jedan sasvim opušten ženski grow :)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
evo mene
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 03.12.2013, 00:01
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 2 puta

jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la evo mene »

Zdravo ljudi,
Kao prvo hvala svima što doprinosite ovom forumu, sve što znam o gljivama naučila sam od vas, a nisam imala pojma. Odlučila sam se na uzgoj iz prostog razloga što nikako nisam uspjevala da dođem do gospođa, iako se družim sa ljudima koji su ih probali, nekako nisam imala sreće, ili nije bilo vrijeme, nemam pojma, kažu da one same dođu kad si spreman :)i isto tako moji motivi su više okrenuti pomjeranju vrata percepcije i duhovnom iskustvu tako da nisam ništa forsirala, a onda sam naišla na ovaj forum i voala! Print sam naručila sa fsre (bog ima dao zdravlja!) i stigao je za tri nedelje u BiH (poslala sam papirnu novcanicu od 5 eura, da se ne zezam sa kovanicama), narucila Golden teacher (kao prvi izbor jer sam citala da je dobar za početnike u uzgoju) i Australian (kao drugi, jer sam se nafurala na kulturu aboridžina pa mi nekako bilo simpa). Dobila sam oba printa :) i mojoj sreći nije bilo kraja. Proces dalje ide ovako:

1. Metoda
Sve sam pročitala, razmislila, dobro se raspitala oko materijala, naravno najveći problem je bio vermikulit koji ne mogu da kupim u gradu gdje zivim, narudžba iz hrvatske je preskupa, za 3l mi traze oko 15 eura, iz Srbije mi za istu lovu nude 100l (šta ću s tim tolikim!!!), u BiH može da se naruči od jedne firme iz Čapljine ali isto 100l, pa sam odustala od verma, i odlučila se da pokušam sa kukuruzom na zemlji, dnevnik ima ovdje na forumu, proces mi se činio jednostavan i logičan, a rezultati skroz ok, ako budem imala sreće, kasnije su se bolje pripremiti i razmišljati o poboljšanju proizvodnje :) sad samo da ih ugledam...
2. Šprice
Šprice sam napravila po gajdu koji svi najviše koriste (Red) sve je bilo ok, radila sam u kupatilu na veš mašini, sve fino prebrisala alkoholom, obukla čistu majicu, svezala kosu i upala u neko blago srećno meditativno stanje, ruke same rade ;), sterilisala sam pribor alkoholom i dodatno iglu upaljačem kad sam uvlačila spore, vodu sam prethodno sterilisala destilovanu, pa prokuhala deset minuta, pa radila sa vrelom, ohladila šprice 24h i napunila po uputstvu. Napravila sam i GT i Australian, čisto da vidim ima li nekih razlika u procesu, ima se može se :D
Napravila sam 4 šprice, iako sam tek kasnije vidjela da sam mogla dosta više, jer sam radila pola printa u jednu špricu. GT mi je bio bolji print pa su šprice bile svjetlo ljubičaste, bilo je dosta spora a Australian je bio mali i blijed ali i one su imale blijedu boju.
3. Kukuruz i sterilizacija
Kukuruz sam uzela obični, od komšije, po koji sam poslala tatu :D, natopila ga 24 sata u vodu, iscijedila vodu, još jednom oprala i ocijedila. Napunila sam 6 tegli, jedna ona veća (od kilo ili 800 gr ne znam tačno) i ostale manje. Napunila sam ih kukuruzom, skoro do vrha, mogla sam i manje, ali eto...zatvorila metalnim poklopcima na koje sam izbušila tri rupe ekserom (zašto tri ..nemam pojma, rekoh ruke same rade :)). To sam zatvorila folijom i dobro stisnula, sve sam kuhala u običnom loncu sa poklopcem, dva sata ključanja vode u njemu, dva puta sam dosipala po malo vode, a tegle sam stavila na ukrštene drvene štapiće za ražnjiće, da ne budu na samom dnu i da ne popucaju. Pretis lonac nikad nismo imali u kući jer se on smatra ubojitim oružjem, a pročitala sam da i ovako ide fino. Tegle sam vruće otvorila da izlijem gdje je bilo viška vode (jako malo je bilo), zatvorila i ohladila 24h. Nakon toga sam uzela svoje šprice i u svaku teglu kroz rupice ušpricala oko 1,5 do 2 ml, po nekom osjećaju opet, sterilisala iglu upaljačem poslije svake tegle, čekala da se špric ohladi za sledeću teglu, skinula aluminijsku foliju i stavila preko rupica medicinsku traku. Ostale su mi dvije šprice kao zaliha u frižideru.
4. Kolonizacija
Tegle sam stavila u jednu kartonsku kutijicu od štapnog miksera, taman mi sve stale jedna do druge, iz prostog razloga što sam ih tako mogla staviti na stolicu pored radijatora, gdje sam održavala konstantnu temperaturu od 25C, unutra sam stavila termometar. Čitala sam da nema veze da li su na tamnom ili na otvorenom, a ovako mi je bilo zgodno. Prve mice su mi se pojavile nakon 4 dana :D oh, taj trenutak!!!. Danas je 14.dan tegle su mi fino pobijelile, nema nikakve kontaminacije, par malo zaostaje, ali nema veze sa vrstom printa, obilježila sam gdje mi je GT a gdje Australian, u kutiju sam još stavila i jedan mali orgonit u obliku srca, da pomogne malo oko negativnih zračenja :), i trudim se da im dam vremena i prostora, obiđem ih ujutro i uveče, i obratim im se malo ;) no pressure...Čini mi se da je ok za dalje, iako tegle nisu 100% kolonizovane, i još ima slobodnog kukuruza u sredini tegli, ne znam da li da čekam ili krenem pa da taj slobodni kukuruz jednostavno odstranim kad budem prebacivala, šta mislite? ili da čekam još koji dan?
5. Kejsanje
Sterilišem zemlju za cvijeće (koju imam od proljetos na terasi u vrećici), as we speak, stavila sam 6 paketića u alufoliju i u rernu na 250C, planiram jedan sat peći, i onda ih ohladiti do sutra. Sutra uveče je vlažim destilovanom vodom, stavljam u aluminijumske kutijice odgovarajuće veličine jer nemam dovoljno plastičnih, idem na donji sloj, pa kukuruz, pa 1 do 2 cm gornjeg sloja. Planiram da zatvorim providnom kuhinjskom folijom tako da mogu da pratim kako micelij raste bez otvaranja.
Do sada je sve išlo super, opušteno, bez drame i sa puno dobre energije. Dvoumim se jedino oko toga da li da pustim tegle da se kolonizuju 100%? Dok mice budu rasle, nabaviću plastičnu kutiju, gledaću da ima neke manje otvore koje opet planiram zatvoriti medicinskom trakom, tako da imaju vazduha i bez ventiliranja, temperaturu i vlagu kontrolisati, imam dnevnog svjetla u dnevnoj sobi gdje ću ih držati kad ih otvorim, mislim pitaju ljudi svašta ali pošto sam ja u alternativnoj medicini prvak u familiji, kad kažem da gajim gljive koje su dobre za imunitet, niti lažem, niti me čudno gledaju :D. U zdravlje svima, ako neko ima savjet oko stepena kolonizacije prije kejsanja, bila bih zahvalna...i pišem šta se dešava dalje naravno...mir i ljubav! :-*
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la muscaria »

