panaeolus cyanescens hawaiian

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la hawaiian »

Postovani clanovi ovog lepog foruma pre svega bih zeleo da vam se zahvalim jer sam dosta naucio o uzgajanju pecurki citanjem istog .
Ovih dana bih treba da pocnem sa uzgojem vrste panaeolus cyanescens ili ti havaji :ymparty:
Upoznat sam vecinom stvari koje su mi potrebne jer sam ih nasao na netu ali bih zeleo da mi neko pojasni objasni docara kako i na koji nacin se ove po meni najbolje gljive gaje tj koji su uslovi ,metode uzgoja i sta mi je potrebno od materijala .
Da napomenem imam potpuno koloniziranu teglu ,postupak je bio sa razi od gore vermakulit ali od 4 samo jedna se lepo kolonizirala ostale su se ajde recimo zbuckale jer nisam prosusio raz pa je bilo lepljivo i verovatno se pojavila neka bakterija ..nem pojma (-|
Jos jedna napomena necu poceti sa jednom teglom sigurno vec sam mislio da iz ove tegle micelijum prebacim u druge tegle u recimo 10 ..jel moze to tako i na koji nacin da uradim to?
Zelim da vodim dnevnik i da budete upoznati sa razvojem situacije jer ce se vecina verovatno sloziti da su havaji stvarno dobre gljive :thumbsup:
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la tommyzg »

Mislim da je sve vezano uz uzgoj istih Red pojasnila u temi Uzgoj Panaeolus cyanescens & tropicalis (uzgoj-panaeolus-cyanescens-tropicalis-t488.html) :)

a sto se tice ovog prebacivanja mica, mozes pripremit jos 10 tegli razi ilo koliko vec pa kada ces ovu teglicu koja je dobra mjesat u kutiju za kolonizaciju prebaci po komadic u ove sa razi, puno su ti vece sanse za kontaminaciju probaj napravit improvizirani glove box da bi povecao zanse za uspjeh,ali opet ja to nisam nikad radio, mozda netko drugi ima koju mudriju rijec od mene ..sretno :mushroom: :thumbsup: :sunn:
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la hawaiian »

OK znaci to je najbolji nacin ...ako ima neko iskustvo sa tom vrstom rado bih prihvatio savet jer sam primetio da postoji vise nacina tj metoda uzgoja...
I da jel ima neko iskustva sa prebacivanjem micelijuma iz jedne tegle u vise istih i da li je to efikasno u smislu jel mi bolje da radim sve iz pocetka pocev od spora printa .
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la tommyzg »

definitivno je bolje radit od printa jer u tom ciklusu ne moras otvarat staklenke s razi koje si sterilizirao prije, to i je najveci problem ko prebacivanja :ymdevil: :) al od jednog printa mozes 50ak teglica kolonizirat, dosta je to mjesta :thumbsup: :mushroom:
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la hawaiian »

Onda ce tako i biti !
Jos jedno pitanje jel valja nesto kupljeno gnojivo iz radnje ili treba da obradjujem ono sto sam skupljao po hipodromu znaci u pitanju je konjsko gnojivo a u postu koji je napisala Red rec je o kravljem
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la HypnoToad »

Prebacivanje micelija iz tegle u teglu se naziva grain to grain metoda, i odlična je ako možeš osigurati bar relativno čiste uvjete. Najvažnije je da radiš jako brzo i da ili napraviš glovebox ili malu prostoriju bez strujanja zraka. Protreseš koloniziranu teglu da razdvojiš zrnje, otvoriš novu teglu i istreseš malo koloniziranog zrnja u nju, zatvoriš i protreseš. Ponoviš to s koliko tegli imaš. Potraži malo po interenetu tu metodu da vidiš detalje.
Što se tiče supstrata, pogledaj malo ove metode: priprema-i-koristenje-mjesovitog-supstrata-t788.html i uzgoj-gljiva-na-konjskom-izmetu-t120.html.
Kod panaeolusa je najvažnije da osiguraš jako dobru izmjenu zraka, a da opet bude 99% vlažnosti. Dosta su komplicirane za uzgoj i ne opraštaju pogreške ni približno kao cubensis.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la hawaiian »

Jel moram da koristim ovlazivac vazduha ili mogu recimo da u vecu kutiju na dno stavim perlit i na njega manju kutiju sa supstratom a da u visini manje kutije izbusim rupe kroz koje bih provukao sinteticku vatu radi izbacivanja CO2
naravno oprezno luftiranje par puta na dan .
KOnjsko gnojivo sam ostavio pre 10 dana na suncu verovatno je barem 2 puta saprala kisa jel to dovoljno ?
Jel bi trebalo izlepiti kutiju manju/vecu sa strane da bi gljive rasle ka gore jer sam video primere kako se probijaju sa strane .
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la hawaiian »

Posto sam kasnije saznao da nije Pannelous vec Cubensis izbacio sam konjsko gnojivo a odlucio se za mix kokosa slame i vermakulita .
Kao sto sam naveo imao sam jednu malu teglicu u kojoj je bio razvijen micelijum od strejna PES HAWAi koji sam pomesao sa pomenutim mixom i stavio da se razvije po supstratu,posle 5 dana tj danas sam video da se micelijum lepo razvio na 2 kutije i zahvatio nekih 60 do 70 % gornje povrsine i nekih 40 % sa strane na temperaturi od 24 stepena .
Medjutim nisam u mogucnosti da danas prebacujem u terarijum i da pravim kejsing od vermakulita pa je pitanje sledece
jel problem da supstrat stoji recimo jos 2 do 3 dana i jel potreban kejsing za ovu vrstu mixa jer kao sto sam napomenuo vermakulit je stavljen vec u supstrat !
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la pecurko »

Neće biti problema :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: panaeolus cyanescens hawaiian

Post Postao/la HypnoToad »

Netrebaš koristiti kejsing, ali moraš OBAVEZNO pustiti da se kolonizira 100%! Ovdje ne vrijedi pravilo kao kod kejsanja da treba 60% micelija izbiti na površinu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori