PESA na raži - prvi grow

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

Dragi moji, sljedeći upute s foruma, uglavnom guide koji je postala Red, iz prvog pokušaja sam uspio uzgojiti PESU iz jednog spore printa. Koristio sam:
Raž u BIO BIO dućanu, mislim da je 8kn vrećica 500g (ili 1000? idk)
Staklenke, obične od krastavaca i ajvara itd
Perlit iz Grow Shopa u Ilici, 3kn / L
Alkohol iz ljekarne, 70-ak kn 1 L 98%
Običan veliki lonac iz kuhinje lol
kutije od sladoleda iz lidla, plave. sladoled isto nije loš
malo veće plastične kutije iz bauhausa,prozirne, praktične, jeftine. 10kn/kom i ima ih u raznim veličinama, veće su malo skuplje.
barometar/termometar sa sondom, grow shop 200 kn – komotno sam mogao i bez ovoga ali želio sam znati točne uvjete u bocevima da lakše shvatim potencijalne probleme.
Dakle počeo sam sa sterilizacijom tegli, tj. prokuhao sam ih u loncu. Taj put sam totalno sj.. stvar jer sam ih kuhao na prejakoj vatri i neke od tegli su napukle od vrućine, ergo, kasnije su se kontaminirale. Skuhana raž u njima je valjda zbog pristupa zraka fermentirala i počelo je smrditi i narasle su sive i zelene pljesni. prava katastrofa. Drugu rundu tegli odmah sterilizirao i u prve i u druge tegle stavio steriliziranu raž. Kuhao ju u običnom loncu oko 2h. ocjedio sam sterilno zrnje i potrpao u sve sterilne tegle (neke napuknute, kasno sam skuzio i na kraju im odlucio dati priliku)

U sterilnu vodu sobne temperature sastrugao sam spore, promiješao i napunio dvije šprice. ostavio da se spore hidratiziraju u zatvorenoj šprici u frizideru do sutra i nakon toga promućkao i inokulirao tegle sa oko 2 ml sa svake strane.

Kroz 5 dana pojavio se micelij na mjestu inokulacije, kasnije svuda okolo. U roku 2-3 tjedna većina tegli je bila potpuno kolonizirana, one napuknute su počele smrdjeti na fermentiranu raž te sam shvatio vlastitu glupost i udaljio ih u smeće od ovih ostalih koji su prekrasno napredovali.

Kada sam ih otvorio kolonizirana raž je imala meni ugodan miris po svježim gljivama, pogotovo kad sam razdvajao žlicom neke djelove raži da ih složim za kejsanje. Prebacio sam koloniziranu raž u zdjelice od sladoleda sa slojem perlita od oko 1 cm na dnu i još jednim slojem perlita kao kejsinga. Znam, bolje vemikulit ili coco coir. Nabavit ću valjda vermikulit iako iz mog malenog iskustva perlit kao kejsing funkcionira savršeno. Bitno je napomenuti perlit sam namočio u vodi i prokuhao. Manje plave kutije od sladoleda stavio sam u veće prozirne plastične kutije (bauhaus 10kn/kom) i unutra stavio sondu barometra/termometra. Mjerim uvjete u samo jednoj kutiji pouzdajući se da su u svim kutijama približno isti uvjeti. Služe kao mini terariji i unutra je temperatura upravo između 22-26, ali vlaga varira od 45-75% (ili instrument ne pokazuje dobro, stvarno ne kužim), jer koliko sam pročitao vlagu bi trebalo držati između 90% i 100%. Maksimalna vlaga u boxu bila je oko 75%, nikad više, a ipak je uspjelo i kroz 5 dana micelij je kolonizirao i kejsing. Nakon još nekoliko dana pojavljuju se prvi pinovi koji u roku od tjedan dana urode prvim flushom. gljive izgledaju zdravo i sočno, ni traga kontaminacijama ili malformacijama. Stavio sušiti prvi flush koji je izgledao ovako. Hoćeli gljive drugog i trećeg flusha biti veće ili manje? Hoće li ih biti više ili manje?
Pravim 1 spore print i dunkam kutiju, i ujutro će nazad u mini terarij i čekati drugi flush :) :)
1. flush je iznosio oko 15g svježih, jbg nisam imao vagu pri ruci
Izgledaju prekrasno ovako svježe, čitao sam da su potentnije nego suhe (logično) ali zasad sam se oteo kušnji da pojedem koju zbog ispitnih rokova, nemam baš vremena za neki kvalitetan trip u dobrom settingu, a i realno pod stresom sam pa sam gotovo siguran da bih se barem iz početka malo hrvao sam sa sobom i ego bi se prečvrsto držao za realnost što je po meni recept za bad trip. Kada prođu ispiti pojesti ću si 2-3 velike svježe i zaploviti negdje u prirodu gdje nema žive duše i pustiti mozak na pašu. Nadam se da ću imati skunka :psy Inače nakon 2 iskustva s gljivama zaključio sam da mi se više ne konzumira nikakva kemija, mdma, extasy, koka, spid, sve ima svoje čari ali po mom mišljenju sve se to može sakriti iza 2 g gljiva u pravom settingu i po mogućnosti fruli dobrog skunka.

