Gnjecavi Pejotl

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la Vid Svante »

Opet tražim pomoć a nisam baš mogao naći na forumu nešto slično što mi se dogodilo ili ja nisam možda dobro prepoznao.
Prije godinu dana uzeo sam kod lika nekoliko pejotla, jedan odnosno dva koja žive u simbiozi i nekoliko manjih. ovo dvoje je navodno starost cca 36 ljet. Prošle godine su mi procvjetali i sve je bilo ok a kako su virili izvan posudice ovo proljeće sam ih odlučio presaditi. Pazio sam na sve i bio nježan koliko sam mogao, pogotovo jer su dali sitan rod koji je izlazio iz većega.
Danas sam primjetio da je mališan izmjenio boju i nešto mi je govorilo da ga pogledam kad se mališan raspadne. Totalno trul, odnosno ugnojen. Skinuo sam ga i u panici se bacio na mob da istražim sve kaj bi to moglo biti. Vrag mi nije dao mira pa sam otišao provjeriti i velikane kad primjetim da su i oni mekani.
Ne znam jel moguće da su dobili previše vode (što je nažalost istina) i može li se izlječiti ili je to posrijedi neka bolest koja mi može zaebati druge kaktuse?
Ako ima koga, pliz...
Treba li postati sliku lako to napravim iako ne vidim što bi se moglo vidjeti.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la HypnoToad »

Znači zalio si ih već ovo proljeće? Na kojoj su temperaturi bili?
Nažalost, izgleda da je posjedi 'trulež' tj. liza, koja se lako dogodi osjetljivim kaktusima u ovo doba godine. Nema im spasa.
Trebalo bi ih početi lagano zalijevati s par kapi vode tek nakon što provedu mjesec dana na direktnom proljetnom suncu i kada noćne temperature prestanu padati ispod 10 stupnjeva.
Samo ti mogu reći da nisi jedini. Meni svako proljeće, uz sav oprez i minimalno zalijevanje, iznenada propadne na desetke kaktusa i sukulenata.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la Vid Svante »

Na sobnoj temperaturi, bilo je dosta toplo u zg a činilo mi se dosta suha zemlja. Zeznuo sam stvar. Taman mi se jedan drugi, mali kojeg sam dobio smežuranog oporavio i sad ovi odu. Šteta, baš me rastužilo.
A kaj, jel moguće barem da odrežem botune i sasušim pa možda saćuvam i kako se to radi? Mislim isplati li se čuvati za neko duže vrijeme?
Znači koliko sam shvatio, malo vode sve dok ne zakuha ovdje u gradu? Zeznula me ona dohrana, tamo piše da ih od ožujka do listopada treba zaljevati svaka tri tjedna sa njom.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la HypnoToad »

To za sušenje i čuvanje ti stvarno ne mogu reći, ne znam baš ništa o tome.
Ma nije čak važno ni da 'zakuha', nego je jako važno da se vrlo postupno prilagodi biljke na vodu, prvo im treba direktnog sunca, onda tek pomalo po par kapi vode svakih par dana. A na dohrani piše općenito za sve kaktuse ali to nije baš tako, ove ako krivo pogledaš već propadnu, a za nešto kao Trichocereus se moraš stvarno dobro potruditi da ih ubiješ.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la Echoes »

sve što Hypnotoad kaže... Jebiga.. Žao mi je što se to dogodilo. I moji kaktusi su strunuli nedavno, svi osim Trichocereusa koji su, čini se, besmrtni.

Možda ako je korijen čitav niknu opet, ali ja ne bih računao na to.
tišina je najbolji jezik
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la Vid Svante »

Ostavit ću ih pa ko zna, i ja čisto sumnjam. Nema veze, naučio sam a stvarno nisam znao da su tako osjetljivi. Barem sada znam za ove druge i to je nešto. Prvo me bila uhvatila panika da će sada neka bolest prijeći na ostale i bio sam zaista utučen dok me žena u čudu gledala riječima: "Za mene se ne bi toliko rastužio" :))
Hvala svima!
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la shroomko »

Vid Svante je napisao/la:i bio sam zaista utučen dok me žena u čudu gledala riječima: "Za mene se ne bi toliko rastužio" :))
=))
Avatar
crestbearer
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 01.01.2016, 03:20
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la crestbearer »

evo jedan primer truleži kod L.W. Već sam imao problema sa ovim,bio je to predivan primerak,oko 6-7 cm prečnika,onda su ga napali mali govnari(R.Spidermites) Rešio sam ih se pomoću neem ulja,nisam siguran da li bi ga preporučio iako je efektivno,nekom drugom prilikom o tome,uglavnom dobro proučiti pre upotrebe). Uzeo sam par cutova sa njega,sve zacelilo, njega presadio pre 10ak dana ,kad danas prilikom inspekcije zateknem ovo,one more man down :(
znači skroz se raspao iznutra
13220529_1032899646796559_2181964941597634316_o.jpg
13227252_1032899116796612_544571533975689630_o.jpg
13221121_1032899053463285_8447890707433351288_o.jpg
13122930_1032899146796609_4578203409104696209_o.jpg
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la Vid Svante »

[quote="crestbearer"]evo jedan primer truleži kod L.W. Već sam imao problema sa ovim,bio je to predivan primerak,oko 6-7 cm prečnika,onda su ga napali mali govnari(R.Spidermites) Rešio sam ih se pomoću neem ulja,nisam siguran da li bi ga preporučio iako je efektivno,nekom drugom prilikom o tome,uglavnom dobro proučiti pre upotrebe). Uzeo sam par cutova sa njega,sve zacelilo, njega presadio pre 10ak dana ,kad danas prilikom inspekcije zateknem ovo,one more man down :(
znači skroz se raspao iznutra


A u p.... Sad mi se tresu gaće! Sutra ujutro idu u inspekciju :)) nadam se da nije neka zaraza. Fala ti na info
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gnjecavi Pejotl

Post Postao/la Vid Svante »

Još jedan mi je riknuo! Sad se fakat nadam da nije neka bolest jer mislim da će mi pojesti sve pejotliće. Prvo sam vidio rupu u njemu, i crveno tkivo iznutra, valjda to tak treba biti. Izgleda da ću morati ponovno prokopati ovaj forum za info. :(
Odgovori