~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Red »

da cula sam i ja za te ograde, moze cak i od plastike, bilo cega, samo da je savinuto prema vani. moram testirati obavezno da vidim kako to funkcionira :)

evo sto nasla:

Zaštita od bježanja (ili u nasem slucaju zastita)

Ogradu gradimo tako da stupove zabijemo u zemlju. Najbolji su veličine 1,2m. Postavljamo ih tako da budu 40cm u zemlji a ostatak iznad nje.
Upotrebljavamo li mrežu ili galvanizirani lim, u oba slučaja ih moramo ukopati 40cm. Spomenuta dubina je ona koju neće potkopavati miševi i kItice. Nadzemni dio je visok 60cm.
Ograda od galvaniziranog lima ili mreže ujedno sprečava puževe da pobjegnu. Oni ne pužu po takvim površinama.

slika

ili

slika

ili

slika
:ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Wolfshade »

Kakve su mogućnosti za njegovo vanjsko uzgajanje, tipa u vrtu? Mislim da bi klima u dalmaciji tribala biti pogodna za većinu kaktusa. Baš gledam da ima na FSR sjemenki pa smatram da bi ih bilo grijeh ne naručiti.

Također, čitao sam negdje sinoć (mislim erowid) da gnojivo za pomidore (paradajz, eli) RAPIDNO ubrzava rast.
Zadnja izmjena: Red, dana/u 18.05.2010, 17:03, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: edtiraj post ako pises za redom istog dana :) zahaljujem...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Red »

paaa ja vjerujem da bi oni prezivili u nasim podrucijima gdje su zime blage. ali dok ne ojaca i ne dode mrcina sa njime se ne moze vani. dakako uvijek ih mozes zastiti preko zime da ga eventulana tuča, snijeg ili jaka kisa ne ozljedi...

postoji posebno gnojivo za kaktuse koje se pokazalo vise nego odlicno. peruvijani ionako rastu zbilja brzo i ne treba se previse muciti oko njih, pogotovo ako su na suncu i dobroj zemlji plus gnojenje redovito tokom ljetnih dana...

pejotl i san pedro su ubi boze sto se tice rasta tako da je to bolje unutra drzat.

ja sam ipak za varijantu da se zasadi u vecu posudu pa drzi vani, a zimi da se unosi unutra jer ionako miruju tokom zime.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Sophia »

unaprijed se ispričavam na spamu koi slijedi hehe ..
nadam se da mi se dragi sad neče naljutit i za zlo uzet, ali im in loveee in your kaktuuussssssssiii ,, ah,, imala sam meskalita starog 25god, kad sam ga dobila prije 2god tada je imao 25, i tad je nakon posodta čak i procvijetao,, ali onda je došla jedna zla osoba i bacilaga na cestu kroz prozor dok je kiša padala i auto ga je dokrajčio , ja sam suzu pustila za kaktusom, i ispričala mu se , a osoba koja ga je ubila heh nit nezna sa kakvim se entitetom zakačila,pa sam zamolila kaktusa da bude blag hehe,, i od tad,, sam se brinula za još 2 meskalita koji su nažalost išli dalje, kod mene im je bila samo usputna stanica , tako da ja još čekam jednog kaktusa koji če se nastanit kod mene i bit ćemo super prijatelji duugi niiz godina hehe :)
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Snailbong

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Snailbong »

ovo je vrlo detaljno objasnjeno svaka čast hah :ymapplause:

nego sto me zanima Red, gdje si ih ti držala preko zime i 'pikiranje' kako si izvodila?
da li se kod pikiranja uhvati duboko s obzirom da se spominje samo hvatanje za korijen ili sta (neznam koliki mu je korijen :ymblushing: ) ??