Zanimaju me mišljenja o perlitu kao kejsingu i općenito o postupku. Osjećam se uber obogaćeno ovim iskustvom i mislim da eksperimentiranje s metodama uzgoja tek počinje. Moram naglasiti da osim opisanog postupka nisam ni prstom maknuo, nisam zračio boxeve, nisam otvarao, vlažio itd. Samo sam ih ostavio i zaboravio na njih. Uvijek je bilo kondenzirane vlage na poklopcu i stjenkama veće (prozirne) posude. Je li to normalno i ok?

P.S. zadnju staklenku koloniziranu micelijem rasporedio sam u 5 novih staklenki s kuhanom raži, ovaj put pomiješane s perlitom. U svaku staklenku raži stavio sam malo koloniziranog micelija na vrh koji je dosta sporo počeo kolonizirati ostatak tegle. Žive su još dvije staklenke, na ostalima se na pojedinom mjestu razvila zelena plijesan te sam ih bez otvaranja bacio. Zanima me kako se točno provodi taj postupak kada od jedne kolonizirane tegle raži stavljaš micelij umjesto da inokuliraš tegle špricom i iglom. Nadam se da će ovo netko čitati, unaprijed hvala
cofi

http://postimg.org/image/3m05a9nq3/
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la Dukey »

Odličan post! Morat ću isprobat taj perlit budući da trenutno čekam kolonizaciju 6 tegli (3 raž, 3 ječam).

Što se tiče tvog pitanja kako razmnožiti micelij?

Školski (mislim na ono što su nas učili na faxu) trebao bi micelij sterilnom tehnikom prebaciti na novi supstrat gdje ga želiš nanovo razmnožiti.
Sad budući da se radi o miceliju u nekontaminiranoj zatvorenoj tegli, dakle sterilni uvjeti su unutar tegle, bez nekog glove-boxa mislim da će ti teško uspjeti bez da se dogodi kontaminacija.

Ako želiš pokušati : dakle unutar sterilnog glove-boxa stavit ćeš koloniziranu teglu i tegle koje želiš kolonizirati, a prethodno si supstrat u njima sterilizirao. Zatim ćeš iz kolonizirane tegle sterilnim skalpelom odsjeći nekoliko komadića micelija i ubaciti ga u nove tegle. U svemu bi najbitnija bila sterilnost glove-boxa jer sterilizirane tegle otvaraš, dakle izlažeš zraku unutar boxa. Sterilnost i sterlinost!
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la shroomko »

cof je napisao/la: Taj put sam totalno sj.. stvar jer sam ih kuhao na prejakoj vatri i neke od tegli su napukle od vrućine, ergo, kasnije su se kontaminirale.
Staklenke nece puci od vrucine vec od pritiska. Ja sam svoje kuhao po 2.5 sata u ekspres loncu pa nisu pukle. Kljuc je da probusis rupice u poklopcima tako da visak zraka izlazi iz staklenke i ne stvara preveliki tlak. Rupice moras prekriti mikropore trakom da ne bi ulazili mikrobi. Imas ih u svakoj ljekarni, siroka, srenja i uska. Uska je naprakticnija.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

Rjesio sam problem upravo tim rupama na poklopcima i u pet shopu kupio sinteticku filter vatu za otvore. Radi, sve super :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

A razmnozavanje isto uspio. 1 koloniziranu teglu sterilnim alatom razdvojiti na 4 komada i ubaciti u 4 sterilne tegle sa razi. Kolonizacija je brzo krenula, brze nego kod inokulacije spricom i zasad je sve ok.
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

Ovo sa vise manjih terarija se isto pokazalo prakticnije nego jedan veliki. Eto to bi bili neki moji zakljucci nakon 2-3 growa. Cubensis je jako zahvalna vrsta i uspjeva u gotovo svim uvjetima a raz kao supstrat jednostavno ne moze biti dostupniji i prakticniji. Iskustvo dizanja growa od printa do flusha stvarno obogacuje na puno razina i preporucujem svakome da pokusa.
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

Btw u terarijima se vlaga vrtila oko 70% a temperatura izmedju 19 i 24 celzija. Moglo je i malo vlaznije i toplije ali eto
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la shroomko »

Da je vlaga bila 70% nista ne bi uspjelo. Vlaga mora biti oko 100%, minimalno 90%.
Ti higrometri su dizajnirani i kalibrirani da mjere neke normalne vlaznosti - od 40% do 70%. Nece ti nikad pokazati 100%

Znas da je vlaga oko 100% kad se rosi na stijenkama, a opet ne zelis da imas visak vode na dnu jer to razmozava bakterije.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

Da, bilo je kondenzacije. Znaci 100% je bila. Ja jos gledam, zasto ne uspjevam dignuti iznad 70%, a zapravo mj. Instrument zeza. Hvala na informacijama :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la Dukey »

Prilikom jednog neuspjelog growa kupio digitalni termometar/higrometar u Kauflanda 99kn radi mjerenja vlage. Stalno je pokazivao netočnu temperaturu jer u boxu imam i obični termometar sa stupcom, pretpostavljam da je i vlagu krivo pokazivao i još nakon 20 dana aparat je jednostavno prestao radit... promjenim bateriju, ništa... toliko o kvaliteti digitalnih aparata.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Odgovori