Ecuador y Brasil, prueba I.

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Je li normalno da nakon 18 dana nema ni jednog jedinog znaka kolonizacije? Ama baš ništa?
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Ja nisam nikad čekao duže od 5 dana da micelij krene mada je npr. 314 čekao čini mi se 26 dana na Lizard Kinga da se pokaže :)...sačekaj još malo, ne gubi nadu :cheerleader3:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Ne gubim još, ustvari sam tek jučer primjetio da je toliko dana, mislio sam da je prošlo desetak ;-)

Možda malo duže treba jer sam ipak odlučio da držim na 22'C. Da li kolonizacija ide brže s kejkovima od kokosa? Što ustvari utječe da joj treba toliko dugo kao kod mene ili tako kratko kao u tebe? Je li se ikome dogodilo da kolonizacija uopće ni ne krene i zašto je to tako? Jedina situacija koja mi pada na pamet da se dogodi takvo nešto je kad bih print namakao u alkoholu pa bi on ubio sve spore, ali definitivno sam pazio da nema kontakta između spora i alkohola, a print nisam izlagao zraku odnosno otvarao sam ga samo jednom i to kada sam radio syringe, a sve to vrijeme mi je stao neotvoren u kuverti i omotaču.
A alkohol bi ionako ubio samo neke spore, dok bi ih opet hrpa preživjela, po nekoj logici, zar ne? :-?

BTW: di nađe tog smajlića? =))

EDIT: Primjetio sam sada neke male prozirno-bijele flekice okolo neke zrnadi, i to samo malo u jednoj tegli i to samo kod onih zrna koji su skroz uz staklenu stijenku, na prvu nisam toliko obraćao pozornost prije dan-dva na ta zrna, jednostavno jer sam mislio da su se nekako zalijepila za staklo, jer baš nekako tako izgledaju, zalijepljena i malo skašena, a oko njih taj polubijeli mali omotač, nije onako bijelo kao snijeg već dosta suptilno, pa ne znam je li to micelij krenio ili se meni priviđa ;-) a BTW zrna ne bi trebala biti ljepljiva jer sam ih stvarno vrhunski osušio pred sterilizaciju
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

E pa imaš ti dosta smajlića koje možeš da upotrebiš samo klikni na "ostali smajlići" neki su baš blesavi...

Što se tiče te beličaste stvari 90% sam siguran da je to bakterijska kontaminacija u samom začetku, upravo tako ta gadarija počinje...kao zrna su se zalepila za staklenku, pa beličasto nešto oko njih, pa se proširi i na kraju postane braonkasto i gnjecavo i smrdi...uhh nažalost nagledao sam se WetSpota :(

Srećno sa ostalim teglama...javljaj kako napreduju ;)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Hey :-)

Jucer sam inokulirao svoje druge tri tegle drugim printom (Ecuador). Ovaj put sam baš sve napravio "školski" i u gloveboxu. Stavio sam ove tri tegle sa one prve tri koje mi nikako nisu
jasne u inkubator. Danas sam izvadio te prvi tri tegle od kojih će izgleda biti jedno veliko ništa, ali nisam siguran jos uvijek da li da bacam jer nije ni smede a ni ne smrde osim uobicajenog mirisa po raži pa ne znam postoji li najmanja šansa da se ipak ne radi o wetspotu. Za jednu teglu u kojoj sam mislio da je micelij, još nisam siguran, ali s druge dvije se ništa ne događa, osim opet one bijele tvari koja se jako sporo širi po rubnim područjima.

Ako se radi o wetspotu ili nekoj drugoj kontaminaciji, hoće li biti problem što su mi teglice stale zajedno 24 sata u inkubatoru s mojim novim teglicama odnosno postoji li opasnost da wetspot prede izvana iz jedne u drugu, zdravu teglu?

U čemu sam zapravo pogriješio, osim kod toga da sam za taj prvi put morao sipati spore u
vodu izvan boxa? Ako je stvar s nedovoljnom sterilizacijom raži, a sterilizirao sam
ju barem sat vremena u express loncu i dobro, dobro posušio da se ne lijepi za papir,
je li moguće da moj express cooker iz nekog razloga ne valja pa ni ne sterilizira kako treba?

EDIT> Izbušio sam po 12 rupica s donje strane gornjeg boxa inkubatora, i 18 u poklopcu,
i postavio sintetičke vate u njih. Ima li kakve veze za atmosferu u inkubatoru ako voda navlaži tj. smoči donje vate, riskira li se kontaminacija inkubatora na taj način?



