Thai Koh Samui 1st. Grow

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Pozdrav svima na forumu.
Ovo je moj prvi dnevnik i nadam se da če biti i uspješan grow, bez obzira na godišnje doba.
Prije tri dana inokulirao sam jednu teglu sa raži i dvije sa kukuruzom u koj sam dodao i malo prosa, to je ono što sam imao kuči. Prije sterilizacije namakao sam sve posebno oko 30 sati, promjenoio sam vodu i ispirao 7-8 puta tokom namakanja. Zatim sam prokuhao raž oko 15 min, kukuruz oko 45min dok proso puno krače da se ne raskuha. Sve sam onako toplo procjedio i zamotao u ručnike da se posuši i ohladi. Napunio sam te tri tegle i sterilizirao u expres loncu 1 sat od kakd je počeo pištat. Nakon sterilizacije stajalo je tako 48 sati jer nisam imao šprice za pripremu šprica. Napokon sam nabavio šprice igle i serilnu redestiliranu vodu u ampulama od 5ml, pa sam se razmišljao kako sve te endospore koje nisu uništene sterilizacijom imaju več 48 sati prednosti za kolonizaciju zrnja a još moram pripremiti šprice sa PC sporama pa još moraju da odstoje tako 24 sata da se hidratiraju #-o

Rekao sam si ma nema veze neču žurit :sunn:
Pripremio sam si špricu spora u steriliziranoj metalnoj posudi koju sam sterilizirao u rerni na 200c zajedno sa metalnom tacnom, metal nožič, škare.
Sterilizirao sam ponovno sve tri tegle sat vremena i ostavio u expres loncu da se sve ohladi ponovno 24 sata.
I tako prije tri dana napokon inokulirao tegle :ymparty:

Pazio sam jako kod pripreme šprice na sterilnost ali nisam baš bio zadovoljan sa kvalitetom printa. Otisak je po mojoj procjeni bio nekih 8-9 milimetra u promjeru i vrlo bljed.
Tako da sam iskoristio pola printa za jednu špricu od 5ml za te tri tegle, drugu polovinu sam vratio u frižider kako bih mogao ponovno pokušat, ukoliko mi ne uspije. Šprica je bila potpuno bistro-prozirna i nisam uočavao ništa unutra osim vode. :-s
Nadam se da su makar spore dobre kvalitete i da če sve uroditi plodom.

Čim nešto primjetim u teglama postat ču slike da vidite. :thumbsup:
slika
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Dva dana šetam po kući sa termometrom i mjerim varijacije u temperaturi. Tri dana su mi tegle bile u ormaru spavače sobe na temperaturi od 22-23°C. Ali sam ih sinoć Premjestio u kuhinju i poklopio u velikom loncu jer je tamo temperatura tokom dana od 24-26°C što bi trebalo ubrzati malo kolonizaciju.
Preporučio bih svima koji su naletili na print slabe kvalitete da ne protresu tegle nakon kolonizacije kao što sam napravio ja jer ako su spore u manjem volumenu prostora lakše će doči do sparivanja onih mono-hifa i na taj način dodatno ubrzati proces. Ali jbg. na greškama se uči, šta je tu je.
Ovako zanima me koliko da čekam na početak kolonizacije tj. nakon koliko vremena ako se ne pokrene da bacim i ponovno pokušam. Danas mi je četvrti dan i znam da je još rano ali me ovaj print malo izbedirao :-s
slika
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la tommyzg »

Ja ti preporucam da si nades neki hobi/zanimaciju/seriju ili bilo kakvu drugu aktivnost sa strane da zaboravis na te teglice :) ako se ne varam 314 je cekao oko mjesec dana pojavu micelija kad radio sa lizard kingom..ugl polako i smireno :thumbsup:
EDIT: inace je normalno od tjedan do 2 tjedna za pojavu :)
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Evo danas šesti dan nakon inikulacije, uočio sam prvi znak micelija u jednoj teglji.
Za dan dva kad se malo proširi, ču postat koju sliku da vidite. :sunn:
slika
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la 314 »

:thumbsup: prvi korak je napravljen, dalje je sve lako :D

sretno dalje sa uzgojom :sunn:
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Hvala 314!
Danas sam primjetio početak kolonizacije u još jednoj tegli, probao sam sve slikat aparatom ali se slabo vidi, pa ču pokušat za koji dan kad se mic malo više razvije.
slika
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Slikao sam tegle ali slike su ispale jako mutne, pri dnu obe tegle se vidi početak kolonizacije.
Pokušati ču nabavit bolji fotoaparat.

Tegla raž slika


Tegla kukurz-proso slika
slika
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Mali update slika kolonizacije :cekam:
slika
slika

Postoji još jedna tegla kukuruz-proso, nisam slikao. Koja nikako da krene pa sam prije 6 dana otvorio teglu izgrebo ostatak spora direktni sa printa i onako sam naručio novi srein print koji bi trebao biti dosta agresivniji u rastu. Znam da se posude nikada ne otvaraju. Ali i onako ništa ne bi bilo od te tegle,pa na kraju ipak krenuo mic zajedno sa Trichocomaceae plijesni :))
Nema veze pustit ču i nju da se kolonizira pa u zemlju možda mi se posreći kao i Dr.Maniaku :thumbsup:
slika
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la sometimes »

hej kimera.....

nebi te htio uplasiti ali meni izgleda nekako cudno taj micelij, nekako mi je pre gust i ne vidim nigdje one bijele niti od mice....

mozda da uslikas sad kad je proslo jos par dana iz blizine jos par fotki pa da vidimo sta je to....

live long and grow mushrooms!!!!!!
....it didn't make any sense.....
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Thai Koh Samui 1st. Grow

Post Postao/la Kimera »

Postat ču nove slike sutra ili večeras ali 95% sam siguran da je micelij samo nije rizomofičan, dosta sporo kolonizira zrnje. Mislim da nije kontaminacija jer sam dva puta sterilizirao tegle u exspres loncu u 48 sati razmaka, tako da je ispala skoro fraktalna serilizacija. A da je kontaminacija mislim da bi se proširila jako brzo po tegli. Ali nikad ne možeš bit 100% siguran u ishod, tako ču probati napravit što kvalitetnije slike.

Evo par slika, najbolje što se vidi jbg. aparat je od 3.2Mpix.
Iskreno nisam ni ja gledao tegle tri dana ali sad su se pojavile one rizomorfne niti iako sramežljive :)
Na slikama se baš dobro ne vidi ali mic je 100% :D
slika
slika
slika
Odgovori