Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la Green Rat »

Pozdrav ekipa, nisam nov na forumu, samo mi je novi account. Otvorio sam novi iz sigurnosnih razloga. Nakon par godina pauze opet sam krenuo sa uzgojem, ovog puta radim usporedbu na različitim substratima, pa da krenemo:

Strain koji koristim je orissa, raž je sterilizirana, spore ubačene i nakon nekih mj. dana raž je bila potpuno kolonizirana.
Pripremljene su tri posude i u svaku sam stavio jednu teglu kolonizirane raži i jednu teglu substrata (kokos, kokos-vermikulit 50-50% i mješoviti substrat). U mješoviti sustrat sam stavio istu količinu suhog konjskog izmeta, kokosa, slame, 1/3 vermikulita i šaku gipsa.
Posude su ostavljene na 28°C da se koloniziraju.
Posude sa kokos-verm. i mješovitim substratom bile su 100% kolonizirane u roku od 7 dana dok je posuda sa kokosom bila na 60% kolonizacije. Zatim su sve tri posude premještene iz inkubatora u box za grow.

slika

Box za grow ima 40 RGB LED-ica podešenih da svjetle bijelo a unutar tog boxa je terarij sa koloniziranim posudama koje čekaju pinanje. LED-ice svijetle 12h i tada je temperatura oko 25-26°C dok je nešto niža, oko 23°C kad su ugašene. Vlažnost u terariju je 91% i prozračujem ga 3 puta dnevno.

21.3. pojavljuju se prvi pinovi na kokosu
slika

slika

2-3 dana kasnije pojavljuju se pinovi u ostalim posudama

slika nakon par dana, vidi se da je posuda sa kokosom 2 dana ispred drugih:
slika

31.3. posuda sa kokosom se bliži kraju prvog flusha dok ostale još rastu. Neke gljive su več otvorile klobuk

slika

slika

Za sad izgleda da na kokosu ima najviše gljiva al vidjet ćemo šta će još bit na kraju
:mushroom: :mushroom: :mushroom:

Kritike i komentari su dobrodošli, dnevnik updateam nakon berbe koja će bit za koji dan, do tad pozdrav :psy
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la vrtniPatuljak »

ljepotice :thumbsup: :ymapplause:
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la Homunculus »

Svaka čast za dnevnik i uporedni grow! Lepo, pregledno, detaljno! :thumbsup:

Baš me čudi da su na kokosu najbolje rasle (u odnosu na ostale supstrate) ali videćemo šta će biti do kraja. Pratim! :mushh:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la WEEDetix »

super suu gljive i fascinanto mi je kolika je razlika od mojih orissa

slika
slika
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la Shanti »

a gle...samo da malo pogledaš po stranicama npr. slike "strainova" i pogledaš okolo po drugim forumima i grow logovima, vidio bi da se to rijetko poklapa...a i hypno je lijepo objasnio više puta...

btw. odlične gljive i jedan i drugi :)
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la Green Rat »

Hvala vam na komentarima i pohvalama :)

@Homunculus
To je i mene začudilo, očekivao sam da će ih na kokosu bit najmanje a zapravo je obrnuto, al tek je prvi flush, vidjet ćemo šta će bit do kraja. U drugom flushu nakon dunkanja su mi znali narast dosta veči plodovi nego u prvom flushu :mushroom:

@WEEDetix
Razlika je kao da su dva različita straina :D Ja sam očekivao puno veće plodove od orisse s obzirom da su svugdje di sam ih vidio bile ogromne, čak sam mislio da je netko možda krivo napisao ime straina i da imam neki drugi haha, al kako kaže Shanti hypno je više puta objasnio zašto je to tako

Uglavnom veličina nije toliko bitna nego je bitno da rastu :mushroom:

Jučer sam pobrao 1. flush sa kokosa, par slika:

slika

slika

slika

Oko 40 komada i nešto abortusa, svježe su težile ravno 100g. Kokos je dunkan 12h i sada čeka da krene drugi flush.

Za par dana slijedi branje sa ostala dva substrata pa ćemo usporedit razliku, do tad pozdrav!
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la WEEDetix »

znam sve jedno je jel pojedes jednu od 4 g suhu ili 4 po gram al evo moje ove na slici su imale oko 120 g mokre

slika

la nema sta tvoje mi izgledaju jednako dobro i slasno
slika
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la Green Rat »

05.04. sam pobrao prvi flush iz posuda sa mješovitim substratom i 50-50% kokos-verm.

