Prvi uzgoj (kukuruz) :)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Prvi uzgoj (kukuruz) :)

Post Postao/la Chegi »

Dobar dan,sutra pocinjem sa prvim uzgojom,narucio sam 4.1. spore i evo malopre su mi stigle(znaci 26 dana),na foliji pise Lizard King 3/11.
Sutra cu ici da kupim kukuruz,kontejner,alkohol,zemlju,iglu za spriceve(jel moze neko da mi objasni koji je proces stavljanje igle na spric ili da pitam u apoteci(lose mi je,pomislice da sam na heroinu:D )) pa pocinjem sa radom :D

Ustvari pocecu vec veceras,sada cu da sterilizujem casu sa vodom u koju cu sutra da stavim spore:)


Pitanje:
Dok se kukuruz kolonizira,jel problem ako temperatura varira? npr 12 sati je 27 stpeeni pa onda padne na 20 stepeni pa posle par sati opet ode na 27? Mislim jel ne moze nesto da se zaje** osim sto treba da se ceka duze? :)
Zadnja izmjena: Chegi, dana/u 01.02.2012, 23:15, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la 314 »

dobar dan :)

pametno da otvaraš dnevnik, tu te svi pratimo i kad ti zagusti samo pitaj ;)

iglu na špricu ne možeš jednostavnije staviti:

-raspakiraj iglu i špricu
-uzmi iglu skupa sa plastičnim poklopcem i natakni na suženi dio šprice, provjeri dal' dobro stoji na mjestu i da neće ispast sama van.
-šprica sa iglom je spremna za korištenje, poklopac sa igle skidaj tek kad misliš koristiti špricu
-poklopac skidaj pažljivo da ne bi potegnuo i iglu skupa s njim

vrlo jednostavno,

za pitanje oscilacije temperature će ti neko drugi dat bolji odgovor, moje mišljenje je da jedino može smetati u vremenu kolonizacje...al' me nemoj držati za riječ

sretno sa uzgojem :ymapplause: :sunn:
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la Red »

bilo bi lijepo kada bi temperatura bila konstantna i uvijek ista, ali sta je tu je..malo ce usporit proces kolonizacije.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la Chegi »

Sinoc sam sterilizovao vodu za spore,sada cu da idem da ubacim spore u vodu pa u sprice pa u frizider 24h.

Imam dve tegle po 2.5L i u svaku sam ubacio po 1kg kukuruza i potopio u vodu,jel to ok?Koliko ml spora da sipam u tegle tih dimenzija?(po mojoj racunici 5ml po tegli? :D )
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la Red »

nek se kukuruz dobro namoci, jedno 24 sata. a sto se tice spora, ne bi toliko ubacila da se ne nakupi previse vode na dnu. upola manje... u biti nisam nikada sa tako velikom kolicinom radila... vidjet cemo sta kazu drugi ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la Chegi »

Ma ja sam to sracunao tako sto ako za 400g kukuruza u 0.8L tegli ide 1-2ml,onda bi trebalo za 1kg kukuruza u 2.5L telgi da ide 2.5-5ml spora :-?

Ja sam mislio da stavim 3ml po tegli? I sada cu da vidim u veci ekspres lonac da li mogu da mi stanu 2-3 tegle ili cu morati jednu po jednu da sterilizujem #-o ako sve moze da stane u 1 lonac kupicu jos 1kg kukuruza pa cu 3 tegle imati :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la HypnoToad »

Koliki to express lonac imaš da ti stane nekoliko tegli od 2.5 l unutra? Meni nebi stala ni jedna.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la orbit »

Pozdrav,

iako u uputama ne pise, moj savjet ti je da kukuruz prvo prokuhas cca pola sata, jer ovako ostaje previse krut i tesko se kolonozira..

Drugo, na tu kolicinu, nece ti biti previse 5 ml spora, samo ustrcaj unutra i protresi teglicu..

spremi se na dugotrajno cekanje jer lizard king (ja sam radio s tim) je dosta spor... prvi tragovi micelja su mi krenuli tek nakon 15ak dana ;)


sretno ;)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la Chegi »

Haha,u pravu si,zbog visine ne moze da stane ni 1 u taj sto mi je u daljini delovao kao da moze 3 #-o sada cu da vidim da uzmem od prijatelja nekoliko manjih tegli pa cu za 24h kada se kukuruz natopi da ga procedim i rasporedim po manjim teglama... :-s

EDIT:
Nabavio sam 3 tegle one od 800 ili 1000ml,ne znam koliko imaju,da prebacim sav kukuruz,znaci 666g po tegli ili da ipak ostavim malo vise praznog prostora u teglama?
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Prvi uzgoj(kukuruz tek) :)

Post Postao/la orbit »

Chegi je napisao/la:Nabavio sam 3 tegle one od 800 ili 1000ml,ne znam koliko imaju,da prebacim sav kukuruz,znaci 666g po tegli ili da ipak ostavim malo vise praznog prostora u teglama?
Obavezno ostavi barem 1/3 praznog prostora u teglici...
Odgovori