Kukuruz i coco coir

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

U expressu voda zavrije na 120 i više stupnjeva (ovisno o loncu), pa je veća temp sterilizacije. I vjeruj, tih 20 stupnjeva igra veeliku ulogu.
Voda je homogena, pa kad zavrije, sva je na 100 stupnjeva, tegle u toj vodi se sporije zagrijavaju jer imaju zraka u sebi i još svašta. Pa treba vremena da temp u sredini tegle postigne tu temp. I u sredini zrna koje je u sredini tegle... A moglo bi i kraće, ali da se ne lupaš po glavi za tjedan dana ako ti se pojavi kontaminacija... U expressu ja nikad ne kuham dulje od sat vremena. Nekad i po 45 min. Nisam zamjetio da tih 15 min igra ulogu u učestalosti kontaminacija, al ipak, mirniji sam kad kuham 1h
...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Također, voda sama po sebi nije hranjiva pa se plijesan neće hvatat za nj ko za mokar ili vlažan kukuruz.
Taj pipac na loncu ti mora sam iskočiti. Pretpostavljam da misliš na onaj s crvenom kapicom. Znači staviš kuhat na najjaču vatru i tek kad taj pipac iskoči, znači da je lonac na radnoj temp i da moraš smanjit vatru skoro na minimum. Pipac mora biti stalno vani za vrijeme kuhanja.
Ako ti se pipac ne diže ni nakon 15-ak min kuhanja litre vode na najjačoj vatri, znači da je pokvaren i postoji mogućnost da ti lonac eksplodira!
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Zgubidan je napisao/la:Također, voda sama po sebi nije hranjiva pa se plijesan neće hvatat za nj ko za mokar ili vlažan kukuruz.
Taj pipac na loncu ti mora sam iskočiti. Pretpostavljam da misliš na onaj s crvenom kapicom. Znači staviš kuhat na najjaču vatru i tek kad taj pipac iskoči, znači da je lonac na radnoj temp i da moraš smanjit vatru skoro na minimum. Pipac mora biti stalno vani za vrijeme kuhanja.
Ako ti se pipac ne diže ni nakon 15-ak min kuhanja litre vode na najjačoj vatri, znači da je pokvaren i postoji mogućnost da ti lonac eksplodira!

E to me zanimalo, znaci da stavim na najjacu vatru sa 1l vode u loncu i krpom na dnu 3 tegle od po 720ml na 15minuta i ako se sam ne podigne pipac znaci da nije nesto kako treba,jel nece pre 15og minuta da eksplodira nesto?xD


Sobzirom da je ovaj moj kukuruz vec namocen dobro, jel bi bilo pametno da ga istresem na neku krpu samo krpa da pokupi taj visak vode pa da ga vratim u tegle i bacim na sterilizaciju ili da kupim skroz novi kukuruz pa da opet natapam 24h? U sustini meni deluje kao da mogu ovaj kukuruz malo da procedim i malo predjem nekom krpom ili maramicom pa ubacim opet na sterilizaciju:D
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Probaj samo s vodom, bez tegli. Zapravo bi trebalo i prije, nije 15 min 100%! Ako izlazi para kad digneš taj pipac i ako pipac sam dalje stoji, onda je ok, samo ga digni. Ako pada, znači da ili još nije dovoljan tlak u loncu ili ventil ne valja. Ako ventil ne valja, nikako nemoj kuhat u tome više!
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Da, kada dignem pipac malo on krene da ispusta paru pa kada ga pustim on se vrati dole,verovatno treba da pustim da se nakupi vise pare pa ce verovatno pod pristikom sam pipac da se podigne i pisti. Nista veceras cu da ocedim kukuruz i ubacim na 10 minuta na jaku vatru da vidim da li ce sam da pisti
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Pa mislim, sram te bilo. Nikad nisi kuhao gulaš ili juhu ili bilo kaj?? http://www.crochef.com pa izvoli ;) :D
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Nikad nista u ekspres loncu, osim kukuruza evo sada treci put :D


Evo sve je okej krenula je para da izlazi po malo pa sam smanjio vatru na najslabiju i ostavio tako.

Ostavio sam tegle da se hlade, napunio sam 3 sprice sa po 6-7ml vode sa sporama i stavio u frizider, sutra uvece cu da iskoristim jednu spricu za ove 3 tegle i ostavicu ih na ~24c za kolonizaciju:)

Pre sterilisanja kukuruza istresao sam sav kukuruz na jednu krpu kao so sam rekao da pokupi malo vlage i obrisao kondenzaciju iz tegli sa toalet papirom kako bih smanjio vlagu u tegli tako da je sada sve okej sto se tice vlage.

EDIT: Stavio sam po 2ml vode sa sporama u svaku teglu i gurnuo na kolonizaciju:)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Krenuo je mic na dnu tegli posle 4 dana, izgleda mi malo sivkasto pa se plasim da nije neka kontaminacija,sutra ce se lepo videti sta je u pitanju,nadam se da je sve ok :-ss

U ormanu drzim tegle a takodje sam ubacio i plasticnu kutiju sa vodom i grejacom za akvarijum koji sam stavio na 26c (Bio je na 24c ali sam zapazio da verovatno zbog malo veceg prostora u ormanu temperatura stoji na 22c)
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Homunculus »

Ne treba ti inkubator da bi grejao tegle tokom inkubacije...svaka sobna temperatura je tu dobra a ako ti je preko 20 stepeni to je bombonica ;). Srećno sa uzgojem :mushroom: :thumbsup:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Homunculus je napisao/la:Ne treba ti inkubator da bi grejao tegle tokom inkubacije...svaka sobna temperatura je tu dobra a ako ti je preko 20 stepeni to je bombonica ;). Srećno sa uzgojem :mushroom: :thumbsup:
Hvala!
Meni je varirala temp izmedju 20-23 ali je ovih dana pala na 20 pa sam se uplasilo da ako zahladni ne ode ispod 20, pritom sam procitao da je najbolje da je temperatura konstantna i eto,sada je konstantno 22~23 i krenuo je u sve 3 tegle na dnu mic ali mi nesto deluje kao da se mnogo sporo razvija, da li kada se jos malo prosiri da protresem teglu da bi brze doslo do 100% kolonizacije ili da ga pustim da se sam polako rasiri (Po nekoj mojoj logici ako ga ne diram i ne stresiram trebao bi da da vise gljiva pa sam iz tog razloga planirao ovaj put da ne diram tegle :) )
Zadnja izmjena: Chegi, dana/u 04.03.2015, 17:51, ukupno mijenjano 1 put.
Odgovori