Thai na razi by aljosha

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la antoniopavaroti »

aljosha23 je napisao/la:10.12.13
Prvi tragovi micelina su primeceni .
Temperatura tegli je oko 26 C.

bravo..navijam za dobar nastavak :thumbsup:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la aljosha23 »

13.12.13
Jedna tegla je kontaminirana nekom bakterijom koja stvara sivu paucinu, to mi se desilo sa proslih 5 tegli, od istog sprica tako da sumnjam na taj spric . Ovaj put sam obelezio tegle sa brojevima i spricao sa razlicitim spricevima cisto da vidim dal je spric u pitanju. Inace druga tegla koja je od istog sprica za sad ide dobro tj, ima tragova belog micelina.
Prve dve slike su slike te jedne zarazene tegle.
Mogu da primetim da raz koja je bila kuvana (tj, voda je provrila i nakon nekih 10 sekundi skinuta sa vatre) daje nesto brze rezultate nego raz koja je bila samo natopljena u vodi.
U prilogu dve tegle, leva je raz samo natoljena u vodi a desno je raz koja je bila naropljena pa skuvana.
Temperatura je inace oko 25-26C. Ovih 6 tegli su stajale direktno na dnu kontejnera, pa im je temepratura na dnu bila oko 27C. Da bih izbegao kontaminacije tj vecu temperaturu na dnu, stavio sam dasku na dno i na dasku tegle da bi temperatura na dnu tegli bila oko 26 C. Inace na vrhu je oko 25C.
(dasku sam pre toga obrisao alkoholom i asepsolom)
slikaslikaslika
Zadnja izmjena: aljosha23, dana/u 14.12.2013, 12:50, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la mr. gljiva »

voda ti se kondenzira i slini po stijenkama tegle, a rezultat ti je wet spot/bakterija u 99% slučajeva ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la aljosha23 »

Ali kako je izbeci? Susio sam raz sa fenom, bila je bas bas bas suva.
Ono sto meni pada na pamet je kad sam sterilisao u expres loncu , posto sam radio 2 ture, je da sam izvadio prvu turu dok je bila vrela iz expres lonca i stavio sa strane da bih obacio drugu. I da se tu stvorio visak vode, tj jos je raz bila vrela unutra pa je pustila vodu .
Moguci scenario?
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la mr. gljiva »

neznam kako griješ tegle,ali ako ti se temperature razlikuju u par stupnjeva između dna i vrha tegle počet će ti se skupljat voda. nekoliko sam puta pravio gluposti dok nisam shvatio da izravnije grijanje tegli u ovo hladnije doba godine samo isparava vodu iz raži i uzrokuje probleme.
uzmi jednu teglu i pukni je u neki topliji (18°C) kut sobe, preporučam čak na ormar jer manje varira temepratura. pusti jedno 3-4 dana pa vidi ima li još vode :) možda upali, možda ne :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la aljosha23 »

Pokusacu razliku temperaturi da sredim na sledeci nacin, kako mi vec stoje na dnu kontejnera 2 daske, stavio sam i stiropor preko njih i odozgo tegle, tako da nema ditekne toplote da bije po dnu tegli ( bije ali minimalna).
Prva slika je kako sam sve to stavio, druga je izmerena temperatura na dnu i pri vrhu tegle nakon 2 sata stajanja na stiroporu.
Hvala jos jednom na savetu sto se kondenzacije tice.
Inace sam porodio jednu teglu ( ne iz ove serije) pre neki dan i bila je poprilicno "znojava" ali je lepo mirisala na pecurke tj, bila je zdrava.
A onu teglu sa paucinom stavio sam u orman pa da vidimo, mozda micelin pobedi :)
Stay tuned, more coming soon. slikaslika
Zadnja izmjena: aljosha23, dana/u 14.12.2013, 12:51, ukupno mijenjano 1 put.
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la aljosha23 »

Inace nemam sugu po rukama nego imam macku koja voli da grebe i da grize :)
:D
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la Homunculus »

Ala si ti pripremio tegli, svaka čast! Mogao si uporedo i koji kejk da napraviš, oni su neuporedivo jednostavniji i mnogo manje podložni kontaminacijama, naročito za prvi grow...
Uvek je bolje bez inkubatora, naravno ako ti je sobna temperatura iole pristojna. A što se tiče kondenzacije ona je normalna i nije problem ukoliko su kapljice čiste bele i prozirne. Kako se micelijum širi to će se i količina kondenzacije na tegli povećavati, to se micelij "znoji" tj. izvlači vodu iz zrnevlja...u svakom slučaju želim ti sreću i dobar grow! :thumbsup:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la Homunculus »

E da, hvala ti za savete za raž (da je bolja organska, odnosno ona koja se kupuje pakovana)...ja sam muku mučio sa tom prokletom raži na merenje, zrna ispucaju i dobijem bljutavu kašu i posle toga naravno bakterijsku kontaminaciju. Sve sam probao, menjao prodavnice zdrave hrane, kuvao raž, probao bez kuvanja, cedio i ispirao po 20 puta, čak sam u jednoj turi i brisao raž skoro zrno po zrno...i ništa. Baš ću da probam sa tom organskom raži da vidim kako će to da ispradne ;)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Thai na razi by aljosha

Post Postao/la aljosha23 »

Ovo sto vidite u kontejneru je iz raznih tura, imam pokusaj na integralnom pirincu,, koji jako sporo ali sigurno napreduje. dve tegle sam pre neki dan ubacio ( kad sam poradjao jednu teglu izvadio sam nekoliko zrna i ubacio u dve tegle koje sam prethodno sterilisao )
Ovo sto je pokriveno folijom to su cake-ovi. Nego sve drzim u jednom kontejneru jer su ista vrsta, a sad da se vratim na dnevnik:
Temperatura tagli je oko 25.5C ( oko pola C razlike izmedju dna i vrha)
Micelin neuporedljivo brze se razvija u teglama gde je raz bila kuvana.
slika
Jos jedna tegla je dobila onu sivu paucinu sto apsolutno dokazuje da je spric negde u nekom koraku je zarazen i baca se. ( sve tegle od njega su stradale na identican nacin )
Ovo je raz pakovana , tj. organska. Inace se nalazi tesko po Srbiji ali kad nadjete kupite sve sto imaju u prodavnici pa cuvajte. Inace kao sto rekoh ovo sve radim sa razju na merenje i nije toliko strasna ako se prati ovo sto sam radio.
slika

Inace ako se plasite za privatnost, pre postavljanja slika , obradite ih u exicleaner-u.
To je besplatan programcic koji brise metadatu sa slike ( gps, model aparata/telefona, autora slike itd.)
Organska ra
Odgovori