3rd kveščn ;;) dali se može sjeme peruviana kod nas negdje nabaviti?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Red »

peruvijan je ilegalan pa tako i posjedovanje sjemena, tako da ga ovdje neces naci.

drzis ih u kuci, i ne na direktnom suncu, pogotovo bi bilo dobro dok su maleni da ih se pazi.
kada ostare mogu vani ljeti, ali opet u blagi hlad. mogu jako sunce izdrzati tek kao stariji kaktusi.

dakle u kuci se drzi i tokom prezimljavanja. na toplom i osvjetljenom mjestu. u tom periodu ih se NE zalijeva toliko, mozda jednom na mjesec do dva, posto tada miruju i gotovo da uopce ne rastu.

pikiranje se izvodi vrlo jedostavno, pomocu pincete samo zahvatis korijen kaktusa i njezno povuces van iz zemlje, bez da ozlijedis sam kaktus. Korijen je vrlo tanak i dugacak nakon god dana, mada pikiranje nije toliko tesko, samo spretna i mirna ruka :D pincetu nabijes u zemlju tik do kaktusa, zahvatis korijen koji pri samom vrhu nije tako tanak i delikatan, i povuces vani... dok ne probas znam da zvuci jako delikatno... ali zbilja nije samo pomalooo :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Echoes »

meni je pala na pamet jedna tehnika za uzgoj kaktusa, s kojom bi se izbjeglo pikiranje u ranoj dobi.
kupio sam one male plastične čašice za žestice (0,03l ako se ne varam). u svaku sam stavio već mokri mix za kaktuse koji sam prije tog sterilizirao u mikrovalnoj.
u svaku čašu ide jedna sjemenka, potom se svaka čaša prekrije komadom tankog najlona i sve se to stegne gumicom.
tako kaktuse ne treba zalijevati jer najlon čuva vlagu, štiti kaktuse od nametnika, te se kaktusi presađuju tek kad korjen ispuni cijelu čašicu (kao kod normalnog presađivanja) - jer je u svakoj čašici jedan. također, ukoliko dođe do pojave plijesni ili gljivica u nekoj od čašica, one neće uništiti i ostale kaktuse.
meni ih je zasad izniklo 5-6 već nakon 2 tjedna od sađenja, i sve funkcionira kako treba.
Zadnja izmjena: Echoes, dana/u 01.07.2010, 22:18, ukupno mijenjano 1 put.
tišina je najbolji jezik
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Red »

pa moze naravno i tako :) samo zamraci casice folijom ili necim, da korijen bude u mraku, ako nisi.

peruvijani (kazu) vole rasti skupa dok su maleni, prvih godinu dana, do pikiranja. znam da sam citala od raznih ljudi da su primjetili da navodno bolje napreduju u prvoj godini ako su zajedno nego pojedinacno... pa sada ja ne znam, mozda istina mozda ne.

takoder Pikiranje nije nesto sto se radi bez razloga. pikiranje ima svoju svrhu i smisao, to sto je to malo tezi posao kada govorimo o pikiranju kaktusa, to je druga stvar. tu postoji i rizik da unistimo mladog kaktusa, ostetimo ga i na kraju ubijemo, ali i pikiranje ima svoje cari- totalna meditacija.

Pikirane biljke razviju bujniju korjenovu mrežu i općenito se ljepše i brže razvijaju od nepikiranih. Razlog zašto prvo pikiramo a ne presađujemo je taj da biljci prekinemo centralni korjenov sistem te ga ona formira mnogo gušće i sa time je jaći. Na taj način dobijamo biljku koja ima mnogo veću apsorpciju vode tj hranjiva.

pa ti vidi jel ima smisla ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Echoes »

red, koliko tvoji kaktusi dnevno dobijaju svjetla na prozoru?
ja kad ih držim na prozoru su na direktnom sunčevom svjetlu od jutra pa do 1 popodne.
ne znam jel to dosta ili ih moram negdje preseliti :D

hvala!
tišina je najbolji jezik
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Red »

dok su maleni, bar prve dvije godine ne bi bilo pozeljno da su na direktnom i jakom ljetnom suncanom mjestu, mogu potamniti i svasta nesto... zato je najbolje da su na osvjetljenom mjestu ali u sjeni.

mada..moji stoje na prozoru gdje je direktno sunce od ujutro do 12-1 bas kao kod tebe, sto je u biti ok i nije previse jako za njih. mada dobro, moji sada imaju 2-3 godine, ali prvu godinu su bili na prozoru gdje sunca direktnog nema ali je osvjetljeno potpuno cijeli dan :)

ako vidis da ne mjenjaju boju zbog sunca, neka stoje tamo. dovoljno je to sunca ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori