Kanna (Sceletium tortuosum)

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la Red »

slikaSceletium tortuosum - Kanna
Obitelj: Aizoaceae
Rod: Sceletium
Vrsta drveta: Tortuosum
Zajedničke imena: Canna, Channa, Kanna, Kauwgoed, Kougoed, Mesembryanthemum tortuosum L.

Sceletium Tortuosum je sukulentna biljka, koja ima mesnato svjetlo zeleno lišće široko oko 4 cm i male cvjetiće s tankim laticama koje variraju u boji, od bijele do svjetlo žute, od svjetlo ružičaste pa do svjetlo narančaste. Sama biljka naraste svega 30 cm u visinu a širi se po površini zemlje. Postoji pet drugih vrsta koje su srodne rodu Sceletium pa ih je teško razlikovat.

Kanna originalno potječe iz Južne Afrike, prvenstveno u Zapadnoj pokrajni Cape. Ovu je biljku sada već dosta teško pronaći u divljini zbog konstantnog neodgovornog branja. Bilo je dosta misterija oko same biljke zbog nedostatka istraživanja i zanemarivanja same biljke u posljednjih nekoliko stoljeća. Prvi ljudi koji su istraživali Južnu Afriku promatrali su Bušmane kako pripremaju i koriste ovu biljku koju bi pušili ili žvakali, nazivajući je Kanna, no nisu se potrudili da priskrbe neke specifične botaničke informacije o njenom porijeklu.

Prve informacije možemo naći tek 1662. godine kada je kolonist iz Nizozemske i osnivač Cape Towna, Jan van Riebeeck, promatrao Bušmane koji su prikupljali i razmjenjivali velike količine biljke koju bi fermentirali i žvakali. Međutim biljka i dalje ostaje u tajni narednih 300 godina. Tek 1996. godine Michael Smith objavljuje sveobuhvatnu istragu o psihoaktivnim sastojcima Mesembryanthemaceae roda, posebno se fokusirajući na S.Tortuosum.
On nalazi najmanje osam karakterističnih psihoaktivnih alkaloida: Mesembrine, Mesembrenine, Mesembrenone, Mesembranol, Sceletenone, Tortuosamine, Hordenine, i Dehydrojoubertamine. Smith je 1977. dokazao da druga podvrsta Mesembryanthemaceae roda- Delosperma također može sadržavati i Methyltryptamine Dimethyltryptamine spojeve.

Tradicionalna upotreba
Od prapovijesti su se plemena Južne Amerike divile antilopi zbog svoje ljepote i milosti, nju su prikazivali u svojoj umjetnosti i ukomponirali je u svoje rituale. Koristili su riječ Kanna kako bi opisali antilopu ali i S.Tortuosum.
Bušmani u Južnoj Africi koriste S.Tortuosum u svojim ritualima stotinama godina, oni su ovu magičnu biljku uklopili u svoje ceremonije, proricanja, lječenja kao i u svojim zajedničkim plesnim ceremonijama.
Hotentot pleme navodno kombinira Kannu sa Daggom (Cannabis Sativa), koja se puši tijekom rituala i plesnih ceremonija.

slikaTradicionalna priprema
Bušmani Južne Afrike koriste nekoliko metoda pripreme kako bi gotov materijal, nazvan Kanna, imao poboljšano psihoaktivno djelovanje kao i smanjene količine nepoželjnih sastojaka koje mogu prouzrokovat neželjene učinke.
Khoisan plemena koristilo je jednu metodu gdje bi koristili cijelu biljku i korijenje. Biljku bi razlomili i ostavili da omekša sve dok sav sok ne iscuri iz biljke. Biljni materijal bi držali u posebnim torbama od životinjske kože, dobro zatvorene kako bi sav sok ostao unutra bez isparavanja. Takve torbe bi ostavljali vani na vrelom Afričkom suncu da fermentira 3 dana, nakon toga bi otvarali torbe i dobro promiješali a zatim bi ih opet ostavili da stoje još 5 dana kako bi se proces fermentacije nastavio. Kada bi fermentacija završila ispraznili bi sadržaj torbe i ostavili ga na suncu da se osuši. Kad bi se sav biljni materijal dobro osušio ili bi ga rezali na trake i žvakali kao duhan ili bi suhi materijal usitnili u prah.




slikaAfrički Bušmani su imali i alternativnu brzu metodu pripreme Kanne za njihove ritualne obrede. Kad nisu imali dovoljno vremena kako bi proveli cijelu proceduru fermentacije u tjedan dana onda su se snalazili drugačijom metodom. Prvo bi napravili vatru direktno na suhom pijesku, drvo bi pustili da izgori do kraja sve dok ne bi ostao samo pepeo i ugljen. Žar i ugljen bi maknuli sa strane i iskopala rupu. U rupu bi se stavili biljku s korijenjem i zatrpala vrelim pijeskom. U ovoj pješčanoj pećnici bi se biljka kuhala oko sat vremena. Nakon sat vremena se vadi i melje u fini prah.

Tijekom tradicionalnih obreda Bušmani bi uzimali po 2 do 5 grama suhog Kanna praha, izmiješanih s alkoholom između usana ili ispod jezika kako bi se svi spojevi apsorbirali. Držali bi u ustima nekih 10-tak minuta a tada bi progutali skupa sa slinom. Znali su stavljati Kannu u obraze, kao kod žvakanja duhana.

Ljekovita primjena
Namaqua ljudi iz donje Namibije koristili su ovu biljku kako bi umanjili osjećaj gladi ili kako bi ublažili slabije bolove i tegobe.
2001. godine Nigel Gericke i Ben-Erik van Wyk iskoristili su nekoliko spojeva koji se nalaze u samoj biljci kao pomoć u liječenju depresije, anksioznosti, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, alkohola i ovisnost o drogama, bulimijske nervoze. Treba još mnogo istraživanja kako bi potpuno razumjeli cijelo bogatstvo ove biljke i njene potencijale.

slikaDjelovanje
Bušmani Južne Afrike opisuju efekte manje doze, do 3 grama praha Kanne, kao osjećaj mira, ublažen stres, smanjena tjeskoba, osjećaj većeg samopouzdanja, smanjena socijalna inhibicija i poboljšan meditativni fokus.
Na nešto većim dozama efekti postaju izraženiji i tu se javlja euforija, povećana taktilan osjetljivost kao i povećane želje libida.
Starosjedioci Južne Afrike kombiniraju Kannu sa Dagga (Cannabis Sativa) i govore o vrlo pozitivnoj sinergiji između ova dva sakramenta, međusobno pojačavaju djelovanje koje stvara lagane vizualne halucinacije kada se puše zajedno. Bušmani također spominju da Kanna smanjuje učinke duhana i alkohola ako se uzimaju zajedno.

Ako netko naleti na sjeme ili biljku, javite! :fly2:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la Psychonaut »

Kanna je prilicno jak stimulant. Probao sam ga par puta, i definitivno je jedan od jacih legalnih biljnih stimulanata na koje sam naletio. Navodno ucestalim koristenjem moze izazvati zavisnost.

Navodno je idealna kada se pusi sa travom. Doduse, to nisam probao(vise me ne privlace obje), ali cini mi se sasvim logicno.
Pozivam te da budes moj ucitelj
hypokeimenon
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 19.06.2010, 02:49
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la hypokeimenon »

Ja sam je koristio ko snuff, a efekte sam osjecao iskljucivo u kombi sa travom, a tad su bili dosta izrazeni, doduse ne ko stimulant vise ko nesto za mega opustanje i uzivanje (lako moguce radi thc-a :D) Doduše puno manje doze nego opisane tu, nikad vise od 100-150 mg mislim.
zato napravimo vatromet i slavlje najveće
ispratimo zadnje trenutke osamdeset i treće
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la HypnoToad »

Sad došao doma i svih 5 malih biljčica koje su mi bile izašle našao mrtve. :( Al imam još 30ak sjemenki koje na jesen idu u zemlju, čini mi se jako zanimljiva i lijepa biljka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la Red Weed »

Jel zna netko kako doch do ove biljke :?
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la HypnoToad »

Pa imaš je po internetu posvuda, suha biljka, reznice, sjeme...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Ronin

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la Ronin »

Rođak bi naručio sebi mislim nama Kannu.Sad bi molio savjet od iskusnijih ;kad ste koristili osobno Kannu; ima Fermentirana i Nefermentirana koja je bolja od ove dvije.
Koliko vam je osobno doza za normalan efekt. Hvala.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la HypnoToad »

Nefermentirana ti nema prakticki nikakav efekt. Barem ne u onom obliku koji se dobije fermentacijom.
A za doziranje... U potpunosti ovisi o tome za sta ju koristis.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Ronin

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la Ronin »

Koliko je tebi potrebno minimalno,da osjetiš nalet euforije ,pad stresa,motivaciju,stimulaciju...i sve šta uz nju dolazi...Hvala.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kanna (Sceletium tortuosum)

Post Postao/la HypnoToad »

Pa po mojem iskustvu to i nisu bas primarni efekti sceletiuma.
Recimo 100-200 mg donosi suptilnu stabilizaciju uma i emocija, daje neku motivaciju i volju za zivot, 700-1000 mg je vec izrazena prljava nadrogiranost, nedefinirani osjecaj opijenosti, trzavice i nervoze.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori