Kukuruz i coco coir

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Ne znam da li mi se mozda ovo desilo zbog nekog nedostatka kiseonika ili neceg slicnog ali evo pre par dana sam poceo da par puta dnevno luftiram box u kome stoje tegle i odjednom je poceo opet da se korektnom brzinom siri mic. Doduse u poslednjoj tegli mi deluje kao da i dalje stoji ili je dosta usporeno ali nema veze,srecan sam i zbog ove dve koje su uskoro na 100%:)

I dalje nisam nigde nasao odgovor da li nije problem ako ostavim tegle kada budu 100% kolonizirane da odstoje jos nekoliko dana dok i treca tegla ne bude 100% kolonizirana ili bih morao odmah da ih koristim iz nekog razloga?
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la extranoize »

Nije problem ako malo pričekaju.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Necrolord
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 16.03.2015, 01:18
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Necrolord »

Pozdrav
Ovo mi je drugi pokusaj sa uzgojem gljiva,ovog puta dobio sam golden teacher i odradio sve,napravio 10 sprica,od toga sam iskoristio 2 u kukuruzu i bas danas je poceo da se pojavljuje micelij,sve izgleda ok.Zbog nedostatka sredstava odlucio sam da probam sa kukuruzom i zemljom,(pošto sam naručio coco coir i treba da stigne za nekih 20 dana,napravio sam probu sa kukuruzom ostalih 8 sprica cu da sacuvam za drugu metodu sa raži i kokosom)eh imam sad jedno pitanje kada se zemlja sterilise da li je treba nakvasiti ili ne,ili se poslije sterilizacije(pečenja) kvasi?
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Pa ako ti se danas počeo pojavljivat micelij, kokosov treset će ti doći taman na vrijeme.
Zemlju možeš kako hoćeš, i suhu i vlažnu. Kod suhe će ti kuhinja smrdit po zagorenom, ali meni je draža tak na suho. Samo ju poklopi ili omotaj u alu foliju...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Evo da se javim,p roslo je preko 2 meseca od kada je krenuo mic,najverovatnije cu za 3 dana da spremim kokos i pomesam sve a ovaj visak kukuruza koji je ostao bez mica cu da probam da izdvojim i bacim(2 tegle su skroz kolonizirane a 1 zeza), cudno mi je sto je trebalo ovoliko vremena na 20-25c ali ako nista drugo barem nema traga nikakvoj kontaminaciji za sada:)

Usput i jedno pitanje, kupio sam jos cococoir-a ali je vec bio mokar u kesi, ostavio sam to da se osusi pa cu da izdvojim 600g suvog i da pripremim kao sto pise u guide-u, jel nije nikakav problem sto je vec bio mokar i stoji mesec dana? :-?
Avatar
Isflekani
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 15.04.2014, 14:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Isflekani »

Ja sam u raznim pakovanjima uzimao kokos ali nikada nisam dobio vlazan mada sam uvek uglavnom uzimao presovan :-?
Ako se ne oseca cudno kada pomirises trebalo bi da je ok.

Inace jednom sam ja stavio vlazan kokos sto mi ostao od cveca u jednu kantu i stavio poklopac,a za nedelju dana kada sam otvorio da uzmem da iskoristim taj kokos, ufff koji smrad fuj kao da je bio poceo da se fermentise bas je smrdeo medjutim za biljke to je ok ne smeta im nista(mada sam ga ja stavio napolje u bastu da mi ne smrdi po kuci u saksijama) ali ako se oseca nemoj ga koristiti za pecurkice moj savet vec uzmi nov nije on bog zna sta skup a da ne rizikujes da zeznes dva meseca cekanja... ;)
i naravno obavezno ga pasterizuj pre upotrebe
good luck bro :thumbsup:
Guybrush Threepwood
Necrolord
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 16.03.2015, 01:18
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Necrolord »

E last minute pitanje,da li mjesaam gornji sloj zemlje s kukuruzom ili ga samo prekrijem ?
btw kako sam i mislio koskosov treset nije stigao.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

I ova treca tegla se napokon kolonizirala, sutra ce biti spremna:)


EDIT: Po HypnoToadovom guideu sam zagrejao 35dl vode i ubacio ~8l coco coira sto bi trebalo da bude ~600g suvog,ostavio na 30min da se napije vode i poprilicno dobro i dugo mesao,ostavio da se ohladi jedno 10 sati i u plasticnoj kutiji od 8l sam promesao kukuruz i kokos, moram da napomenem da sam iskoristio samo oko 50% coco coir-a (sloj kukuruza pa sloj kokosa kao po guide-u).
Stavio sam foliju preko i probusio 9 rupica(mozda sam malo preterao #-o ) i ostavio do daljnjeg:)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Jel treba luftirati orman u kome drzim ovu plasticnu posudu sa folijom ili nista da ne diram?
Juce i danas sam par puta otvarao na po 5 minuta ali nisam siguran da li je to potrebno?
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la dawsongeek »

kad kažeš da s i radio po gajdu i da ti je ostalo pola kokosa to ti je zato jer si ograničen veličinom posude u kojoj si zamiješao supstrat ... slijedeći put izmjeri isto sve po gajdu, nađi neku kantu ili nešto veliko ( i čisto) u čemu to mošeš sve zamiješat i prebaci u posudu (onu u kojoj ćeš inkubirat) odgovarajuće veličine i samo gore staviš završni sloj kokosa ... ovo red ovog pa red ovog radiš samo zato da bi mogao sve to lakše promiješat. nije bed ako pustiš malo svježeg zraka u inkubator!
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Odgovori