Kako spasiti kaktus koji truli?

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Mimi
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 10.09.2013, 15:13
Ima zahvala: 3 puta

Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Mimi »

Pozdrav svima! Ovdje sam totalno nova. Molim nekoga tko se kuzi u kaktuse za pomoc. Imam kaktus vec 11godina a ne znam nista o njima. Dakle, ne znam tocan naziv vrste. Kad sam ga kupila bio je sasvim mali, uski i visok mozda 5 cm a sada je sigurno visok sigurno 70cm. Da skratim pricu, poceo je truliti od korijena, smede je boje, ima pukotine gdje cak izlazi nekakva tekucina tamna. Vise od polovice je zdravo i zeleno. Moje pitanje je moze li se nekako odsjeci zdravi dio i pokusati nekako spasiti :( stvarno ne znam nista o uzgoju ovih biljcica ali do sad mi je islo sasvim dobro, sve dok sam imala potpunu kontrolu nad zalijevanjem. Molim nekoga da mi pomogne...hvala!
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la HypnoToad »

Odreži odmah s nožem (kojeg si prvo obrisala alkoholom) iznad svih znakova truljenja, stavi odrezani komad na maramicu ili papirnati ručnik na neko sjenovito mjesto s dobrim strujanjem zraka barem tjedan dana. Nakon toga stavi u potpuno suhu zemlju i bez ikakvog zalijevanja pusti do idućeg proljeća da pusti korijenje.
Ako možeš bilo bi dobro da slikaš kaktus pa ćemo ti ga odmah i identificirat, različite vrste trebaju različite uvjete za rast.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Mimi
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 10.09.2013, 15:13
Ima zahvala: 3 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Mimi »

evo i slike-
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la HypnoToad »

Ovo je neki od srodnika Cephalocereusa, neznam točnu vrstu.
Izgleda gadno, možda je spržen od sunca, ako se ne širi i nije gnjecavo. Ako je trulež, onda su male šanse za spas, treba puno rezanja, puno sumpora i suhog vremena.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Mimi
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 10.09.2013, 15:13
Ima zahvala: 3 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Mimi »

Gore nije gnjecavo i čini mi se da je te žućkaste fleke imao i prije, očito od sunca...
ali dolje je gnjecav i velim, curi kroz pukotine nekakva gnjecava smeđa tekućina...
pokušat ću ga odrezati sutra ujutro i postupiti kao što ste rekli pa ćemo vidjeti....što sa sumporom? kak da ga primjenim?
ps.hvala puno na brzim odgovorima...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la HypnoToad »

Čisti žuti elemantarni sumpor se može nanijeti kistom na otvorene rane kaktusa kako bi se sprijećile gljivične infekcije i daljnje truljenje. Ali ako nije dostupan, kaktus se može staviti na suho mjesto s dobrim strujanjem zraka da se ta rana što brže zatvori i napravi zaštitni sloj. Nakon toga, kaktus u potuno suhu zemlju ili pijesak, i na svijetlo mjesto bez zalijevanja da pusti korijenje.
Sretno!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Mimi
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 10.09.2013, 15:13
Ima zahvala: 3 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Mimi »

Jos samo jedno pitanje :) kad odrezem zdravi dio kaktusa, polegnem ga na ubrus? Ili pokusam staviti okomito da stoji na tom odrezanom mjestu? Pretpostavljam da je prva opcija, ali cisto da provjerim :) hvala!
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la mr. gljiva »

tako je, položi ga na nekakvu maramicu da odrezani dio bude izložen zraku
da se što prije sasuši. kako već idu lagane pripreme za zimu taman
će i rana zacijeliti nakon čega ga baciš u suhu zemlju i ostaviš tako preko zime-bez zaljevanja ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
Mimi
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 10.09.2013, 15:13
Ima zahvala: 3 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la Mimi »

Opet ja. Taman sam ovaj vikend htjela staviti kaktus u zemlju kad sam zadnjih 2,3 dana primijetila mrljice na odrezanom dijelu i probam danas malo piknuti taj tamniji dio a ono mekan..mislim da je to opet trulez? Odrezala sam opet do skroz zdravog dijela i opet stavila susiti...mozda da stvarno premazem sumporom odsjeceni dio? Ili nisam trebala rezati dodatno? Uglavnom, kad vec opet piskaram, da pitam jos- kad se i ako se opet lijepo osusi dno, stavljam li zemlju u plasticnu posudu s rupicama ili neku keramicku, ili kakvu? Evo jos molim za taj odgovor?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kako spasiti kaktus koji truli?

Post Postao/la HypnoToad »

Hm, bojim se da kada se kaktus tako odbija osušit da su šanse velike da je trulež već duboko i da će se teško išta spasit. Na tvojoj slici mi izgleda kao da je vrh spaljen, što znači da nemože dalje rasti, i da bi mogao umrijeti.
Što se tiče posude, uopće nije važno, možeš staviti u stvarno bilo kakvu dok traje zakorjenivanje, kasnije preseliš u vazu u kojoj želiš da raste.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori