Meskalin - Peyote & San Pedro

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la silvangoran »

Naravno. Pa neće valjda pisati San Pedro :)) . Tražiš ga kod specijaliziranih uzgajivača, pod njegovim latinskim imenom Echinopsis pachanoi (češće kod nas kao sinonim Trichocereus pachanoi). Ako uzgajivač ima Echinopsis lageniformis, Echinopsis peruviana ili Echinopsis scopulicola (tj. s imenom roda Trichocereus svejedno), mogu i oni. Ali mala šansa za naći, možda jedino peruviana. Najčešći je i najlakše za nabaviti E. pachanoi
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la danko fafanko »

Imam 4 mala San Pedra, jel zna netko dal ih već treba staviti van na sunce ili je još rano?
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la SleppyInHead »

Temperature su dovoljno narasle tako da ih mozes iznijeti van, ali nemoj odmah na direktno sunce. Prvo ih daj u polusjenu da se priviknu pa postepeno povecavaj boravak na suncu.
To su kaktusu koji dobro uspijevaju i u polusjeni, nije im neophodno da su stalno izloženi direktnom suncevom svijetlom.
U svakom slučaju vrlo su zahvalna vrsta.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la danko fafanko »

Znam da ih treba postepeno na sunce, hvala...
Avatar
Hermes
rank4
Postovi: 137
Pridružen/a: 31.05.2019, 10:33
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la Hermes »

Zdravo ljudi jel ima neko iskustva sa gajrnjem san pedra da mi pomogne kupio sam semenje u Amsterdamu i gledam da zasadim!
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la malva sylvestirs »

Po mom skromnom iskustvu mogu samo reci da San Pedro voli siromašna tla, meni je odlicno uspijevao u pijeskovitom crvenom tlu i u glinenoj posudi.naravno, ne puno vode, zimi malo zalijevanja, ovisi koliko ima vlage u zraku u prostoriji, ako ima dovoljno, ne treba uopće zalijevat zimi. Nikako ne voli suh zrak na to se jako mora pazit, npr. ako stoji u prostoriji koja se grije na radijatore, trebaju se stavljat ovlazivaci. Također, kada naraste preko cca 20 cm treba paziti na to da ostane cvrst u tlu jer mu se tezina rasporedi i na gornje dijelove pa se moze mali ljuljat tj. postat klimav. Najbolje je na zemlju u dno staviti kamenja koja ce ga drzat stabilno. Ne voli puno premijestanja, jednom kad se odabere dobra pozicija sa dobrim osvijetljenjem, vlagom i temperaturom bilo bi dobro da tu ostane cijelo vrijeme. Uglavnom, sto je se tice tih tzv. ekoloskih uvjeta treba sto vise nastojat da budu kao u njegovom prirodnom stanistu. A sto se tice sijanja i uzgajanja iz sjemena, ne znam sto je bitno u pocetku, ja sam uglavnom presadjivala. Ali sigurno je bitna ta faza dok ne proklija i ojaca
what you resist persist
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la silvangoran »

Hermes je napisao/la:Zdravo ljudi jel ima neko iskustva sa gajrnjem san pedra da mi pomogne kupio sam semenje u Amsterdamu i gledam da zasadim!
viewtopic.php?f=43&t=46&p=130&hilit=uzg ... emena#p130

vidi link, imaš detalje izvrsno opisane ranije na ovom forumu. Dobro, ja sam sljedeći te upute uspio uzgojiti samo jednoga, iako sam posadio desetak sjemenki. Ali taj je postao nakon početnih zastoja lijepi primjerak i krenuo je brzo rasti, što im je svojstveno. Pažljivo slijedi upute i sretno. :thumbsup:
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
Hermes
rank4
Postovi: 137
Pridružen/a: 31.05.2019, 10:33
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la Hermes »

malva sylvestirs je napisao/la:Po mom skromnom iskustvu mogu samo reci da San Pedro voli siromašna tla, meni je odlicno uspijevao u pijeskovitom crvenom tlu i u glinenoj posudi.naravno, ne puno vode, zimi malo zalijevanja, ovisi koliko ima vlage u zraku u prostoriji, ako ima dovoljno, ne treba uopće zalijevat zimi. Nikako ne voli suh zrak na to se jako mora pazit, npr. ako stoji u prostoriji koja se grije na radijatore, trebaju se stavljat ovlazivaci. Također, kada naraste preko cca 20 cm treba paziti na to da ostane cvrst u tlu jer mu se tezina rasporedi i na gornje dijelove pa se moze mali ljuljat tj. postat klimav. Najbolje je na zemlju u dno staviti kamenja koja ce ga drzat stabilno. Ne voli puno premijestanja, jednom kad se odabere dobra pozicija sa dobrim osvijetljenjem, vlagom i temperaturom bilo bi dobro da tu ostane cijelo vrijeme. Uglavnom, sto je se tice tih tzv. ekoloskih uvjeta treba sto vise nastojat da budu kao u njegovom prirodnom stanistu. A sto se tice sijanja i uzgajanja iz sjemena, ne znam sto je bitno u pocetku, ja sam uglavnom presadjivala. Ali sigurno je bitna ta faza dok ne proklija i ojaca
To me buni jer sam nasao 100 razlicitih misljena kao da ne postoji koncenzus koje je tlo najpogodnije negde uopste ne spominju nista sto se tice pijeskovitog tla a negde da...Ja sam mislio da ga stavim u sobu gde nema radijatora jel mislis da mu nece smetati malo niza temperatura?
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la malva sylvestirs »

Ha da, ima raznih iskustava, kod mene je dosta dobro naraso u pjeskovitom tlu..a šta se tice grijanja prostorije to nije problem,dapace,mnogi i savjetuju da bude u negrijanoj prostoriji i na sobnoj temperaturi, voli hladnije zimi. i osigurat dobro osvjetljenje i dobro. samo nikako ne bi trebalo biti ispod 5°C jer se voda u svim sukulentima zgusne i nikad se ne vrati u prvobitno stanje nego ostanu sitni kristalići. a za uzgoj za konzumaciju trebali bi svi proteini ostat netaknuti unutra... kod mene je u grijanoj prostoriji bilo skroz ok, jer nije bilo stalno ugrijano niti full ugrijano. a i bio je na prozoru gdje je bilo malo hladnije
what you resist persist
Avatar
Hermes
rank4
Postovi: 137
Pridružen/a: 31.05.2019, 10:33
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Meskalin - Peyote & San Pedro

Post Postao/la Hermes »

Ee ljudi da vas pitam treba da pricam sa jednim covekom koji je iskusni kaktusar i razmisljam kako da pristupim po pitanju koje sorte gajim...Jer ne znam kako ce neko ko je iskusniji kakstusar reagovati da zelim da gajim psihoaktivni kaktus...Jel ima neka slicna sorta koja se ima iste uslove gajenja a da nije psihoaktivna?
Odgovori