Evo slikica, znam da nisu bas neke kvalitete ali ne moze bolje trenutno:

slika
slika
slika
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la antoniopavaroti »

shroomko je napisao/la:Glovebox je neophodan, makar bio prozirna plastična vrećica i pošpricaj unutrašnjost izbljeljivačem. Izbjeljivač ostavlja fleke pa ispod stola na kojem radiš stavi neki veliki komad najlona (vreća za kiseljenje zelja npr - 5 kn). Obavezno nosi rukavice koje si prebrisao alkoholom. Kirurška maska nije neophodna ali košta samo 2 kn u hospitaliji i spriječit će da bakterije iz tvojih usta dođu u zrak.

U ekspres lonac staviš:
- deci destilirane vode u staklenki (čep neka bude probušen i prekriven mikropore trakom ili onom sintetičkom vatom)
- skalpel ili nešto s oblim vrhom čim ćeš spore prenijeti iz printa u čašu
- 2 čašice za rakiju

Sve to zamotaš posebno u alu-foliju. Pola sata nakon što lonac počne pištiti to je sterilno. Pričekaš da se ohladi i onda radiš.

Imaš dosta videa na internetu i pogledaj bar 3-4. Možeš čak i probati sve to napraviti bez spora i van gloveboxa nekoliko puta za vježbu da ne bi bilo neugodnih iznenađenja. Nešto sastruži skalpelom ili nečim sa alufolije u čašu i napuni u špricu da vidiš kako to ide.

Ako sjebeš sad i uneseš kontaminaciju u print zajebao si. Ovo je najbitniji korak.
pozdrav..jel imaš neki dobar video o kojem pišeš za preporućiti..? ;)
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Evo ti link za video, cijela kolekcija je tamo:
Let's Grow Mushrooms

Imam i loše i dobre vijesti u vezi topica. Brazilke su se pokazale previše opuštenima, 40 dana se nije događalo ništa, a danas sam konačno otvorio teglice i iznutra se osjećao smrad. Sve sam bacio i teglice oprao jer će mi trebati za druge slične projekte :D

Prije nekoliko dana startao sam Ekvadorke, sve sam uradio u gloveboxu i bez "greške". Već nakon tri dana primjetio sam malu bijelu flekicu, sada ću ih pustiti da rade svoje, možda stavim i kristalnu rešetku da ih energizira! :mushh:

Ohrabren, prije tri dana sam stavio dvije teglice kukuruza, čisto eksperimentalno. Danas sam
virnuo reda radi i vidio micu, po prvi put, za stvarno i u obe tegle! Izgleda da mi raž nije suđena! Sada nisam u mogućnosti da okačim fotke, ali obećavam da hoću kroz koji dan, bude li sve OK, a možda i startati novi dnevnik.

Još jednom zahvaljujem svima koji su mi pomagali jer sam od vas mnogo naučio, hvala drugovi :x
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Ekvadorke se zagrijavaju, na razi su tople, ali na kukuruzu hot-hot-hot! Zanimljivo je to da sam ih na kukuruz opalio onako, iz eksperimenta, cak se nisam potrudio ni obrisati kukuruz. Na razi se razvijaju jako sporo, a na kukuruzu su nikle vec treci dan :-)
Moram priznati da sam dosada pomalo zavidio vama Majkashima koji growate svoje gljive, a uskoro vam se mozda i pridruzim sa svojim prvim urodom :D

slika
slika
slika
slika
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Samo, čini mi se da micelij ne voli raž, iz nekog razloga. Izgleda kao da mu je pretvrda ili neprobavljiva. S kukuruzom klizi. Jeste li primjetili išta slično u vašim iskustvima? Još malo slikica, nakon koji dan. Je li vrijeme za shake ili čekam još malo? Nisam siguran mogu li procjeniti točno je li već na 30%, a slikao sam s boljih strana tako da unutra nije toliko uhvatilo kao izvana :(|)

slika
slika
slika
slika
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la mr. gljiva »

Na kukuruzu kokičaru micelij se uvijek pojavio kroz 3-4 dana. Kad sam prvi put krenuo u gljive (na raži) znakove sam vidio nakon 4 dana i nije bilo nikakvih problema. Eto sad je neki prosjek 10ak dana, mislim da neće biti ništ i da sam zeznuo,ali micelij bukne i kroz 3 tjedna potpuno sve popapa.
Sa kukuruzom sam imao najmanje fejlova kaj se tiče kolonizacije,ali flushevi su mi bili jadni. U 2 flusha mooožda 7-8g od jedne tegle 720ml nakon čega se "kejk" kontaminirao i aj bok.

Svatko nađe kako mu najbolje odgovara i tako radi dok stvari idu..kad krenu propali pokušaji onda se treba zapitati i preispitati svaki korak da bi se našla greška. U slučaju da greške nema najbolje je preći na drugu tehniku ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
Odgovori