Moj prvi uzgoj (početnik)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la sinnerman »

Kao prvo, koloniziranu raž nisi trebao močiti, nije mi jasno zašto si to radio, kao drugo, ili će ti se poroditi cybe ili neće.
otrovati ćeš se ni više ni manje nego da si jeo bilo koje druge cybe. =))
Ako ti zakiseli ili zapljesni jednostavno neće izroditi ništa. A ako izrodi onda ćeš imati najobičnije cybe.
Uostalom fruting chamber nije problem ako je od plastike, jednostavno ga dezinficiraj najprije sa domestosom (natrijeva lužina) i onda alkoholom. Problem je spora koje će ti se pohvatati van chambera, npr po kući, zidovima, namještaju.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

sinnerman je napisao/la:Kao prvo, koloniziranu raž nisi trebao močiti, nije mi jasno zašto si to radio, kao drugo, ili će ti se poroditi cybe ili neće.
otrovati ćeš se ni više ni manje nego da si jeo bilo koje druge cybe. =))
Ako ti zakiseli ili zapljesni jednostavno neće izroditi ništa. A ako izrodi onda ćeš imati najobičnije cybe.
Uostalom fruting chamber nije problem ako je od plastike, jednostavno ga dezinficiraj najprije sa domestosom (natrijeva lužina) i onda alkoholom. Problem je spora koje će ti se pohvatati van chambera, npr po kući, zidovima, namještaju.
Hvala. Brine me jer sam pročitao na shroomeriju da neke bakterije stvaraju alfa-toksine koji su vrlo toksični. To me jedino brine.

Što se tiče spora, čekam da mi netko kaže - kiseli miris - to su sigurno bakterije tako da nećeš imati problema sa sporama.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Zeznuo sam se sa tim rez efektom, trebao sam samo prekriti vermikulitom i vjerojatno bi već mogao pojesti neku uranjenu gljivu. Imam dvije staklenke za koje imam pitanja.


U gotovo svakoj ili baš svakoj staklenci imam ovako nekoliko nekoloniziranih zrna koja su ful žuta:
slika

Kakva je to kontaminacija i da li mogu uzeti sva ostala zrna i prekriti vermikulitom i preći na fruiting?



slika

Ovo plavičasto je odbljesak, svjetlo.
A šta sa ovim? Ovo gore lijevo je jedna gljiva koja je počela rasti, a držao sam staklenku u ormaru gdje možda ima malo svjetla. Također ima dijelova di je micelij bijel i a di je siv i paučinast. Ne znam je li ovo mogu poroditi?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Ova staklenka iz posta #9 je prva rodila. Evo slika:

slika

Bilo bi idealno pričekati još dan dva ali odlučio sam večeras pojesti. Desetkovao sam ih. :))

Slabe su ili je meni tolerancija porasla!? Nisam jeo gljive jedno 3-4 tjedna. Prvo sam uzeo 19 grama svježih i nakon sat i 20 minuta imao sam jedva primjetne efekte. Onda sam uzeo još 15-19 grama, nisam vagao i bio je dobar trip. Ali da 1.9 grama suhih nije dovoljno? To mi je prije bilo čist ok.

I ne znam zašto nisu bijele već djelomično smeđe. Možda im fali zraka? Zračim 2 puta dnevno po 5 sekundi i vrećica ima neki filter. Ne znam je li to dovoljno.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Hoću li ikada shvatiti tajne gljiva? Jesu li slabe ili wtf?
Ova večer je jedna od najboljih u životu. Bez previše detalja, svi koji trebaju znati će razumjeti ovu poruku: :mushroom: :psy :thumbsup:
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la sometimes »

moj savjet ti je da ides sve prirucnike za uzgoj ponovno i sa razumjevanjem procitati, sad ces vec puno toga bolje shvatiti i neces valjda imati tolko propusta....

no hard fealings.....

sretno!!!!

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la Veseljko »

:)) :)) Bas sam se nasmijao čitajući ovaj dnevnik..shroomko legendo =))
Al bez zafrkancije , je ovo neka zajb. ili sam previse razbijen ...nema veze, htio sam reći-pozdrav ljudi nakon ljetne stanke/pauze (kako kome) i shroomko ne zamjeraj al poslušaj soomtimes-a sa izuzetkom, nemoj sve nego jedan,dva guidea odaberi i sa razumjevanjem pročitaj i jbg bez strpljivosi teško će ići.pozz i
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Jel misliš knjige ili guidove da ponovo čitam? I koja poglavlja?

Mislim da mi ne treba ni jedno ni drugo jer mi većina grešaka dolazi iz neke cake iz prakse koje su preskočene u guidovima, a koje stječeš kroz iskustvo. Možda sam u krivu...
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la Veseljko »

Uzmi samo jedan gajd (npr. uzgoj na raži od sporeprinta..) i drži ga se od riječi do riječi (ništa po svom) i nemožeš fulati. U međuvremenu si pogledaj filmić o kloniranju koji je tu negdje na forumu,dobro prouči, napravi pripremu i kad ti uspiju ove po gajdu jednostavno primjeni to sa filmića u isti taj gajd umjesto spora.
I čitaj last minute što se tiče caka...
i da,pooooomaaaaalooooo :cheesy: o
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Moj prvi uzgoj (početnik)

Post Postao/la shroomko »

Veseljko je napisao/la:U međuvremenu si pogledaj filmić o kloniranju
Di je to? To nisam vidio.

Što se tiče guida, da pročitao sam ga i to prvo jednom detaljno onda prije nego što bi radio i gledao sam lets grow muhsrooms ali opet fale detalji i cake i nekad su čak koraci preskočeni. Npr u guidu ne piše da nakon što izvadiš raž, rastreseš i staviš u plastičnu posudu trebaš prvo pard dana poklopiti i pričekati da se to konsolidira, a ne odmah u fruiting chamber. E sad s čime pokriti - s plastičnim poklopcem - onda nema ništa izmjene zraka - ili s aluminijskom folijom sa rupicama - onda se gubi vlaga. Probao sam obje metode i i dalje ne znam.

A i neke stvari su čista praksa valjda. Npr gljive mi izrastaju samo sa strane u jednoj kutiji. Mislim da sam stavio previše vermikulita ili ga previše nabio. Nisam ga uopće nabijao već samo poravnao žlicom i nasipavao još dok nisam prekrio svaki komadić bijelog miceilija. Ali izgleda da je to previše. Zabavno je uzgajati gljive, ali nezgodno je što dobiješ feedback tek nakon nekoliko dana ili tjedana i onda to moraš zapamtiti na još nekoliko tjedana ili mjeseci kad uzgajaš sljedeću turu.
Odgovori