Ecuador y Brasil, prueba I.

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Odgovori
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Pozdrav!

Imam dva printa, jedan velicine 5x4 i drugi 4x4. Pošto mi je ovo nulti pokušaj ikada, zanima me bi li bilo pametno printove izrezati i podijeliti, u slučaju da nešto zeznem u pripremi spora? I, koliko mogu napraviti 10 mililitarskih šprica od takvog jednog printa? Je li dovoljno vodu samo malo prokuhati, da se sterilizira, u koju stavljam spore, ili ona treba biti skroz destilirana? Hvala svima.
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Za prvi put je najbolje da slediš gajd do detalja, ako ti uspe već ćeš sam videti gde možeš da improvizuješ. Kupi destilovanu vodu za spore nije ona skupa, sterilizuj je u ekspres loncu pola sata, tako ćeš biti siguran da si u tom delu sve uradio kako treba. Ako tu na početku zezneš džaba ti je sve posle što radiš kako treba. Ja ne bih sekao print pa makar te makaze bile i sterilne skroz...ja sam koristio jedan print više puta, istružem koliko mi treba spora, zatvorim i ostavim za sledeći put, mada sam sve to radio u GloveBoxu a ne na otvorenom vazduhu. Od dela printa koji je 1cmx1cm ja sam opušteno pravio 5 špriceva od 10ml. Od ovolikog printa voda mi nije ljubičasta od spora ali se spore mogu videti golim okom u vodi...Aj srećno! :mushh:
Zadnja izmjena: Homunculus, dana/u 21.10.2013, 20:52, ukupno mijenjano 1 put.
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Puno hvala, drug :mushh:

Koliko je ustvari bitno da si napravim glovebox za prvi put? Kolika je šansa da se spore unište radeći izvan gloveboxa, iako je prostorija zatvorena, sve sterilizirano itd? U guideu se ne spominje box, pa sam se zato zapitao moze li i bez, barem za prvi pokušaj, dok, opet, s druge strane, ne želim uništiti toliko vrijedne spore.
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Da, naravno da može bez GloveBoxa, ja sam ga koristio pošto sam želeo dodatno da se osiguram. Mnogi sa foruma su sasvim uspešno uzgajili šrumse i bez toga, samo se potrudi da ispoštuješ sterilnu proceduru - rukavice, maska, površine prebrisane alkoholom, poprskaj prostoriju sa Oustom, gledaj da ne bude promaje itd. Samo napred ;)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Eh, sjetio sam se da sam negdje vidio guide za glove box ovo ljeto, e sada sam ga opet pročitao i ubrao da je stvar prilično jednostavna, i riješio da ga napravim. Sad vidim, to je tvoj guide, svaka čast, care! :thumbsup: Nadam se da ću uspjeti napraviti nešto slično, koristeći konzerve umjesto hilzni (stvarno ne znam gdje da ih nađem, a ni PVC cijevi mi nisu pri ruci). Omekšao bih oštri rub konzervi korištenjem izolir-trake. Samo mi jedna stvar nije jasna, treba li vršiti vakuumiranje boxa? Negdje sam vidio da se često dodavaju ventilatori sa strane, zbog svježe arije.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

luther7hrol je napisao/la:Eh, sjetio sam se da sam negdje vidio guide za glove box ovo ljeto, e sada sam ga opet pročitao i ubrao da je stvar prilično jednostavna, i riješio da ga napravim. Sad vidim, to je tvoj guide, svaka čast, care! :thumbsup: Nadam se da ću uspjeti napraviti nešto slično, koristeći konzerve umjesto hilzni (stvarno ne znam gdje da ih nađem, a ni PVC cijevi mi nisu pri ruci). Omekšao bih oštri rub konzervi korištenjem izolir-trake. Samo mi jedna stvar nije jasna, treba li vršiti vakuumiranje boxa? Negdje sam vidio da se često dodavaju ventilatori sa strane, zbog svježe arije.
Imam još jedno pitanje: vidio sam da Roadkill radi rupice s bušilicom preko čitavog poklopca inkubatora. Trebam li koracima iz guidea dodati i ovaj: bušenje rupica u poklopcu gornjeg kontejnera, budući da ne znam koliko bi to utjecalo na temperaturu i vlažnost zraka?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la shroomko »

Glovebox je neophodan, makar bio prozirna plastična vrećica i pošpricaj unutrašnjost izbljeljivačem. Izbjeljivač ostavlja fleke pa ispod stola na kojem radiš stavi neki veliki komad najlona (vreća za kiseljenje zelja npr - 5 kn). Obavezno nosi rukavice koje si prebrisao alkoholom. Kirurška maska nije neophodna ali košta samo 2 kn u hospitaliji i spriječit će da bakterije iz tvojih usta dođu u zrak.

U ekspres lonac staviš:
- deci destilirane vode u staklenki (čep neka bude probušen i prekriven mikropore trakom ili onom sintetičkom vatom)
- skalpel ili nešto s oblim vrhom čim ćeš spore prenijeti iz printa u čašu
- 2 čašice za rakiju

Sve to zamotaš posebno u alu-foliju. Pola sata nakon što lonac počne pištiti to je sterilno. Pričekaš da se ohladi i onda radiš.

Imaš dosta videa na internetu i pogledaj bar 3-4. Možeš čak i probati sve to napraviti bez spora i van gloveboxa nekoliko puta za vježbu da ne bi bilo neugodnih iznenađenja. Nešto sastruži skalpelom ili nečim sa alufolije u čašu i napuni u špricu da vidiš kako to ide.

Ako sjebeš sad i uneseš kontaminaciju u print zajebao si. Ovo je najbitniji korak.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

shroomko je napisao/la:Glovebox je neophodan, makar bio prozirna plastična vrećica i pošpricaj unutrašnjost izbljeljivačem. Izbjeljivač ostavlja fleke pa ispod stola na kojem radiš stavi neki veliki komad najlona (vreća za kiseljenje zelja npr - 5 kn). Obavezno nosi rukavice koje si prebrisao alkoholom. Kirurška maska nije neophodna ali košta samo 2 kn u hospitaliji i spriječit će da bakterije iz tvojih usta dođu u zrak.
Hvala, lave! :thumbsup:

Znaci, zamotam svaki od tih predmeta u foliju i kuham u ekspres loncu sve skupa, onda je sterilno, ubacim u sterilizirani GloveBox i uvijek radim unutar njega?

A zrak u GloveBoxu, treba li se odstraniti vakuumiranjem ili napraviti malu ventilaciju prema van?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la shroomko »

luther7hrol je napisao/la:Znaci, zamotam svaki od tih predmeta u foliju i kuham u ekspres loncu sve skupa, onda je sterilno, ubacim u sterilizirani GloveBox i uvijek radim unutar njega?
Da. Pogledaj video "let's grow mushrooms" odlično je sve objašnjeno za početnike.
luther7hrol je napisao/la:A zrak u GloveBoxu, treba li se odstraniti vakuumiranjem ili napraviti malu ventilaciju prema van?
Ne. Što manje kretanja zraka to bolje. Pošpricaš sve izbljeljivačem i to će ubiti sve živo.
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Od četvrtine printa možeš napraviti 10ml špricu a sa njom napikat deset tegli.

Glowbox nikad isam koristio. Kuoi isosan u ljekarni. Rastopi propisano na nešta vode i to stavi u špricaljku. Sve lijepo sa time pošpricaj i steriliziraj. Doslovno i zrak oko sebe. Rukavice na ruke i nećeš imati problema. Najbitnije od svega je kvalitetna sterilizacija medija.
Odgovori