Lijepo opisano! :thumbsup:
Ja bih na tvome mjestu sačekao kompletnu kolonizaciju pa bih onda kejsao.
Mislim da si imala jako puno sreće što nije bilo kontaminacija, budući da nemaš express lonac, a i koliko sam skužio otvarala si tegle nakon sterilizacije. Ubuduće to izbjegavaj!
I sama znaš da jako volimo fotke, pa ako si u prilici uslikaj koju teglu, da vidimo kako to izgleda.....
Puno sreće ti želim u nastavku growa. Samo opušteno!!!!!
Pozz! :mushroom:
Peace, Love, Sharing & Understanding
evo mene
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 03.12.2013, 00:01
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la evo mene »

Hvala, hvala, evo teglica, slikala sam sa bolje strane, ipak je za forum ;)
evo mene
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 03.12.2013, 00:01
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la evo mene »

evo mene
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 03.12.2013, 00:01
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la evo mene »

Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la Gorda »

Ne vidim ih s druge strane, ali se cini da casing moze poceti... Puno srece zelim i pitaj ako zapne. Usput, za verm mozes pitat po forumu, tko ima viska, poslat ce...nazalost i ja sam kratak, ali vjerujem da ce netko uskociti. :ymparty:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la pecurko »

Poz i od mene ;)
Sačekaj ti još jedno nedelju dana pre nego li porodiš ove tegle.
Ja obično pustim još 5-6 dana posle 100%-tne kolonizacije :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la antoniopavaroti »

dobar savjet zlata vredi..fino da hoćeš pomoći..nisu svi takvi :thumbsup:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
evo mene
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 03.12.2013, 00:01
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la evo mene »

OK, hvala vam, ostaviću još koji dan, neka se raskomote...pa se javim sa daljim razvojem situacije ;)
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: jedan sasvim opušten ženski grow :)

Post Postao/la luther7hrol »

Sretno :)
Imas PP :mushh:
Odgovori