~Vaša Galerija Kaktusa~

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la SleppyInHead »

slika


slika

Zeleno na zelenom. Btw. zna li mu netko ime?

slika

Opuncija se sprema otvoriti se svijetu.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la Vid Svante »

Evo da osvježim malo galeriju kaktusa. Znam da nisu neke slike al jbga. Inace hvala na savjetima od Hypno kaktusi su rodili i rastu ko ludi :)
Samo nije mi jasno kako se dogodilo da ovaj san pedro mali izađe, ne ovaj gore na vrhu nego mali pored. Oplodio se? A ovaj peyote? Šta mu to raste još jedan iz sredine? :)
slika
slika
slika
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la HypnoToad »

Vid Svante je napisao/la: Samo nije mi jasno kako se dogodilo da ovaj san pedro mali izađe
Toplo mu je, možda mu je i zemlja malo vlažna, pa baca izdanke. S pejotlom ista stvar, toplo mu je i krenuo je rasti brzo i izduženo. To nije dobro, kaktusi bi po zimi trebali biti što bliže 0 stupnjeva (ne sve vrste, ali ove da) i potpuno suhi..
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la Vid Svante »

Toplo je u stanu a ne mogu ih vani drzati. Gotovo da ih ne zaljevam, malo sam im dodao vode prije slikanja obzirom da znam da mi je u stanu kaoticno vruce. Mislim da ih nisam zalio sigurno mjesec dana. Sta da radim? Imas li prijedlog? Dal da ih u proljece presadim u vece tegle?
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la Vid Svante »

I sto da radim sa ovim izdancima na vrhu? Naginje mi stalno kaktus
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la HypnoToad »

Od kad ih uneseš sa sunca ne smiješ ih zalijevat do kad ih opet izneseš, znači od 10. do 4. mjeseca ni kapi vode. A ako imaš bilo kakve mogućnosti staviti ih na hladno, balkon, garaža, drvarnica, trebao bi pokušati zbrinuti ih preko zime.
Što se tiče izdanaka, odreži i zakorjeni posebno. Ovi komadi trichocereusa su isto dosta visoki i vidim da su bacili korjenje duž cijele stabljike, izreži ih na komade od 10ak cm, pusti da zacijele i posadi posebno.
I da, Trichocereusima bi trebale 5-10 puta veće vaze.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la Vid Svante »

Šta stvarno mogu toliko dugo bez vode, nekako mi ih je žao ostaviti bez vode ali budem to promjenio.

Kako misliš da zacijele kad ih odrežem? Ostavim ih na miru i ne sadim ih? Ma dobro, gnjavim...budem se malo informirao. Što se tiče vaza, negdje sam čitao da bi ih trebalo postepeno svake godine presađivati, pa su zato ostali u tolikim vazama. Inače hvala ti na odgovorima. :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la HypnoToad »

Ne da mogu, nego moraju. Ništa im se neće dogoditi, stotine tisuća godina su se prilagođavali na te uvjete. Ako ih zaliješ kad je hladno, istrulit će u jedan dan. Ako ih zaliješ kad je toplo a nema svjetla, dogodit će se što se tebi dogodilo, a to je etiolacija, izduženi, svijetlo zeleni rast koji narušava izgled i zdravlje biljke.
Da, nakon rezanja ih se treba ostaviti par tjedana na mjestu sa stalnim protokom zraka da se na ranama stvori 'krasta', tvrdi sloj tkiva koji će zaštititi od truljenja kad ih posadiš. Kad zacijele, posadiš ih u potpuno suhu zemlju i ne zalijevaš nekoliko tjedana, čak i u idealnim uvjetima.
Za vaze, to da, male kaktuse kao pejotl treba presađivat postupno i ne trebaju im velike vaze. Trichocereusi su druga priča, kod njih vrijedi što veće to bolje, možeš ih odmah preseliti u kante od 20 litara i biti će presretni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la Vid Svante »

Kužim sve, sad mi je puno jasnije. Veselim se presađivanju, to mi je nekako poseban odnos s njima. Samo nekako me strah ove male rezati...tako su mali i nevini :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Vaša Galerija Kaktusa~

Post Postao/la HypnoToad »

Pa te svijetlo zelene možeš pustiti. Recimo za ovog malenog na dnu odrežeš matičnu biljku 5 cm iznad zemlje i pustiš maloga da postane glavna grana. Slično s ovim na vrhu, odrežeš 5-10 cm ispod njega i zakorjeniš taj komad i ovaj novi postane glavna grana. Ustvari već ti je fino razvijen korijen baš na tom mjestu. ;)
Btw, ako budeš rezao, reži kad je duže vrijeme suho vrijeme, i obavezno obriši nož alkoholom između svakog rezanja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori