Aloe Vera - Kako klonirati?

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Odgovori
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Aloe Vera - Kako klonirati?

Post Postao/la In The Clouds »

Naisao sam na poveci kaktus Aloe Vera. Zanima me kako ga mogu klonirati tako da i ja imam jedan za kuci. :questionn:
Life is good...
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Aloe Vera - Kako klonirati?

Post Postao/la Fig »

aloa je sukulent, pa stoga vjerujem da možeš ukorijenit mesnati list sa matične biljke ako nema malih aloica sa strane. otkineš listić (najbolje sada u ljeto jer su onda "živi" i ne miruju) i ostaviš ga par dana da malo osuši i izliječi se, kako ga ne bi zdesila neka infekcija u tlu na svježu ranicu, prije same sadnje. a pri sadnji posadiš dio (list) u zemlju sa hranjivom za sukulente i kaktije, toliko duboko da se drži uspravno, te bi možda bilo dobro pokrit posudu nekom plastičnom posudicom kako bi zadržavalo vlagu i omogućilo otkinutom listu da producira i izbaci nove korijenčiće na mjestu odreza. trebalo bi tako držat vlažno ali ne da bude skroz mokro.

barem ja tako radim sa ostalim sukulentima, a i pročačkao sam malo po netu... toplo se nadam da ti uspije :)
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Aloe Vera - Kako klonirati?

Post Postao/la In The Clouds »

OK, hvala ti. I ja se nadam da ce uspjeti.

EDIT: Evo sam i otkinuo. Stavljeno je na susenje pa kad malo zaraste, stavljam u vlazni pijesak.

slika
Life is good...
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Aloe Vera - Kako klonirati?

Post Postao/la Fig »

super... možda si mogao malo manji dio, duplo manji od tog, radi lakšeg rukovanja i same sadnje. najčešće uzmeš manji listić, onaj koji je najmlađi i tek izbija iz samog centra biljke. ali od ovog lista možeš napravit dva, pa i tri (prerežeš vertikalno pod kosim kutem) i sve zasadit... moguće da uspiju i ovi odrezani sa obje strane.
isto tako, mislim da bi bilo bolje ne držat direkt na suncu već u hladu... sunce će više spržit ranicu nego je zacijelit.

imaš ovdje nešto više o tome, sorry što ti nisam prije postao neki gajd link... zaboravih #-o
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Aloe Vera - Kako klonirati?

Post Postao/la In The Clouds »

OK je, mogu i ja jedan manji list otkinuti, nije problem.

Sto se tice sunca, samo je slikana na suncu radi lose kamere (mobitel).
Stavio sam je na susenje u hlad.
Life is good...
Odgovori