PESA na raži - prvi grow

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

shroomko je napisao/la:
cof je napisao/la: Taj put sam totalno sj.. stvar jer sam ih kuhao na prejakoj vatri i neke od tegli su napukle od vrućine, ergo, kasnije su se kontaminirale.
Staklenke nece puci od vrucine vec od pritiska. Ja sam svoje kuhao po 2.5 sata u ekspres loncu pa nisu pukle. Kljuc je da probusis rupice u poklopcima tako da visak zraka izlazi iz staklenke i ne stvara preveliki tlak. Rupice moras prekriti mikropore trakom da ne bi ulazili mikrobi. Imas ih u svakoj ljekarni, siroka, srenja i uska. Uska je naprakticnija.
druze otkrio sam sta je s tim. opet mi je jedna staklenka pukla na sterilizaciji iako svi poklopci imaju rupe sa sintetickom vatom. tad sam shvatio da je ta jedina bila na dnu lonca a ostale su bile na povišenom. znaci nije dobro da staklo bude na dnu lonca nego treba koristiti podložak između dna lonca i stakla, kao sto imaju neki ekspres lonci. valjda mi je to prije promaklo
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

http://s3.postimg.org/o3g1vj0j7/DSC_0096.jpg

Uskoro berem peti flush. Dunkao sam poslje 3. i 4. flusha. Već sam mislio bacit kejkove :thumbsup:
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
That Guy
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 26.09.2015, 15:29
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la That Guy »

Status update. Meni također prvi grow na PESA-i. :D

Micelijum se potpuno kolonizirao u teglama nakon koji dan manje ispod 30 dana. Temperatura je bila povoljna čitavo vrijeme - dakle grijani box 23-25 stupnjeva.

Neki dan je i micelijum proklijao na površini vermikulita (peti dan, u mene sve nešto na deadlineu) na nekih 30% s time da imade na dosta dijelova površine gdje se ništa nije deslio. Uglavnom, da izbjegnem tu situaciju idući put mješam vermikulit 2:1 micelijum. Ako je suditi po timingu do sada, prve gljive ne budem vidio ispod deset dana. No to nije ni bitno. Bitno je da one izrastu. :D :thumbsup:
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

That Guy je napisao/la:Status update. Meni također prvi grow na PESA-i. :D

Micelijum se potpuno kolonizirao u teglama nakon koji dan manje ispod 30 dana. Temperatura je bila povoljna čitavo vrijeme - dakle grijani box 23-25 stupnjeva.

Neki dan je i micelijum proklijao na površini vermikulita (peti dan, u mene sve nešto na deadlineu) na nekih 30% s time da imade na dosta dijelova površine gdje se ništa nije deslio. Uglavnom, da izbjegnem tu situaciju idući put mješam vermikulit 2:1 micelijum. Ako je suditi po timingu do sada, prve gljive ne budem vidio ispod deset dana. No to nije ni bitno. Bitno je da one izrastu. :D :thumbsup:
Jel to već kejsano, tj. stavljeno u posudu da pina i fruita ili je jos u staklenci?
Treba 2-3 dana obično da izrastu prvi pinovi.
A ako nije još kolonizirano u staklenci pusti još malo ili protresi teglu :) u svakom slučaju jednom kad staviš na pinanje samo luftaj i beri gljive dok rastu, nakon toga dunkaš nakon svakog flusha i siguran sam da će izaći minimalno 3 dobre berbe :mushroom: :thumbsup:
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
That Guy
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 26.09.2015, 15:29
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: RE: Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la That Guy »

cof je napisao/la:
That Guy je napisao/la:Status update. Meni također prvi grow na PESA-i. :D

Micelijum se potpuno kolonizirao u teglama nakon koji dan manje ispod 30 dana. Temperatura je bila povoljna čitavo vrijeme - dakle grijani box 23-25 stupnjeva.

Neki dan je i micelijum proklijao na površini vermikulita (peti dan, u mene sve nešto na deadlineu) na nekih 30% s time da imade na dosta dijelova površine gdje se ništa nije deslio. Uglavnom, da izbjegnem tu situaciju idući put mješam vermikulit 2:1 micelijum. Ako je suditi po timingu do sada, prve gljive ne budem vidio ispod deset dana. No to nije ni bitno. Bitno je da one izrastu. :D [emoji106]
Jel to već kejsano, tj. stavljeno u posudu da pina i fruita ili je jos u staklenci?
Treba 2-3 dana obično da izrastu prvi pinovi.
A ako nije još kolonizirano u staklenci pusti još malo ili protresi teglu :) u svakom slučaju jednom kad staviš na pinanje samo luftaj i beri gljive dok rastu, nakon toga dunkaš nakon svakog flusha i siguran sam da će izaći minimalno 3 dobre berbe :mushroom: [emoji106]
Da da, kejsano! Počele su užasno brzo rast nakon pinanja, svaki dan nova hrpa, stvarno sam prezadovoljan za prvi put. Biće uber dobra berba! Začudo ovaj finalni dio ide full brzo iako temperaturu ne mogu dignut iznad 20°C, nekad jedva 21°C što se čini da im čak i odgovara. Vlaga je oko 80%.

Kaj se kontaminacija tiće. Sve sam po P.S.-u radio, poklopac svaki put alkoholom brisao (98%), ruke i sve kaj je blizu boxa. Jednom dnevno luftam i malo vodom pošpricam.

Poslikam kad budu za branje. ;)
Zadnja izmjena: That Guy, dana/u 15.12.2015, 23:39, ukupno mijenjano 1 put.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

Haha bas dobro :D uzivaj :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
That Guy
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 26.09.2015, 15:29
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la That Guy »

Užasno puno abortusa jučer sakupih uz koju kolateralnu žrtvu - 60 grama sviježih bijaše! Vlage je uvijek bilo dovoljno. Stijenke boxa su uvijek bile vlažne. Čak se vidi fog na stijenkama boxa već nakon sat vremena zatvaranja boxa od luftanja. Prva tri dana sam box jednom dnevno otvarao i luftao. Možda je dio greške tu? 6500K CFL žarulja je montirana na metar iznad boxa gdje svijetli na periodu od 12/12. Špricao sam vodu po vermikulitu tamo gdje gljiva nije bilo. Uglavnom, nakon toga sam skužio da je sigurnije čist malo po stijenkama boxa pri dnu pošpricati, da ne ide diretno na gljive odnosno vermikulit. Iako koliko sam uspio pročitati za to navodno i nema potrebe sa prvim - drugim flushem? Na kraju, možda je do straina. FSRE kaže da su abortusi u principu tipični za PESA-u. Vaše mišljenje na tu temu?

slika

E sada, ovo je situacija nakon čišćenja abortusa. Znam da je to manje više indvidualno, ali kada i kako pokupiti ovo? Čekati cluster po cluster da se otvori skroz pa onda pokupiti te otvorene ili sve odjednom? Da ne bude konfuzije s moje strane, što znači drugi flush? Kada se sve očisti i krenu novi pinovi ili?

Unaprijed zahvalan!

slika
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

E, ovako. Svakako spricaj po stjenkama a ne direktno. Ja ne koristim dodatno svjetlo i ne spricam dodatno jer nemam problema s vlagom. Slicno kao kod kejkova stavim u kutiju vlaznog perlita i on uspjesno odrzava. Kod branja gljiva isto imas slobodne ruke - ja berem po potrebi, uglavnom skinem bas sve i odmah dunkam, a rjetko bas uzmem 1-2 bez da ostetim cluster a ostale ostavim da dorastu. Znalo mi se dogodit da kad uberem veliku manje gljive u clusteru abortiraju umjesto da se otvore.
I da drugi flush je kad uberes bas sve sto ima, i dunkas na 12-24 h, izlijes vodu i cekas da pinovi opet krenu (kroz par dana).
Cestitam na plodovima :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: PESA na raži - prvi grow

Post Postao/la cof »

E da, sto se tice abortusa, ne znam zasto ti je abortiralo ali vjerojatniji uzrok su vanjski uvjeti. Meni je isto znalo abortirati masovno ali uvjek sam to pripisivao nagloj promjeni uvjeta vlage, temperature ili izmjene plinova, tj. luftanju :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Odgovori