Thai Koh Samui na raži - početnica

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Samo neka rastu. Ako baš ne znaš, po nekim pravilima, gljive su ti najpotencionalnije kada im ona "koža" pukne i lagano se odvaja od glave jel =). + Thai su isto poznate po potencionalnosti. Barem su mene su izule iz cipela. Sa raži ćeš vjerojatno izvući 4 flusha.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
TinkerBell
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 10.06.2015, 21:25
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 20 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la TinkerBell »

Pozdrav ljudi :ymhug:

Jedan klobuk se otvorio, to berem sigurno, ali nisam sigurna dali da uberem ostale koje su velike, njima su klobuci pred otvaranje.

Sve skupa ih nije puno a ostale će bit za berbu pretpostavljam kroz par dana

Isto tako moram bacit oko na abortuse i očistit ih , bome i sačuvat .. čujem da su ludi :psy
Kako mi je ovo prvi grow a i prva konzumacija,sva sam na iglama,dali dobro radim i kako će to na kraju sve ispasti :-s Molim vas par smjernica za sušenje, branje i konzumaciju. Naravno može i koji savjet sa strane za dalje. :) Puno hvala, pozdrav od vaše Zvončice

Evo slike:
slika

slika
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la Chegi »

U sustini najprakticnije bi bilo kada bi brala sve u isto vreme, ali u slucaju kao sto je tvoj i kao sto je bio moj prvi flush, beri gljive kako koja otvori klobuk (ja sam u sustini cekao da najnaprednija otvori klobuk da stoji skroz ravno, tada sam brao nju i sve ostale gljive koje su makar malo otvorile klobuk), naravno poberi i abortuse ako si u mogucnosti, bez da ostetis neku od vecih gljiva. Kada poberes sve velike gljive i kroz 24h vidis da se ni jedna vise ne razvija,poberi sve abortuse (NE beri male pinove/gljivice jer su to gljive koje ce izrasti u drugom flushu,ako je crna povrsina klobuka abortus je,ako nije onda je najverovatnije pin).

E sad, ja sam posle 1. flusha nasuo dosta vode u box i ostavio na 24h da se kokos napije vode pa sam prosuo visak vode i odmah su pocele ubrzano da rastu gljive(u glavnom treba da se ceka ~5-7 dana ako se dobro secam dok krenu da rastu gljive iz drugog flusha ali eto,nesto mi se posrecilo pa je krenulo odmah :D ). Za ovaj proces najbolje bi bilo da neko strucniji da savet, koliko sam ja zapazio vecina preporucuje da se izvadi "cake" i potopi u drugu posudu u vodu pa da se kasnije vrati u prvu posudu ali je meni to delovalo poprilicno komplikovano pogotovo jer mi je cake ogroman i ne bih ni imao gde drugde da ga stavim pa sam sve odradio u istoj posudi(neko od clanova foruma mi je to predlozio).

Sto se susenja tice najbolje je da prvo gljive drzis ispred neke vrste fena 24h pa onda da ih ubacis u neku "hermeticki" zatvorenu posudu sa nekim materijalom za isusivanje vazduha (ja sam u farbari nasao neki kalcijum hlorid) na ~24-48h, dok gljive ne postanu suve kao KREKER, znaci da ne mozes da savijes gljivu nego da je kruta=da puca kao kreker :) Naravno gljive bi trebalo da budu razdvojene tacnije da ne budu prilepljene jedna uz drugu u toku procesa susenja.

