Kukuruz i coco coir

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Nakon nekolko propalih pokušaja s kukuruzom i odustajanja od njega, jučer sam konačno porodio 3 od 4 tegle kukuruza! Nemam pojima, ili mi je bio presuh ili prevlažan pa sam obično zajebo.. Sad sam ga malo miksao u blenderu (tek tolko da popuca vanjska ljuska) i kuhao 10-ak min (po nečijem savjetu tu na forumu) i tome dodao oko 1/4 verma i konačno ću imat gljive na kukuruzu.
Htjedoh reć da je po mome iskustvu kukuruz dosta zajeban. BRF tek je super za početnike. Ja napravim micelij po BRF teku pa to kasnije kejsam s kokosovim tresetom i bude super..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Beyond Le Fov »

meni je uvijek ispao ok za razvoj micelija ako bi kukuruz (kokičar) pripremio kako sam napisao, presuh nije nikad bio, a ako bi ga kuhao ispao bi prevlažan, nakon sterilizacije uvijek bi ostalo previše vode na dnu, iako na početku nebi bilo. prešao sam kombinaciju smeđe riže i ječma jer daje više gljiva i veče su mase. isti proces kao s kukuruzom samo se dodatno pobriše zrnje ručnikom prije sterilizacije, ne kuham.
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

A stavljaš vermikulit s rižom? Sad imam dio s kukuruzom a dio s rižom pa ću usporediti. Iako je u riži više vermikulita. E imam integralnu smeđu rižu koja je zapravo crna. I baš je bilo cool gledati kako bijeli micelij jede crni sadržaj tegle. Šteta što nisam slikao...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Beyond Le Fov »

ja nemam probleme s vlažnošću pa nisam stavljao vermikulit u zrnje (za kejsing), al vermikulit mi zvuči odlično za riješit taj problem, i za prevenciju.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Zanima me da li ima veze ako stavljam kukuruz sa micom u 2 3 male posude ili sve to stavim u jednu vecu? Po nekoj zdravoj logici trebalo bi da je isto ali sta znam, bolje da pitam :)



Edit: Sto se tice BRF kejkova to mi je dosta delovalo komplikovanije kada sam birao metodu uzgoja... Nekako mi kukuruz+coco coir deluje najjednostavnije
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Zgubidan »

Ja stavljam u 2-3 manje. Ako mi dođe kontaminacija ne moram sve bacati. Samo zato. Inače, možda se i malo više gljiva dobije u većoj, al nisam siguran.
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Takodje me zanima da li ima veze dubina posude sa kolicinom gljiva koje ce se dobiti?:)
Tipa ako je dubina 2cm da li ce se dobiti isto ili manje gljiva nego ako je dubina 5cm (Naravno sve to popunjeno kukuruzom i coco coir-om:D)

Ni da pocnem sa uzgojem a vec mi kroz glavu prolazi 1001 problem #-o


EDIT: Aj ovako cu,napisacu unapred sta i kako cu da radim pa neka me neko ispravi ako negde gresim:)

1) Kupio sam 3x 10ml sprice+3 igle, rukavice, 1kg kukuruza kokicara.
2) Stavio sam u ogromnu teglu 1kg kukuruza da se natapa vodom pa cu za 24h da ocedim kukuruz i prebacim 2x ~400-500g u 2 tegle od 720ml, bez ikakvog dodavanja vode.
3)Tegle zatvorim i prekrijem alu folijom, ubacim u expres lonac na 60-90 minuta (Uz to cu da ubacim i malu casu sa vodom zatvorenu alu folijom da pripremim vodu za sprice),prodrmam malo tegle i ostavim sve to na 24h da se lepo ohladi i da se voda povuce u kukuruz.
4) Stavljam rukavice na ruke i krpu na usta,sterilisem alkoholom rukavice,sterilisem kasiku kojom cu sastrugati spore, ubacim spore u vodu i napunim sprice i ostavim na 24h da se spore napiju vode
5)Opet rukavice+krpa+alkohol+upaljac, sterilisem alu foliju kod rupice za spricu,sterilisem iglu,malo protresem spric i ubacim spore u tegle i preko rupica zalepim flastere i ostavim tegle na 23-26c:questionn: ( Beyond Ra sobzirom da si mi ti preporucio ovaj strain, koja mislis temperatura da je najidealnija iz tvog iskustva za kolonizaciju?:) )


6) Ceka se mic pa cu da pisem dalje:)


Jel sam preskocio nesto ili isplanirao pogresno?:D
Zadnja izmjena: Chegi, dana/u 27.02.2015, 21:52, ukupno mijenjano 4 puta.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Ostalo mi je malo vise vode u teglama(barica mala na dnu tegle),sta da radim? Jel ce upiti sve to kukuruz ako ga ostavim jos 1 2 3 dana uz povremeno muckanje? #-o
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Beyond Le Fov »

nije ok, kukuruz će upiti ako ostane nakon sterilizacije nešto sitno kondenzacije na dnu i uz teglicu, ali baricu ne. Ako nemaš vermikulit taj problem možeš riješiti da dodaš prije sterilizacije u teglicu s kukuruzom žlicu dvije suhog coco coira. baci ovaj fejl sada i idi ponovo od početka.
Chegi je napisao/la:Jel nije problem ako se u expres loncu prilepe tegle jedna uz drugu i eventualno naslone na zidove lonca? (Kod sterilizacije od 60min)
nije problem, samo odvoji od direktnog doticaja s dnom lonca
Chegi je napisao/la:EDIT: Nema veze nadam se da cemo preziveti i ja i kukuruz sobzirom da sam jedva sve sabio u lonac+je pokvaren tj otpao je onaj filter sa poklopca :D
ako nemaš pištalicu na poklopcu od ekspres lonca onda taj lonac više nema svoju ulogu jer mu ona kontrolira tlak i time temperaturu vode. bez toga neide, kontaminacija će ti uništit micelij. Ako nemaš pare za novi ekspres lonac onda odi na tehniku s rižinim brašnom i vermikulitom.

Kod pripreme vode za špricu dovoljno je dobro zavrit običnu vodu u loncu na pet minuta, takvu vrijuću vodu povuci u špricu par puta i isprazni, zadnji put zadrži i zatvori.

za kolonizaciju MDK je ok sobna temperatura, ili oko 24 stupnja. brzo kolonizira. spore u šprici mogu i netrebaju čekati 24h prije ubacivanja u teglicu. Ako ubacuješ spore u špricu na zraku od sobe množiš mogučnost za kontaminaciju, zato je najbolje u boxu to radit.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kukuruz i zemlja (Drugi pokusaj)

Post Postao/la Chegi »

Imam pistalicu ali se ona mnogo lako skida i stavlja, nisam siguran da li treba tako da stoji ili je pokvarena, posle nekog vremena krene da se cuje neki neprijatan zvuk ali ne pisti niti izlazi para a kada malo podignem pistalicu tek tada krene da pisti i da izlazi para, mozda je zapravo poenta da ostavim tu pistalicu i nista ne diram dok para pod pritiskom sama ne pomeri pistalicu na gore i ne pocne da pisti? Nisam bas strucan za ekspres lonac a po internetu nigde ne mogu da nadjem isti ekspres lonac kao moj sa objasnjenjem kakva pistalica treba da bude ako radi :(


Sto se tice sprice plan mi je preko noci u toaletu da alkoholom sterilisem neki plakar za cipele koji imam i na njemu sve radim. (Inace preventive radi vec par dana za redom kada mi je dosadno obrisem taj plakar alkoholom cisto da unapred poubijam odredjen broj bakterija iz toaleta xD )

Sterilizovao sam vodu za sprice sinoc,veceras cu da ubacim u nju spore i da napunim sprice,sprice su nove i jos ne otvorene a koliko se secam od mog proslog growa naucio sam da su sprice uvek sterilne kada su nove,upakovane:) Kada ih napunim stavicu ih u frizider pa cu da vidim sutra uvece sta se desava sa kukuruzom,ako i dalje bude vlazno dno nabavicu novi kukuruz da ispravim gresku :)


EDIT:Evo pitao sam za ekspres lonac izgleda da zapravo sve funkcionise samo sam se ja u neznanju paranoisao zbog cudnog zvuka koji nije pistanje,sledeci put cu da ga ostavim dok ne propisti pa cemo da vidimo...

A nije mi jasna jedna stvar oko ove sterilizacije i nigde nisam mogao da nadjem odgovor, zasto mora da bude u ekspres loncu i zasto tako dugo, zar se ne poubijaju sve bakterije cim su izlozene kratak period velikoj temperaturi? Eto kao na primer sto je dovoljno vodu sterilisati 5 minuta a i ona je puna nekih bakterija,zasto tegle moraju 1-1.5 sat i to u ekspres loncu? :o


Malo skrecem sa teme dnevnika ali eto,voleo bih ako bi neko ko zna konkretno kako to funkcionise mogao malo da mi objasni, najvise mrzim kada radim nesto a ne kapiram zasto :/
Odgovori