaš tolik vermikulita. I pripazi naravno da ne špricaš baš po gljivama. Pod kojim svijetlom je držiš !?

Ako radiš u čašama, šprobaj sterilizirati oko 45 min. Meni se rijetko kada dešava da mi ostane kontaminacije u nutri. Osim ako je iz zraka =(.

B+ su super strain B-)
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
metalmaniac
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 16.04.2014, 10:13
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la metalmaniac »

na dnu posude ima oko 1cm vermikulita. ne držim ih na direktnom svjetlu, stoje u kutu sobe, poklopljene još jednom ovakvom narančastom posudom.

sterilizirao sam preko sat vremena u ekspres loncu, očito sam negdje drugdje uspio kontaminirati (najvjerojatnije špricama ili mi je ostalo vode u čaši).

edit: evo svježa slika.

slika
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la Klaypex Delusion »

metalmaniac je napisao/la:na dnu posude ima oko 1cm vermikulita. ne držim ih na direktnom svjetlu, stoje u kutu sobe, poklopljene još jednom ovakvom narančastom posudom.

sterilizirao sam preko sat vremena u ekspres loncu, očito sam negdje drugdje uspio kontaminirati (najvjerojatnije špricama ili mi je ostalo vode u čaši).

edit: evo svježa slika.
Koliko se meni čini ti baš i nisi proučavamo postupak :eevil:
zagađenje je nešto što svi imamo problem. Gljive ti rastu ne ovisno o gravitaciji, ali im je potrebna svijetlost da znaju u kojem smijeru da idu =). Tako da makni kantu iznad njih. Folija za kolače preko posude i rupice za zrak.Međutim svijetlo je još i bitno za razvoj metala. Prouči =). Imaš štednih žarulja 6400k za kupiti su oko 60ak kn.
Bez svijetla su gljive :ohnoo: :sad:
Moraš imati cirkulaciju zraka poboljšanu od baš samog prozračivanja par puta dnevno
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
metalmaniac
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 16.04.2014, 10:13
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la metalmaniac »

u vodiču za uzgoj na raži skinutom sa Majke piše samo provjetravanje, a i na ostalim mjestima sam čitao da pretjerana cirkulacija zraka nije dobra, što je i logično s obzirom da isušuje a gljive trebaju visoku vlagu (kod mene ionako nije hermetički zatvoreno nego samo poklopljeno da ne upada prašina).
za svjetlo ću se pobrinuti tako da izrežem dno na gornjoj posudi i zamijenim ga folijom, jer je donja preniska da bi samo preko nje stavio foliju, gljive se odma nabiju na foliju.

danas sam skinuo dvije najveće i stavio ih pred ventilator jer su već prosipale spore, sutra ide i treća iz koje ću probati uzeti print. skinuo sam i abortuse da ne istrunu i ne unište sve. ostatak će biti spreman za berbu kroz 3-4 dana pa onda idu na ronjenje i nadam se drugi i treći flush (po mogućnosti i četvrti :D).
Avatar
metalmaniac
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 16.04.2014, 10:13
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: B+ uzgoj na raži i vermikulitu

Post Postao/la metalmaniac »

pozdrav svima!

nisam se dugo javljao zbog svakojakvih razloga, ali eto me natrag!

prvi flush je završio uspješno sa relativno malim brojem abortusa, 2. flush je dao samo 3 grama suhih gljiva, ali evo sada ide 3. danas se spremam za branje i...

...prosudite sami, sve zajedno ima 37 gljiva i pinova (koji se još ne vide na slikama).

slika
slika

prvi flush je dao oko 5 g suhih gljiva, pojeo sam 2.5 i bilo je vrlo dobro. možda sam očekivao da će biti mrvicu jače, ali u potpunosti sam zadovoljan, bilo je to 3-3.5 sata odličnog iskustva.
Odgovori