Kukuruz i coco coir

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Nemoj tresti tegle. To šokira mic pa stoji miran par dana prije neg počne ponovo rasti. Možda ja krivo tresem, al meni je uvijek kontraproduktivno.. Mic se sporo razvija zbog malo manje temp, al nema veze, doći će..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Nesto se bas polako siri mic ali nema veze,bitno da nema traga nikakvim kontaminacijama za sada :)
Jednu od tri tegle sam dobro protresao, cisto da iz prve ruke testiram kako ce se brze rasiriti mic. Jedino zbog cega u sustini nisam hteo da tresem tegle je posto se tako mic stresira a po nekoj logici to moze da utice na kolicinu gljiva koje ce kasnije da izrastu. Ili stresiranje nema apsolutno nikakve veze sa tim? :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la HypnoToad »

Nije stvar u stresiranju, gljive ne otpuštaju hormone stresa zbog trganja micelija, stvar je u tome što ti u toj tegli nemaš jedan organizam, imaš ih na stotine. Kada imaš monokulturu gljive, onda trešnja zrnja svakako ima smisla, micelij se vrlo brzo ponovo poveže u jednu cjelinu, jedan organizam, ovako se svaki organizam još više smanji i udalji od svog genetskog para, tako da praktički svako zrno bude jedan soj (strain). A što je manja biomasa micelija, i supstrata koji probavlja, to će i prinosi i plodovi biti manji.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

slika

Pise na kesi Supstrat kokos treset trebalo bi da je to to. :)
Takodje pise da ima 2L (2kg) ali zapravo kesa nema ni 500g pa mi i nije bas najjasnije, po toad-ovom guide-u za cococoir bih trebalo da izdvojim ~150g sobzirom da sam za kolonizaciju iskoristio 1kg suvog kukuruza, znaci da iz ove kese ja sam izmerim 150g i to iskoristim? Isto me zanima sobzirom da je veliki deo u kesi kao prasina od kokosove kore da li je bolje da koristim 150g toga ili ovih vlakana i komada? (Ili je zapravo svejedno #-o )

Sto se tice kolonizacije nesto se poprilicno usporeno siri micelij iako je temperatura na 23-25c, 2 tegle koje nisam tresao su kolonizirane oko 30-40% a ova koju sam protresao je oko 80%. Sobzirom da ce ta od 80% prva da se kolonizira na 100%, jel nije problem ako je ne diram dok i druge tegle ne dodju do 100%? :)
Avatar
Isflekani
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 15.04.2014, 14:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Isflekani »

Chegi je napisao/la:
Pise na kesi Supstrat kokos treset trebalo bi da je to to. :)
Takodje pise da ima 2L (2kg) ali zapravo kesa nema ni 500g pa mi i nije bas najjasnije, po toad-ovom guide-u za cococoir bih trebalo da izdvojim ~150g sobzirom da sam za kolonizaciju iskoristio 1kg suvog kukuruza, znaci da iz ove kese ja sam izmerim 150g i to iskoristim? Isto me zanima sobzirom da je veliki deo u kesi kao prasina od kokosove kore da li je bolje da koristim 150g toga ili ovih vlakana i komada? (Ili je zapravo svejedno #-o )

Sto se tice kolonizacije nesto se poprilicno usporeno siri micelij iako je temperatura na 23-25c, 2 tegle koje nisam tresao su kolonizirane oko 30-40% a ova koju sam protresao je oko 80%. Sobzirom da ce ta od 80% prva da se kolonizira na 100%, jel nije problem ako je ne diram dok i druge tegle ne dodju do 100%? :)
To ti je to Chegi brate samo sto ti nisi uzeo presovan kokos sto nema nikakve veze.
Kokos se isto kao zemlja meri u litrima ne kg zato pise 2l a ne 2kg a lagan je jer nema vode :) All glory to Hypno Toad ! njegov guide kaze 150g suvog kokosa sa 600ml vode po jednoj tegli od 720grama u koju ide 250g kukuruza, a ti imas 1 kg kukuruza ,znaci tebi treba 4*150=600 grama suvog kokos treseta slobodno stavi i tu prasinu jer kada se napuni vodom sve naraste i spoji se, tako mixuj malo prasine malo krupno bez ikakve frke...

Good luck :D :thumbsup: :mushroom:
Guybrush Threepwood
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Omjer koji je najprikladniji za korištenje je ~150 grama suhog kokosa za 1 litru zrnja.
Meni to zvuci kao 150grama suvog kokosa na 1kg zrnja, ne mogu nigde da nadjem taj deo sa 720ml teglama i 250g zrnja :o
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la HypnoToad »

Nigdje ne piše 1kg, piše 1 litra, što se odnosi na skuhano, kolonizirano zrnje. Kao što je Isflekani rekao, to bude oko 250g suhog zrnja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

HypnoToad je napisao/la:Nigdje ne piše 1kg, piše 1 litra, što se odnosi na skuhano, kolonizirano zrnje. Kao što je Isflekani rekao, to bude oko 250g suhog zrnja.
Meni je oduvek 1l=1kg pa mi nije bilo bas najjasnije. Hvala na objasnjenju! :ymhug:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la HypnoToad »

A bome to dvoje nije isto skoro za ništa osim za (destiliranu) vodu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Isflekani
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 15.04.2014, 14:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Isflekani »

Chegi je napisao/la:Meni je oduvek 1l=1kg pa mi nije bilo bas najjasnije. Hvala na objasnjenju! :ymhug:
250grama kukuruza punog vode(skuhanog) kada se stavi u teglu od 720ml popuni taman do preporucljivih 2-3cm pre poklopca hmmmmmm znaci misterija je u zapremini kukuruza jer se sav naduje od stajanja ili kuvanja u vodi i samim tim mu se poveca zapremina ;)
Inace po ovom gajdu od hypnotoada sam prvi put uzgojio gljive :D Tnx HypnoToad ali meni ipak bolji Calculon :P
Guybrush Threepwood
Odgovori