Kako spasiti kaktus koji truli?

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Volim kaktus
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 01.09.2016, 10:57

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Volim kaktus »

Pozdrav svima.
Imam kaktus na poslu,koje je počeo truliti. Mislim da je žemljište prejako i dosta vlažno. Kako da spriječim dalje propadanje? Da li ga smijem sijeći i kako da promjenim saksiju da ne oštetim korjen? Ne znam koja je vrsta u pitanju. Prema slikama na netu mislim da je to: Mammillaria pitcayensis ili Mammillaria eriacantha. Molim Vas ako neko može da mi da savjet.
Avatar
djek_D_ripper
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 16.04.2011, 13:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la djek_D_ripper »

Može pomoć oko ugibajućeg kaktusa :(
Ne znam koja je vrsta, dobila sam ga kao malog u posudici i prošle godine sam ga presadila u veću, lijepo je rastao...
Bio je sličan ovom razgranatom u sredini---> https://maxpull-gdvuch3veo.netdna-ssl.c ... us-mix.jpg samo nije rastao tako ravno nego razbarušenije iz lonca...

prije tjedan dana sam skužila da su suši, dio u zemlji je valjda počeo truliti i neki od izdanaka su se sasušili skroz (i razmrvili kad sam počela čeprkati po njemu :( ) a ovi zdravi komadići su se samo odvojili od tog središnjeg trulog dijela :/ ... mogu li ga kako spasiti? jel ok da te odvojene komadiće zasadim ili to ne ide tako?

Hvala!
Avatar
markomarko
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 16.05.2016, 12:56
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la markomarko »

Zašto ne fotkaš tvoj da vidimo o čemu se radi?
Možda truli od previše zalivanja.
Ako je komad koji nije truo dovoljno veliki možeš da ga odsečeš i staviš u hlad dok ne pusti žile. Kada pusti možeš ponovo da ga zasadiš.
Pogledaj po youtube kako pripremaju i sade reznice kaktusa
Avatar
djek_D_ripper
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 16.04.2011, 13:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la djek_D_ripper »

Prvo, hvala na odgovoru :)

Slika je malo za zgražanje, al' u moju obranu - nisam bila dugo doma pa ne znam kad je ovo počelo :/
Na prvoj se vidi što je ostalo od njega, nakon što sam ga dirala (razmrvljene komade sam bacila), samo je ovaj uspravni dio ostao čvrst, ostali su se svi odvojili od te glavne stabljike :( Ovo na drugoj slici je otpalo s njega iako nije strulilo.

https://photouploads.com/images/3841d0.jpg
https://photouploads.com/images/e0d30a.jpg

Ako sam dobro shvatila, mogu ove otpale podrezati na dnu i ostaviti neko vrijeme da se suše i onda zasaditi ?
A ovu u loncu isto odvojiti od korijena ili ne?

:4fvgdaq_th:
Avatar
markomarko
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 16.05.2016, 12:56
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la markomarko »

Ako donji krajevi ovih otpalih grana nisu truli ne treba da ih režeš. Ja bi ih ovakve kakvi su posadio u suvu zemlju za kaktuse, i ne bi ih zalivao 2 nedelje. Za to vreme verujem da će zaceliti ranice i krenuti da puštaju žile.
Ove u saksiji bih odvoio od korena i uradio isto. Samo one koji su truli sa donje strane bih rezao. Koren i glavno stablo mi izgledaju truli. Da li ih je neko previše zalivao?

Moje iskustvo je dosta ograničeno, voleo bi da čujem nekog iskusnijeg kaktusara.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Vid Svante »

Truli mi peyote ali primjetio sam da izlaze dva mala iz njega. Sto da cinim s njima?
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Shulgin »

Vid Svante je napisao/la:Truli mi peyote ali primjetio sam da izlaze dva mala iz njega. Sto da cinim s njima?
https://www.youtube.com/watch?v=9VL6VkJwdTw
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Mandolina
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 12.10.2019, 10:38

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Mandolina »

Postovani,
Isto mi se pocelo desavati s kaktusom. U isto posudi imam jos njih. Jedan je poceo ‘ smedjiti ‘ pri dnu. Saljem Vam sliku. Dali ga je potrebno odrezati?
Odgovori