Posuda sa kokosom je nakon berbe dunkana 12h i nakon 3 dana je krenuo drugi flush.

Največu gljivu (10g svježa) koja je rasla na mješovitom substratu sam pokušao klonirat na agaru. Gljivu sam rukama odvojio na polovice i iz sredine sam skalpelom izrezao mali komadić te ga stavio u petrijevu posudu u kojoj je agar. Za sad nema nikakvih promjena. Agar koji sam koristio je već smiksan (Malt extract agar sa ebey-a) i samo ga treba pomiješat sa vodom i sterilizirat u expres loncu. To mi je bilo jednostavnije nego kupovat sastojke kod nas pa sam radit smjesu..
Vidjet ćemo šta će ispast od toga.

Pregled/usporedbu prvog flusha:

[table=width:100%;border:1px solid #cccccc;][tr=text-align:center;][td=border:1px solid #cccccc;]SUBSTRAT[/td][td=border:1px solid #cccccc;]KOKOS[/td][td=border:1px solid #cccccc;]KOKOS-VERMIKULIT[/td][td=border:1px solid #cccccc;]MJEŠOVITI SUBSTRAT[/td][/tr]
[tr=text-align:center;][td=border:1px solid #cccccc;]KOLONIZACIJA (u 7 dana)[/td][td=border:1px solid #cccccc;]60%[/td][td=border:1px solid #cccccc;]100%[/td][td=border:1px solid #cccccc;]100%[/td][/tr]
[tr=text-align:center;][td=border:1px solid #cccccc;]DANA DO PINANJA[/td][td=border:1px solid #cccccc;]8[/td][td=border:1px solid #cccccc;]10[/td][td=border:1px solid #cccccc;]10[/td][/tr]
[tr=text-align:center;][td=border:1px solid #cccccc;]DANA RASTA DO BRANJA[/td][td=border:1px solid #cccccc;]11[/td][td=border:1px solid #cccccc;]13[/td][td=border:1px solid #cccccc;]13[/td][/tr]
[tr=text-align:center;][td=border:1px solid #cccccc;]UROD (svježe)[/td][td=border:1px solid #cccccc;]100g[/td][td=border:1px solid #cccccc;]71g[/td][td=border:1px solid #cccccc;]50g[/td][/tr][/table]

Eto to bi bila usporedba prvog flusha, moram priznat da sam od mješovitog substrata najviše očekivao a zapravo je ispalo najmanje. Baš me zanima kakvi će rezultati bit u sljedećim flushevima i koliko će ih bit.

Slike:

Kokos-vermikulit: 18 gljiva, od toga 7g abortusa
slika

Mješoviti substrat: 8 gljiva, od toga 11g abortusa
slika

Sa lijeve strane je urod sa kokos-verm. a sa desne od mješovitog substrata, (abortusi sa kokos-verm. nisu na ovoj slici)
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la HypnoToad »

Ja vjerujem da će ti mješoviti na kraju dati najviše ukupno, baš prati. Njemu treba najduže dok se probavi, i probavlja se postupno, a coco coir izbaci sve što može u 1 ili 2 flusha. Meni je najčudnije što je lošiji vermikulit i kokos, nego sam kokos...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Orissa kokos, kokos-verm i mješoviti substrat

Post Postao/la dawsongeek »

Pozz stari ... super ti je dnevnik, lijepo si ti to sve odradio :thumbsup:

ja se najviše držim ove metode sa kokosom jer me još nije razočarala, a ono što sam primjetio je da kad mi površina supstrata nije skroz kolonizirana već je ovak ko kod tebe na nekih 60-70% rodi puno više pinova nego kad je na 100% ... ne znam dal je to moje subjektivno mišljenje al čini mi se da kad je ovak na nekih 60-70% da je onda površina supstrata nekako dosta prozračnija i da je sveukupna mikroklima bolja nego kad se to sve zabijeli na najjače što na kraju rezultira s većim prinosom plodova. nije sad da sam to radio 100 puta pa da mogu sa stopostotnom sigurnošću reć da je tako al me dosadašnja iskustva sa uzgojem vode prema tom zaključku ... kaj vi velite?
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Odgovori