Ecuador y Brasil, prueba I.

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

sometimes je napisao/la:
oseloth je napisao/la:Zato sam ti rekao. Trebao si ostrugati samo četvrt printa u jednu špricu a sa jednom možeš 10 tegli napraviti. Ove će ti se sada sve hidrirati i početi živiti i rasti. Bez hrane će nakon nekog vremena riknuti. Nevjerujem da ćeš tako puno šprica potrošiti. Nije pametno uliti vše od 1-2ml po tegli. Jer višak vode na dnu posude može razviti infekcije zbog trulenja medija. Osim ako si planirao napraviti stotinjak tegli, u tom slučaju imaš dovoljno.

Btw spore uglavnom nisu vidljive očima. To što se vidi su nakupine od desetaka spora. A na jednom printu čak i malom kao tvoj ima bar par tisuća spora.

napravljene šprice mogu stajati u frizideru koliko god hoces, ja sam ih tako napravljene drzao i po 5 mjeseci i sve su uspjele, zamotas svaku u al-foliju i ljepo u frižider - nema problema i onda ih trosis kako ti se da, nema straha od hidriranja i nekog rasta......

:thumbsup:
Moje su sve u špricama u vodi oživile i za dva mjseca je u svakoj bilo micelija. Izgleda kao gljiva u octu. Ali i sa time se može inokulirati ako hoće van kroz iglu. Uzimao sam tada deblje igle.
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Grupirane neće smetati. Uopće nije bitno kakve su. Bitno da upadnu unutra.

Bolje ostavi igle sa kojima si vukao vodu i čepove ali obavezno ih spali slijedeći puta kada ih budeš praznio i čekaj iglu da se ohladi. Nadam se da si spore u startu stavljao u ohlađenu vodu. Ja sam se prvi puta zajebo i bez razmišljanja prokuhanu vodu ostavio da se ohladi na četrdesetak stupnjeva a to je pretoplo
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Srećom, koristio sam skroz hladnu vodu. Tu mi je paranoja pomogla, pošto sam ih ostavio preko noči u express-loncu da se skroz-naskroz ohladi. Jedino me brine činjenica da sam vodu malo duže držao vani, a i morao sam je usuti iz velike posude u malenu, jer je grlo bočice bilo preusko za debelu špricu, a pošto sam trebao napuniti mnogo šprica, otprilike dvije su mi zafalile pa sam ostatak vode sa sporama ostavio u posudici pokrivenoj folijom i s čepom zavrnutim iznad folije. Tako sam posudu stavio u friž, skupa s napravljenim špricevima. Mislite da se isplati pokušati i s njom kada dođe vrijeme? Ako je kontaminirano, to će se pokazati odmah kao wetspot na raži? (kuc-kuc)
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Ako si sve posudice sterilizirao nebi trebalo biti problema
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Da, jesam.
Sinoć sam izveo uspješnu (mislim) inokulaciju: uzeo sam tri različite šprice, stavio tri nove sterilne igle na njih, sve sam ovaj put uspio izvesti u boxu (yea!) i vratio folije na teglice. No, sada me zeza inkubator. Stavio sam u inkubator grijač od 25W i postavio ga na 32 stupnja celzijusa, budući da mu je to maksimum. Ostavio sam ga da radi preko noći jer se temperatura u gornjem boxu jako sporo dizala, i sada vidim da je postiglo temperaturu od 25.5 stupnja i ni "z" gore. Ne znam hoće li to biti dovoljno? Ako ne, kako da dodatno podignem temperaturu ta dva - tri stupnja? Ne znam ima li smisla kupovati jači grijač, kada svi imaju ograničenja do 30-32'C. Da ubacim grijač za pizzu da bar malo grije zrak? Princip je isti, grijač je jak, no, ne ide u vodu. Možda bi dao drugom boxu malo dodatne topline. Je li potrebno :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la HypnoToad »

Sve preko 26 stupnjeva je previše i opasno jer pogoduje vrlo brzom razvoju bakterija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Znači - 25 - 25.5'C je savršeno :D
Odlično.

Koliko je važna pasivna izmjena zraka i vjetrenje boxa u ovoj fazi u kojoj su tegle u inkubatoru, pošto nisam probušio rupice na njemu? Zamisao je bila, da rupice dodam po razvoju micelijuma. 10-12 na dno i isto toliko na vrh inkubatora, što sve prekrijem sintetičkom vatom. Pretpostavljam da tegle ne smijem ni pod razno otvarati, a da rupica pokrivena sa sintetičkom vatom izbacuje pritisak iznutra. Ima li veze, ako se vate s donje strane malo natope vodom ili vodenom parom?
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Idealna temperatura za ovu fazu kolonizacije u teglama je 23-26 stepeni celzijusa. Sve ispod 21 i preko 28 drastično usporava kolonizaciju (s tim da su uvek bolje niže temperature zbog toga što na višim temperaturama bakterije bujaju pa je kao što Hypno reče povećana mogućnost kontaminacije). Pasivna izmena zraka se postiže rupama na teglama i to je sasvim dovoljno, međutim ja ne bih tegle držao u inkubatoru pošto za tim nema potrebe, stavi negde na policu na sobnu temperaturu i to će biti savim ok...
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Temperatura zraka je ispod 20'C a noću zna biti hladno, a mi ne grijemo, pa se bojim da bi im na sobnoj bili prehladno? Ili možda da namjestim termostat na 23-24'C...?
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

A pa to jeste prehladno :( , kolonizacija je moguća i na toj temperaturi ali će biti dosta sporija što tebi sigurno ne odgovara...onda je inkubator jedino rešenje ali gledaj da namestiš termostat tako da ti temperatura bude između 23 i 26 stepeni ;) .
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Odgovori