Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Obavijestite druge o zanimljivim događanjima bilo koje vrste
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Psychonaut »

Sve zavisi od festivala. Meni je dobar psytrance festival lijek za dusu. Kad ispadne dobro, to je parada kreativnosti i pozitivne energije.

Naravno, ima tu i negativnih stvari kao sto je zloupotreba droga.
Ali ako neko u tome vidi samo negativne stvari, onda bih prije rekao da se radi o projekciji unutrasnje negativnosti te osobe :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Nema potrebe za pokušaje prebacivanja na uvrede na osobnoj razini. Najlakše je reć jednostavno 'ma ti si debil i ti si negativan'.
Ne, ne. Moje jedine primjedbe su da računalo nije i nikada neće biti instrument, iz vrlo jednostavnog razloga što nema mogućnost proizvodnje zvukova, kao što to imaju pravi instrumenti, vibriranjem žica, membrana, prolaskom zraka kroz pisak i td. Računalo može samo izmijeniti zvuk, koji mora biti snimljen i proizveden negim drugim izvorom, ubrzat ga, promijenit mu frekvenciju, pomiješat ga s nečim drugim, uništit ga.
Nekada, od davnina pa do nedavno, glazba je bila nešto što je zbližavalo ljude. Za stvoriti pravu harmoniju potrebno je više ljudi, s različitim glazbalima, koji u savršenom skladu stvaraju nešto što je daleko više, daleko močnije od zbroja svojih dijelova. Elektronička glazba, kao i sva ostala moderna tehnologija, udaljava ljude i pravi među njima jaz. Nema potrebe za zajedništvom, za stvaranjem, za dijeljenjem. Postoji samo jedan 'vođa' za miksetom i stotine njegovih robova koji bezumno plešu kako im on svira. Simbol današnjeg 'prosvijetljenog' društva nažalost.
To su jednostavne činjenice, ne 'projekcija unutrasnje negativnosti te osobe'. Ako vi u tome ne vidite ništa negativno, ako ne vidite propast čovjeka kao dijela ove Zemlje, kao životinje, i njegove duše, onda bih ja rekao da ste vi oni koji su potpuno porobljeni, indoktrinirani, i ne mogu si pomoći da vas ne žalim. Bez uvrede, naravno. :) :rolleyes:
I uostalom, zašto bi trebalo biti negativno birati ono što u srcu znaš da je pozitivno i ispravno?
Okej, priznajem, ja sam uzeo elektronsku glazbu kao simbol svega što je loše u današnjem poretku, zato jer je uopće ne razumijem i nikad neću, pomalo kao žrtveno janje, što možda ne zaslužuje u potpunosti, ali je svejedno jedan od simptoma propadanja i udaljavanja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Psychonaut »

Nema potrebe za pokušaje prebacivanja na uvrede na osobnoj razini. Najlakše je reć jednostavno 'ma ti si debil i ti si negativan'.
Ovim komentarom te nisam htio uvrijediti, vec ti ponuditi nesto za razmisljanje. Kada posmatramo vanjski svijet, slika koju vidimo je projekcija unutrasnjeg svijeta.

Ti posmatras situaciju iz jedne perspektive, isto kao svi ostali. Ta perspektiva je jednako subjektivna kao i kod ostalih.
Evo ti moje vidjenje iste te situacije:

Racunar je alat. Kao i svaki drugi alat, sam po sebi je neutralan, i konacni efekt zavisi od energije koja se kroz njega kanalise. U slucaju muzike, rezultat zavisi od stanja svijesti umjetnika i onoga sto taj umjetnik pokusava da stvori.
Trans muzika je puno starija od elektronske. Bubanj i ples su stari koliko i covjecanstvo. Trans nije stvar razuma i intelekta. Trans u samo korijenu rijeci ima transcedentalnost, odnosno prevazilazenje uma i ega. Kroz momente transa mozemo zaboraviti na sebe i svoje malo ja, i dozvijeti povezanost citavog svemira, dozivjeti ostale ljude i prirodu kao dio Sebe.

Dobra psytrance muzika je moderan alat koji ljudima omogucava da ovo dozive. Evolucija bubnja i digeridooa. Psihodelik je sakrement koji nas otpali u svemir, a dobar umjetnik kroz energiju zvuka i slika usmjerava nasu svijest u "pravom smjeru". Usmjerava nas ka transu, kao jedinstvu, kao duhovnom tripu.
To iskustvo ne stvara vecu udaljenost izmedju ljudi. Naprotiv, momet jedinstva rusi sve granice i spaja ucesnike party-a na puno dubljem nivou nego kod ostalih tipova muzike.
Ali to se ne moze opisati, mora se dozivjeti da bi covjek shvatio.

Daleko od toga da mislim da je psytrance jedina dobra muzika, ili da je elektronska muzika bolja od tradicionalne. Takva poredjenja svakako nemaju smisla. Racunar kao alat jednostavno otvara nove mogucnosti, a na umjetniku je sta ce sa tim mogucnostima da uradi. Ako je umjetnik ujedno i saman, elektronska muzika i veliki zvucnici mu omogucavaju da lijeci hiljade ljudi odjednom.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Ne mogu se nikako složiti s ovim zadnjim. Naravno da se u potpunosti slažem s važnošću i utjecajem trans glazbe, kada su u pitanju tradicionalni instrumenti. Ali ne mogu shvatiti poistovjećivanje reprodukcije zvukova elektronskim putem sa svim procesima koji su trajali generacijama kako bi se ti instrumenti razvili, stvorili i upotrebljavali na najbolji mogući način.

Ako je umjetnik ujedno i saman, elektronska muzika i veliki zvucnici mu omogucavaju da lijeci hiljade ljudi odjednom.
I ti ne vidiš ništa loše u tome? Da nešto toliko intimno i osobno kao psihičko i fizičko liječenje biljnim sakramentima preraste u obični masovni konzumerizam?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Mythos
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 21.03.2010, 13:51

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Mythos »

O ukusima se ne raspravlja, tako da je super ako ne voliš ili ne razumiješ elektronsku glazbu. Instrumenti ipak nisu postojali od stvaranja svijeta...netko ih je otkrio, izmislio, dograđivao, mijenjao, evoluirali su...elektronska glazba je samo vrhunac te tehnologije, koja omogućava sve veću, a možda i jednostavniju i jeftiniju mogućnost stvaranja različitih zvukova...to je muzika koja je u najkraćem vremenu najviše evoluirala...stalno se mijenja, eksperimentira...nema potrebe za stvaranjem razlike...To je i dobro i loše, jer sada svatko tko ima kompjuter i internet može s neta skinuti (besplatne) programe pomoću kojih može stvarati svoju glazbu, loše je možda zbog masu muzike rađene na isti kalup, što je dosta vidljivo kod psytrensa...Reći da su ljudi na partiju robovi dj-a je zapravo istina, ali u pozitivnom smislu :) Mislim da se ne treba zamarati time od kuda glazba dolazi već uživati u njoj, a možda i probat stvoriti nešto slušljivo, za što je potrebno puno puno vremena i truda...evo jedan i više nego slušljivi album od talpe...

https://www.youtube.com/watch?v=K-HgGvy6VCA
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Psychonaut »

HypnoToad je napisao/la:Ne mogu se nikako složiti s ovim zadnjim. Naravno da se u potpunosti slažem s važnošću i utjecajem trans glazbe, kada su u pitanju tradicionalni instrumenti. Ali ne mogu shvatiti poistovjećivanje reprodukcije zvukova elektronskim putem sa svim procesima koji su trajali generacijama kako bi se ti instrumenti razvili, stvorili i upotrebljavali na najbolji mogući način.

Ako je umjetnik ujedno i saman, elektronska muzika i veliki zvucnici mu omogucavaju da lijeci hiljade ljudi odjednom.
I ti ne vidiš ništa loše u tome? Da nešto toliko intimno i osobno kao psihičko i fizičko liječenje biljnim sakramentima preraste u obični masovni konzumerizam?
Ja uopste ne vidim sustinsku razliku izmedju "tradicionalnog instrumenta" i elektronskog. Oba su alat, i zavisi od umjetnika za sta ce ih iskoristiti.
I ti ne vidiš ništa loše u tome? Da nešto toliko intimno i osobno kao psihičko i fizičko liječenje biljnim sakramentima preraste u obični masovni konzumerizam?
I ti ne vidis nista dobo u tome? :)
Za mene je masovno lijecenje svakako dobra stvar. Ne samo dobra, vec i nuzno potrebna. Dok je kvalitet iskustva koje se omogucava posjetiteljima visok (kao recimo na Boom festivalu), mogu samo biti radostan ako bude prisutno vise hiljada ljudi :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Ja uopste ne vidim sustinsku razliku izmedju "tradicionalnog instrumenta" i elektronskog. Oba su alat, i zavisi od umjetnika za sta ce ih iskoristiti.
Jedan stvara glazbu 'iz ničega', samo pomoću alata i ljudskog rada, drugi ne može samostalno stvoriti notu, zvuk, samo može izmijeniti već postojeću.

I ti ne vidis nista dobo u tome? :)
Za mene je masovno lijecenje svakako dobra stvar. Ne samo dobra, vec i nuzno potrebna. Dok je kvalitet iskustva koje se omogucava posjetiteljima visok (kao recimo na Boom festivalu), mogu samo biti radostan ako bude prisutno vise hiljada ljudi :)
Ako bi to stvarno funkcioniralo kao zamišljeno, da liječi i širi isključivo pozitivu, onda bih čak i priznao da ima svojih kvaliteta. No svejedno nebih priznao da je prava glazba. :)
Neznam, kad vidim ono Zrće, Ibizu i slična mjesta, stvarno ne mogu vidjeti pozitivnu budućnost današnje ljudske kulture...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Psychonaut »

Jedan stvara glazbu 'iz ničega', samo pomoću alata i ljudskog rada, drugi ne može samostalno stvoriti notu, zvuk, samo može izmijeniti već postojeću.
Gitara je sama od sebe komad drveta. Ono sto je "animira" je duh umjetnika. Isti taj duh moze animirati i drugaciji hardware. Svaki hardware (instrument) ima svoje specificnosti, svoje ljepote, svoje prednosti i nedostatke. Racunar moze sintetizirati nove zvukove, i omoguciti manipulaciju stari, sto umjetniku daje nove mogucnosti.

Primjera radi, danas postoji toliko dobre chillout muzika zato sto umjetnici imaju mogucnosti da kombiniraju tradicionalne i moderne instrumente i da se slobodno igraju.
Ako bi to stvarno funkcioniralo kao zamišljeno, da liječi i širi isključivo pozitivu, onda bih čak i priznao da ima svojih kvaliteta. No svejedno nebih priznao da je prava glazba. :)
Neznam, kad vidim ono Zrće, Ibizu i slična mjesta, stvarno ne mogu vidjeti pozitivnu budućnost današnje ljudske kulture...
Eto vidis, vec smo blizi medjusobnom razumjevanju. Jos malo, pa cemo te i nagovoriti da das elektronskoj muzici novu sansu ;)

Sto se Zrce tice, to je sasvim druga prica. Ljudima treba ventil, treba im da se opuste i zaborave na svoje besmislene zivote. Vecina nas je bila u slicno situaciji, mada su mozda nasi ventili bili drugaciji.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Ma razumijevanje je prisutno, barem s moje strane, ja potpuno razumijem što vi želite reć i kakve emocije pokušavate prenijeti. Sve mi je jasno. To je onaj pozitivni aspekt festivala i glazbe.
Problem je u tome, u toj jednoj slici, koja je ostala snažno urezana tijekom jednog 'iskustva', jedan tip za povišenom miksetom, s velikim slušalicama na ušima i jednom rukom u zraku, oko njega stotine 'čudnih' ljudi se izvija, izbezumljeni od droge, odvojeni jedni od drugih, potpuno zarobljeni tim nezemaljskim zvukovima u svojim glavama, umovima. Ta jedna scena u meni izaziva nevjerojatan strah, ne od njih nego za njih, za ljude općenito, i simbolizira, čak najavljuje, dekadenciju, propast, potpuno uništenje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Psychonaut »

Bilo bi lijepo tu sliku zamijeniti nekom drugom ;) Valjda bude neka dobra prilika.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori