Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la 314 »

evo da ti na brzinu odgovorim prije nego odem spavat, vermikulit se ne pravi, on se kupuje i koristi se u vrtovima za poboljšavanje prozračnosti i vlažnosti zemlje prilikom sadnje ili općenito i ima nekih drugih primjena. ima čak i negdje opisano, ako te zanimaju detalji....

da, on je sloj koji se stavlja ispod raža i na raž i služi kao rezervoar vode i pomaže u stvaranju mikroklime na površini.....

a što se tiče boxova: dva boxa idu jedan u drugi zbog grijanja, ako ti imaš stalnu potrebnu temperaturu zraka u prostoriji gdje je box, onda ti ne treba box u boxu....jer voda, tj. vlaga iz vode koja stoji u rvom boxu ne bi trebala utjecati na vlagu u boxu gdje stoje posude, to tak moraš izvest
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la mahunar »

E super,sada mi je mnogo jasnije sta je za sta. Ako si se naspavao:) i ako imas vremena,mozes li mi reci koji je po tebi najbolji princip .... sretao sam objasnjenja sa kokosom,kukuruzom,kafom,brasnom,rizom...

mozes li mi opisati u koracima ili bar prekopirati od negde ako znas gde se tacno nalazi ,kako da ja pripremim taj sloj.nije mi bas jasno jel koristim samo vermiculat koji kupim ili mu dodajem jos nesto od toga sto sam naveo?

ja sam odabrao raz,sterilizirao je ,pripremio sprice,sutra cu da ubrizgam u tegle ,pa me zanima kako da pripremim tu podlogu. eto:)

a sto se tice boxa,evo slikovito:

Stize zima i temperatura u prostoriji nece biti konstanta sigurno,zato mi treba inkubator.kupio sam samo jedan box,pa mi tek kasnije palo na pamet da ce mozda biti prevelika vlaga ako ne stavim box u box? sta ti mislis? nadam se da me razumes.
evo i slike kako sam ja to isplanirao,pa mi ti reci moze li tako.

slika

slika

znaci,ja bih stavio vodu nekih 5cm u veliki box,postavio bi postolje neko na koje bih stavio mali box gde ce rasti gljive. jel to izvodljivo?
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la mahunar »

procitavsi jos jednom sve i svasta ,shvatio sam da bi bilo dobro da koristim mesavinu kokos i vermiculit kao podlogu. hm?
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la 314 »

pa za početnika bi ti preporučio uzgoj samo na raži i vermikulitu (ako ga uspiješ naći u Bogradu, raspitaj se malo kod kolega)....ja nisam radio sa kejkovima, ali onaj ko je će ti vjerovatno preporučiti tu metodu....kasnije kad se malo ufuraš u to, onda možeš experimentirati po svom, ali za sad se drži onoga što piše. tvoj koncept boxa neće funkcionirati i budem ti preporučio svoj dnevnik i još par linkova da dobro proučiš.

evo ti moj prvi uzgoj, tu sam sve u detalje piso i isto sam bio početnik Dnevnik 314, ovdje imaš sve o uzgoju na raži po čemu sam ja radio i uspio evo tu si skini guide od Reality-a, ima sve i prouči ovaj di ima kako se pravilno naravi inkubator..
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la mahunar »

hvala na instrukcijama.pogledacu sve detajno.pozdrav!
Avatar
Old_Harold
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 22.07.2012, 21:09
Ima zahvala: 9 puta

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la Old_Harold »

tija san ti samo rec... da ovaj grijac mozes potopit kompletno u vodu... jer kad po ovoj slici kako si postavio.. grijac ti nece bit dovoljno potopljen u vodi a u takvom uvjetu rada mislim da ce pregoriti...
_________________________________________________
prirodne procese flore, ne može se prisiliti na ubrzanje
ali uz malo volje, može ih se nagovoriti!
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la mahunar »

preporucili su mi da ne potapam deo gde kabel ulazi u grejac...
ali bez brige,napunio sam box dovoljno da grejac udje u vodu do definisanog nivoa do kog mora biti u vodi ,samo sto je ukrivo stavljen,sto nadam se ,nije problem.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la dr.manijak »

314 je napisao/la:pa za početnika bi ti preporučio uzgoj samo na raži i vermikulitu (ako ga uspiješ naći u Bogradu, raspitaj se malo kod kolega).....
Imas Vermikulit u hidroponici, u Gospodar Jovanovoj na Dorcolu..
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la recycler »

mahunar je napisao/la:preporucili su mi da ne potapam deo gde kabel ulazi u grejac...
ali bez brige,napunio sam box dovoljno da grejac udje u vodu do definisanog nivoa do kog mora biti u vodi ,samo sto je ukrivo stavljen,sto nadam se ,nije problem.
E, stvarno, sprzices grejac bezveze, znam tacno koji model imas, posto imam isti, proveri na kutiji, pisace da MORA da bude potopljen ceo u vodu, tj, verovatno ce prvo da ti pukne ona staklena epruveta, a onda imas struju u vodi..itd..samo ga baci na dno.

edit: setih se da zaista ima i taj oznacen nivo, u pr tj, on stvarno moze da stoji tako nekako, ali veruj mi da je submersible, a kad je grejac u najnizoj tacki tada se pouzdano sva voda zagreje i izmesa prirodno..
As Above So Below
As Below So Above
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Dnevnik 314 - Thai vs. Lizard King, kejsing 50%-50%

Post Postao/la mahunar »

Dr.manijak - hvala na pomoci, bas sam tamo bio pre 2 dana,imaju svega :)

Recycler - slazem se sa tobom u potpunosti... Ja samo nisam siguran da li smem citav grejac u vodu ubaciti?? Plasim se kabla i vode :(
Da li si 100% siguran da moze da se zaroni ceo? Njemu je trenutno citava staklena epruveta u vodi i nadam se da nece puci jer nisam u stanu :(
Odgovori