Moj prvi uzgoj (početnik)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Nemam nikakvog iskustva sa uzgojem osim što sam naručio growbox jer sam mislio da je to zakonito i to je na svu sreću prošlo. Ovo je prvi put da radim sve - od spora do berbe.

Napravio sam gomilu staklenki tako da bar jedna uspije. Sve staklenke su raž. U nekima ima i zrnca kave (onaj talog), kasnije sam pročitao Hypnotoadov post da je bolje natopiti raž u kavi pa sam tako radio.

Već sam imao nekoliko kontaminacija koje sam skuhao u ekspres loncu 90 minuta i onda očistio staklenke.

Ovo su cubensis mexicana od 11.9.
slika

Sorry, ne znam kako da bolje ispadnu slike.

Ova srednja nije potpuno kolonizirana i ima u sebi dvije žive bube ili mušice! Koji šok kad sam to vidio. Uopće mi nije jasno kako su mušice tu dospjele. Radio sam sve u gloveboxu. Glovebox sam očistio alkoholom - nisam onim toksičnim sranjem koje ni ne znam ni kako se zove ni di bi kupio. Ne sjećam se da li sam klonirao ove gljive ili radio spore.

Nije ni bitno jel ove 2 koje su potpuno kolonizirane sad idem dunkati na 24 sata i onda prekrivam vermikulitom i napokon da nešto izraste. :mushroom:


Ovo je još 5 tegli neke istog dana neke i 5 dana ranije. U ekspres lonac mi stanu 4 tegle i ovo mi je bio zadnji flush, zadnji dan da probam nešto pa sam probao što više mogu. Klonirao sam gljive i napravio print i spore pa valjda će uspjeti bar jedna od 8 staklenki...
slika

Ne znam kako se tako slabo kolonizira. Već je više od mjesec dana prošlo. Previše sam puta tresao i u nekima nema kave pa ide sporije, ali nekako kao da se kolonizira gornjih 70-80% i onda dole nikako ništa danima. Onda protresem i svejedno nikako da se sve kolonizira.

Idem sad dankati ove 2 koje su uspjele, a sutra ću poslikati cubensis cambodia.

I da, jel se može spasiti ta staklenka sa mušicama nekako? Pretpostavljam da mogu samo baciti?


EDIT: Ove 2 koje su uspjele mirišu odlično, kao najfiniji parfem. :sunn:
U jednoj su se čak počeli stvarati mali pinovi, to sam bacio i obje staklenke stavio u 1 plastični kontejner, natopio vodom i sad je u frižideru.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la HypnoToad »

Ovih 5 tegli na donjoj slici su sve krcate bakterijama, slobodno ih možeš bacit.
Isto kao i onu u sredini na prvaoj slici.

"Ne sjećam se da li sam klonirao ove gljive ili radio spore."
??? Kako to misliš, daj mi pojasni malo?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

HypnoToad je napisao/la:"Ne sjećam se da li sam klonirao ove gljive ili radio spore."
??? Kako to misliš, daj mi pojasni malo?
Ima svega tu, ne znam koja je staklenka koja. Bile su jako visoke temperature, uglavnom propalo je sve zbog vrućine. Dunkao sam i uspio sam dobiti još jedan flush. Samo 10-tak jako malih gljiva.

Odmah sam klonirao 2-3 gljive u nekoliko staklenki, mislim prve 4.
Odrezao sam i klobuke i stavio raditi print, kasnije sam napravio šprice od toga i to stavio u druge 4 staklenke. Nisam obilježio nekom šifrom koje su spore a koje klonirane pa ne znam sad što je što. Sad kad sam se prisjetio znam. 6.9 su klonirane gljive, 11.9 spore.
HypnoToad je napisao/la:Ovih 5 tegli na donjoj slici su sve krcate bakterijama, slobodno ih možeš bacit.
Isto kao i onu u sredini na prvaoj slici.
Nije mi jasno kako to vidiš, slika je dosta mutna?

Ako je to istina, onda sam ostao na ove 2. Sve su klonirane propale, 2/4 sa sporama su uspjele.
Ne znam kako tako loši rezultati kloniranja. Sjećam se da nisam mogao nikako uzeti komad iz sredine gljive, nemam innoculation loop niti znam kako se to zove na hrvatskom. Jednostavno sam nasjeckao gljive na komadiće skalpelom i ubacio ih u staklenke. Zbog nekog razloga nije uspjelo. I nestalo mi je 2-put vode u ekspres loncu, možda se nije zbog toga dobro steriliziralo.

Uglavnom proučiti ću danas rez-effect, možda probam to, možda samo stavim vermiculit na dno i vrh. Nisam siguran da li sam uopće trebao dunkati, ali valjda će uspjeti.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la HypnoToad »

Siguran sam da su bakterije jer sam ih nažalost puno puta vidio u živo. Zrnje je tamno i potpuno rastoćeno. 100% su bakterije.
Te klonirane ti nisu uspjele zato jer si u sterilno okruženje stavio stručke koji su bili na otvorenom zraku, i naravno na njima je u tegle ušlo na tisuće bakterijskih spora. Kloniranje su uvijek mora izvoditi s unutrašnjim tkivom, i svakako bi trebalo prvo razrasti na agaru, pa tek onda stavljat u tegle.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Probao sam i to pa mi se agar kontaminirao. Agar mi je preskup. Mogu probati odmah na raži, jedino više čekam. Možda kad budem imao više iskustva.

OK evo slika cubensis cambodia. Isti mi je postupak bio kao za one - tijelo sam iskoristio za kloniranje, direktno u staklenke, a klobuk odsjekao za print pa šprice (spore).
Ovaj put sam bio čistiji sa kloniranjem, nisam uopće dirao gljive, ubrao sam ih u rukavicama prebrisanim alkoholom i direktno stavio u glovebox. Ovaj put sam samo nasjeckao nožem kao poriluk, nisam ni pokušavao uzeti sredinu gljive jer su tako tanke i nemam alat za to. Nož sam zagrijao na štednjaku i onda došetao do gloveboxa i tamo ga pustio da se ohladi. Inače najgori dio mi je čekati da se nož ili skalpel ohladi, nemam baš strpljenja za to.

2 staklenke sam već skuhao u ekspres loncu, za ostale evo slike.

13.9, kloniranje:
slika

Zeznuo sam jer je u staklenkama bilo previše vode. Ova lijevo je uspjela iako se kondenzira vlaga iznutra i danas ću ju staviti namakati i u fruiting. Mislim da ću probati coco-choir tek jer 1 staklenka nije dovoljno za plastičnu posudu i prinos bi bio jadan. Ova desno ima čak dvije kontaminacije, jedna u vodenom dijelu žućkasta i gore je nešto sivo-bijelo. Možda to sivo-bijelo se samo micelij još nije razvio. Srednja je kontaminirana dolje.

15.9 kloniranje:
slika

Sve mi izgledaju dobro. Ima malo kondenzacije unutar staklenki ali ne vidim kontaminacije. Rekao bi da su negdje 80% kolonizirane. S druge strane je sve bijelo, okrenuo sam ih na najmanje koloniziranu stranu.


15.9 kloniranje (isti dan kao i prošla slika):
slika

Ova skroz desno su kupovne spore od grow kita koji sam naručio. Ima kondenzacije u staklenci ali ne vidim kontaminaciju. Ne vidim ni na ostalima kontaminaciju. Ova skroz lijevo - to crno su zrnca kave (talog od turske kave).
Ove su manje kolonizirane. S druge strane više, skoro skroz. Mislim da ću te sada protresti.

Radio sam i print+šprice od te vrste, nije mi se dalo pa sam ih pustio jedno 5 dana na sobnoj temperaturi. 26.9 sam inokulirao staklenke i onda sam opet bio lijen vratiti šprice u frižider, ne znam koliko su stajale. Zasad nema rezultata sa tim staklenkama od 26.9.

Cubensis cambodia (ako sve uspije):
Kloniranje: 8/12
Kupovne spore: 1/1
Moje spore: 0/4

Koliko šprice sa sporama mogu izdržati na sobnoj temperaturi?
I jel ima netko link na dobar tutorial za rez effect za početnike? Googlam i uglavnom su rasprave bez slika ili guidovi u stilu "da vas ne zamaram sa osnovama to sam preskočio, ovo je moj spin na tu tehniku".

EDIT:
Evo snašao sam se za rez efekt, ima ovaj thread i link unutra i pročitao sam oboje.

Ne znam da li sam dobro shvatio, ali natopio sam vermikulit 5 minuta, izbacio višak vode pa ga šaku po šaku izvadio u veliku posudu. Procjedio sam raž kroz cjedilo jer sam ju dankao, bespotrebno i stavio u istu posudu. Pomiješao sve sa 2 žlice i stavio u plastični kontejner, zatvorio alu-folijom i uzeo iglicu i probušio malo foliju radi izmjene plinova.

Evo slika kako izgleda izmješana raž i vermikulit:
slika
slika
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Evo snašao sam se za rez efekt, ima ovaj thread i link unutra i pročitao sam oboje.

Ne znam da li sam dobro shvatio, ali natopio sam vermikulit 5 minuta, izbacio višak vode pa ga šaku po šaku izvadio u veliku posudu. Procjedio sam raž kroz cjedilo jer sam ju dankao, bespotrebno i stavio u istu posudu. Pomiješao sve sa 2 žlice i stavio u plastični kontejner, zatvorio alu-folijom i uzeo iglicu i probušio malo foliju radi izmjene plinova.

Evo slika kako izgleda izmješana raž i vermikulit:
slika
slika
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la mr. gljiva »

ajoj :ymdevil: nisi skužio da kad raž prebaciš (porodiš) iz tegle ide netaknuta u sterilizirani vermikulit. čekaš inkubaciju, da se zrna ponovno povežu i prožmu taj vermikulit i bace prvi val (flush) gjliva. tek onda ide DUNK da supstrat (zrno raži i vermikulit) dobije vlagu jer je u datom trenutku to sve skupa dobro povezano i lakše odoli nekoj zarazi kao i svako živo biće :)

po meni bi ovo trebao biti fejl jer su sigurno uletjele kontaminacije ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Eh koja greška. Miris se malo promjenio, nekako kiselo. Nadam se da će micelij sve to nadjačati.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

To su mi bile jedine uspjele staklenke mexicane. Morati ću ponovo raditi dok još imam nešto spora u šprici. Možda je i bolje ako ne uspije, jesti ću cijelo vrijeme cambodiu pa ću moći bolje vidjeti kakve su razlike.

Danas sam pomiješao 2 kolonizirane tegle cambodie sa vermiculitom, ovaj put nisam namakao raž, samo vermikulit na 5 minuta. Prekrio sam folijom i sad ću ih pustiti 2-3 dana.

Jedna staklenka mi je jako sumnjiva. Evo slike:
slika

Ovo lijevo je bilo nešto crno kao neka ličinka od mrtvog kukca. Vrlo čudno. Ovo u sredini crno-sivo je samo zbog kamere ja mislim, igra sjene. Ali po rubovima posude je bilo nešto tanko crno. Ne vidi se na slici.

Prvo sam riješio ovu besprijekornu staklenku tako da izbjegnem mogućnost kros-kontaminacije. Onda sam maknuo gornji sloj raži uključujući tu crnu "ličinku" i bacio žlicu u pranje. Uzeo sam papirnati ručnik i očistio rub staklenke koji je imao nešto crno. Onda sam vratio poklopac na staklenku, protresao i sterilnom žlicom istresao u vermikulit i pomiješao, prebacio u plastičnu posudu i prekrio folijom.

Jel zna netko kakva je to kontaminacija i jel se može to spasiti?
Što je najgore što se može dogoditi ako idem u fruiting ove možda kontaminirane staklenke?

I još jedno pitanje, da li je bolje čim se staklenka 100% kolonizira pomiješati sa vermikulitom ili je bolje pričekati nekoliko dana?

Hvala na odgovorima. :)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Nije mi jasno zašto nitko ne odgovara.

Imam jedno bitno pitanje u vezi ovog što je mr. gljiva komentirao. Znači radio sam rez-efekt - pomiješao koloniziranu raž i namočeni vermikulit 50%-50%. Napravio sam veliku grešku - prvo sam namočio raž na 12 i više sati. U početku je ta mješavina raži i vermikulita mirisala kiselo, ali sad nakon nekoliko dana miriše normalno. Kiseli miris se izgubio.

Zanima me da li mogu to staviti u fruiting chamber, poroditi i kasnije normalno jesti te gljive kao da ništa nije bilo ili postoji mogućnost da se otrujem ili da kontaminiram fruiting chamber nekim zajebanim sporama koje će mi uništiti svaki budući urod?
Odgovori