Prvi pokušaj - Thai na raži

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Prvi pokušaj - Thai na raži

Post Postao/la dawsongeek »

pozz ekipa, evo i mene na forumu, "špijunirao" sam vas neko vrijeme dok nisam došao do sporica da se educiram, uglavnom da ne duljim spore su stigle, napravio sam šprice i sad pitanje koje me zanima i na koje nigdje ne mogu pronaći odgovor

prilikom sterilizacije raži ... znači nakon namakanja 24h i ispiranja .... prebacim raž u tegle i zatim u ekspres lonac ... zanima me da li u te tegle sa raži trebam stavit i vodu ili je to potupno nepotrebno jer je raž kao i što sam već rekao bila 24h u vodi????

guglo sam i jubitiro al često nailazim na dva scenarija .... s raži i vodom u teglama koje se sterliziraju i na onaj bez vode ... pa reko da pitam vas koji imate iskustva više nego ja ... šta, šta, šta ??? evo samo još ovo da dokučim pa uskoro možete očekivat moj :mushroom: dnevnik
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Prvi pokušaj - Thai na raži

Post Postao/la Gorda »

Nakon namakanja od 24h ili 48...ja nekad namačem i više, dobro ispereš da ne bude sluzava i smrdljiva. Istreses ju na čist ručnik i protrljaš blago da se izgubi višak vode...ni za boga stavljat vodu u tegle. Čak i ako je raž pre mokra, ne valja...zato ju posuši na ručniku i u tegle. Dovoljno vlage ima u samom zrnju da bi se kolonizacija odvijala kako spada.

Ako nakon kuhanja vidiš kondenzat u teglicama(rosne kapljice), to je ok, ali opet, ne bi ga trebalo bit previse...ako ga je previse ili se nakuplja na dnu teglice, nisi dobro posusio raz. :smokee:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Prvi pokušaj - Thai na raži

Post Postao/la dawsongeek »

zahvaljujem :bigsmilee:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Prvi pokušaj - Thai na raži

Post Postao/la dawsongeek »

ajd da postavim još jedno pitanje B-)

dal je ok ako tegle ostanu u autoklavu 24h do inokulacije .... koristim autoklav na poslu jerbo neam expres lonac kod kuće .... pa da ne odrađujem prekovremene danas već da inokuliram za 24 h??
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Prvi pokušaj - Thai na raži

Post Postao/la Gorda »

Mozes, nema frke.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Prvi pokušaj - Thai na raži

Post Postao/la 314 »

pa da, u biti trebale bi ostati tegle na hlađenju tih 24 sata do ušpricavanja spora.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Odgovori