Ecuador y Brasil, prueba I.

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Možeš sterilizirati i u jlasičnom loncu sa poklopcem ali jedno 90min. Imaju trakice za sterilizaciju. Mimep ih uzeti od ekipe dr. Fungus. Mislim da se tako zovu. Ima tu na netu ponuda njihova. Imaju i već gotove sterilizirane supstrate raži.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Thx :)

Imam još jedno pitanje: kada vadite stvari iz ekspress lonca i zamotane su u foliju, da li
skidate foliju u ili izvan glovea? Čini mi se veoma nespretno petljati s folijom iznutra.
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Ako je u pitanju voda za spore foliju skidam tek u GloveBoxu u sterilnim uslovima (nakon što se ohladila od sterilizacije), druge stvari (poput skalpera, pinceta i sl.) nisam sterilizovao u ekspres loncu nego ih brišem alkoholom i pržim na vatri ;)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Ja ih skinem odmah pred inokulaciju. Ali možeš i ranije pa prebrisati alkoholom.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Evo da se malo i pohvalim, da ne bi bilo da se samo žalim. A odmah potom ću se malo žaliti :D

Napravio sam baš cool glovebox, koristeći plastični prozirni (više-manje) box zapremine 20 litara. Rupe sam izbušio specijalnom modularnom brusilicom na koju je moguće stavljati i noževe i bruseve. Pri ruci sam imao samo jednu konzervu graha, no bio je vikend i improvizirao sam: prepilio sam ju na pola i tako dobio dvije. Oštre rubove pokrio sam koristeći SCART kabel, i tako dobio i zgodan safety držač koji otežava rukavicama da skliznu. Na vrhu boxa izrezao sam rupu i dodao mini tuperware box sa poklopcem da mi služi kao sterilna pred-komora za ubacivanje stvari u box i iz njega.

Mnogo hvala Homunculusu za ideju, čime mi je mnogo olakšao posao. :ymapplause:
Možda nekome posluži u budućnosti i ovaj moj za nešto pa ću okačiti sliju.
slika
slika
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

E sada je vrijeme da se malo požalim ;)

Raditi u boxu je teže nego izgleda, posebno kada je riječ o duguljastim staklenkama za vodu. Jednostavno nema dovoljno mjesta da se komotno može vaditi voda špricom, a takve staklenke obično imaju preuska grla pa to stvar čini još težom. Probao sam koristiti šire staklenke, ali voda iz njih jednostavno ispari u express-loncu.
Možda ja jednostavno nemam dovoljno prakse u rukama, a možda dobijem i neki savjet od vas kako vi to radite pa to idući put izvedem bolje. Box sam, za prvi put, pošpricao alkoholom i prebrisao, no, box mi se uskoro toliko zamaglio vjerojatno zbog isparavanja alkohola, da sam teško mogao sigurno otvoriti print sa sporama. Tako sam se odlučio pokušati onako kako piše u guideu, izvan boxa. Radne površine sterilizirane su i nosio sam rukavice, a print sam ostrugao u bočicu s vodom. Napunio sam 7 šprica (crni otisak na printu je veličine 1x1), no voda se nije zacrnile, a u svakoj šprici bilo je nešto malo spora, rekao bih desetak vidljivih. Shvatio sam da sam stavio previše vode, no, tu sam grešku napravio jer sam mislio da su printevi iznutra jednako veliki kao paketić izvana (prvi put radim s printevima uopće). Što mislite, hoče li ovakvi špricevi biti upotrebljivi?

Sada se mogu samo moliti, da nisam unio kontaminaciju, ali vidjet čemo. Nema druge nego pripremiti raž
Avatar
wid_420
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 25.01.2013, 09:05
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la wid_420 »

sa jednim takvim printom mozes komotno napravit 5-6 sprica od 20 ml meni je barem bilo dobro a sto se tice box-a ja sam se slicno zeznuo nisi mogo nista kak se spada napravit unutra treba box biti veci i razmak izmedu ruku isto i po mogucnosti da su ti ruke unutra do izmedu lakta i zgloba tak mi se cini najboljim za manevrirati u box-u a treba isprobati razne kombinacije barem kod takvih stvari nemres zeznut sam napravis nes novo sretno dalje sa uzgojem :thumbsup:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Zato sam ti rekao. Trebao si ostrugati samo četvrt printa u jednu špricu a sa jednom možeš 10 tegli napraviti. Ove će ti se sada sve hidrirati i početi živiti i rasti. Bez hrane će nakon nekog vremena riknuti. Nevjerujem da ćeš tako puno šprica potrošiti. Nije pametno uliti vše od 1-2ml po tegli. Jer višak vode na dnu posude može razviti infekcije zbog trulenja medija. Osim ako si planirao napraviti stotinjak tegli, u tom slučaju imaš dovoljno.

Btw spore uglavnom nisu vidljive očima. To što se vidi su nakupine od desetaka spora. A na jednom printu čak i malom kao tvoj ima bar par tisuća spora.
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la sometimes »

oseloth je napisao/la:Zato sam ti rekao. Trebao si ostrugati samo četvrt printa u jednu špricu a sa jednom možeš 10 tegli napraviti. Ove će ti se sada sve hidrirati i početi živiti i rasti. Bez hrane će nakon nekog vremena riknuti. Nevjerujem da ćeš tako puno šprica potrošiti. Nije pametno uliti vše od 1-2ml po tegli. Jer višak vode na dnu posude može razviti infekcije zbog trulenja medija. Osim ako si planirao napraviti stotinjak tegli, u tom slučaju imaš dovoljno.

Btw spore uglavnom nisu vidljive očima. To što se vidi su nakupine od desetaka spora. A na jednom printu čak i malom kao tvoj ima bar par tisuća spora.

napravljene šprice mogu stajati u frizideru koliko god hoces, ja sam ih tako napravljene drzao i po 5 mjeseci i sve su uspjele, zamotas svaku u al-foliju i ljepo u frižider - nema problema i onda ih trosis kako ti se da, nema straha od hidriranja i nekog rasta......

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Znači, ako se vide, to je zato što su grupirane. Hoće li to biti problem kod inokulacije? Ja nisam htio istiskivati i uvlačiti u špricu, jer sam ih imao napuniti mnogo (previše vode, moj za*eb), i nisam htio da mi bude previše mućkanja onako na otvorenom. A i nisam htio razdjeljivati onako mali, već otvoreni print, budući da sam pogriješio u procjeni vode :-?

Mogu li tako napravljeni špricevi stati bez čepova (igli) te ima li kakve opasnosti da ikakav zrak uđe unutra? Ja sam, za svaku sigurnost, stavio čepove
Odgovori