Najbolji nacin za cuvanje gljiva koliko sam ja mogao da primetim je da u blenderu sve suve gljive sameljes da dobijes prah od njih i onda napunis teglu(odlicno bi bilo ako je ona tegla sto moze hermeticki da se zatvori) do vrha i stavis u frizider. Toplota i kiseonik(i CO2 valjda) smanjuju potenciju gljiva iz tog razloga je najbolje kada bi bile u prahu u hermeticki zatvorenoj tegli u frizideru. Ja nisam u mogucnosti da drzim teglu u frizideru niti sam ih licno samleo u prah(ali je moguce da hocu) tako da drzim teglu na sobnoj temperaturi sto verujem da i nije bas pametno sobzirom da je pocelo leto ali sam negde na shroomery-u procitao da je neko napisao da je cuvao u tegli van frizidera preko godinu dana i da misli da su gljive bile skoro isto jake kao i prvog dana...

Ovo gore su sve stvari koje sam ja radio ili procitao negde, ja sam isto pocetnik sto se gljiva tice ali eto,uspeo mi grow,nacitao sam se dosta pa ako niko iskusniji ne odgovori nadam se da ce i ovo moje biti od koristi :)
Avatar
TinkerBell
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 10.06.2015, 21:25
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 20 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la TinkerBell »

Pozdrav :D

Danas je berba :) :mushroom: .. Zanima me dali mogu umjesto granula za odvlaživanje zraka staviti malo bolji sloj riže, koja je inače dobar sakupljač vlage?? Naravno gljivice će biti prvo na zraku tri dana. :mushh:

Jeli netko već probao??
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la Chegi »

Moze i tako ja mislim.

Ovo je napisao neki clan foruma...
" posuda sa rižom preko koje sam stavio maramicu, pa potom gljive i još jedna maramica preko. Posle 3-4 dana bile su fantastično suve, kao kreker"
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Na komad kartona od stare bilježnice, knjige ili što god staviš maramicu i ostaviš lagano na propuhu. Ili još zgodnije uzmeš iglu i konac i naredaš onako kao na veš da se suši i isto lagano na propuh :))

Još ako imaš obični kučni ventilator. Neka se vrti u krug i iz daljine svako malo da pirne po tome i eto sušenje. Po ovim temperaturama za dan ili dva je suho. Kada bude suho kao stari kruhto je to. Uzmeš običnu teglicu i zatvoriš. Ne moraš nikakve "konzervanse" i sl. stavljati u nutra da skuplja vlagu. Jednom dnevno otvoriš na par minuta tek toliko da dođe zraka. Očito ako si ih radila da ćeš ih skoro koristiti B-) i zasigurno ne čuvati ko lampu u regalu.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
TinkerBell
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 10.06.2015, 21:25
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 20 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la TinkerBell »

Pozdrav svima ;)

Imam nekakvih nejasnoća.Nisam sigurna kada trebam obaviti dunkanje, kada poberem sve gljive i kada cake ostzane čist, tj. prazan??
Ili već sada dok druge male naviru tek van... Nekako mi je to sve postalo sumljivo i kao da ih dosta propada pa ih berem dosta malene ..
Isto tako mi nije jasno zašto su ove velike gljive dobile nekakvo suženje pri dnu i zbog toga se ruše i rastu ležečki??? :-ss

Ljudi help!!!

Evo slike da vidite o čemu blebećem:
slika
slika


slika


slika
Fallenleaf
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 25.06.2015, 20:46
 pohvaljen: 3 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la Fallenleaf »

Zdravo! Možda im fali zraka daj im disat i potopi kolač ne moraš male pobrati,kad je kolač dobro natopljen rastu glomaznije
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Kada sve pobereš i očistiš od ostataka onda.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
TinkerBell
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 10.06.2015, 21:25
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 20 puta

Re: Thai Koh Samui na raži - početnica

Post Postao/la TinkerBell »

Okej logičniji mi je ovaj drugi odgovor, mada mi se čini da će mi propasti sve te gljivice prije potapanja :(

I još jedno pitanje .. pobrala sam neke abortuse ;znam da se inače jedu ali ovi su stvarno čudne boje. Može li mi se dogodit kakva nuspojava od čudnovatih abortusa?? @-)

To izgleda ovako nekako:
slika

Lijep pozdrav i hvala na savjetima :p
Odgovori