Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Obavijestite druge o zanimljivim događanjima bilo koje vrste
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la vidra »

Pozdrav braćo i sestre Majčani!

Ovo mi se već neko vrijeme vrzma po glavi, ali nikako da dođe do foruma. So without further ado, here goes:
zanima me kako vi gledate na održavanje raznih festivala u prirodi. Čini mi se da su festivali u prirodi postali dosta popularni u zadnje vrijeme, cijela Europa ide od festivala do festivala.. tu su razni tipovi muzike, ali ova ideja je konkretno nastala zbog trance muzike, pogotovo ciljam na 'jače tj žešće' vidove trancea.. Bude tu skoro uvijek i raznih propratnih supstanci, pa ljudima bude 'ćeif i do jaja', ali mene zanima da li se itko zapitao kako to izgleda from the point of view of the Mother Nature. Kako Gaia ili Bhu Devi doživljava ova okupljanja i njihove vibracije.

Ova tema se može razviti u dužinu i širinu, a i ne mora, ali bih svakako volio čuti vaša mišljenja i stavove.

Hvala i do čitanja
vidra
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Ljudi često zaboravljaju da su i oni sami Gaia, komadići Njene duše, divine Sophie kako bi gnostici rekli, i to bića koja su sposobna provoditi najviše kreativne duhovne energije Nje od svih bića ove niže razine 3d prirode, sve šta mi radimo iz srca Ona radi to kroz nas, ljudi i priroda su jedan organizam, ne samo na fizičkom nivo, ali ljudi su zaboravili tko su, odnosno odsjećeni su sviješću da vide da je sve oko njih produžetak njih samih.

Božansko je sve što vozi naše emocije u harmoniji, sve što je ugodno srcu, glazba je veoma močna stvar i kad gomila ljudi pleše u emotivnom transu to je ogromna količina pozitivne energije koja zrači okolo u sve dimenzije Gaie, u kolektivnu svijest. I taj ples je sama bit kreacije, the point svega živog u svemiru, svega u čemu je Bog, Boginja, Duša. Tako da festivali su svakako odlična stvar ako ljudi uživaju u glazbi koja se na tim festivalima pušta, to ih lječi i daje im život, to Gaia pleše, uživa u svojoj kreaciji.

E sad ima raznih vrsta glazbe, razne vrste emotivnih stanja i stanja svijesti, sve je dobro ako su ljudi utunirani s glazbom koju slušaju, ako su emotivno i sviješću u rezonanciji, jer thats the point. Npr. ja volim kvalitetan forest psytrance, to mi radi stvarno nevjerojatne stvari iznutra, stvari zbog kojih volim život, i vidim šta ta glezba kroz moje emocije i stanje svijesti radi okolo mene, i vidim koju divotu sinergija stotine ljudi koji plešu na tu glazbu radi u spektru Gainih energija s kojima rezonira moja duša. Ali naravno nije sve za svakoga i vjerujem da je večina ljudi nemože shvatiti i tunirati se u tu glazbu, nema veze, postoji vrsta glazbe za svakoga, za svako stanje svijesti i emocija. Da nema glazbe i komedije život nebi imao smisla.

Ali kao i u svakom segmentu života treba postojati maksimalna odgovornost, ne uništavati prirodu, odnosno same sebe s festivalima, treba vodit brigu o smeću i otpadnim vodama, i treba biti profesionalno organizirano, jer može se festivalom napraviti više štete nego koristi.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Jednom sam na moju veliku nesreću zalutao na jedan takav psajtrens parti u prirodi, i uvidio da se to poprilično poklapa s mojom vizijom pakla. Horor i gađenje koje sam tom prilikom iskusio se ne mogu opisati riječima. To je jednostavno bilo odvratno, hrpetina nadrogiranih mulaca, potpuno izbezumljenih od svih mogućih vrsta droga, koji se izvijaju i tresu u 'ritmu' 'glazbe', koja je ustvari samo produkt elektroničkih komponenata, bijesnih mašina, bez ikakvog smisla, bez emocija, bez riječi iz dubine duše i psihe. A glasnoća tih zvukova je bila dovoljna ne samo da uznemiri i potjera sve životinje, probudi one dnevne i uznemiri nokturnalne u potrazi za hranom, nego da uznemiri biljke i kamenje na energetskoj razini. Nikome tamo nije bilo stalo ni do ljubavi, ni do prirode ni do pozitivne energije, jedino što im je bilo važno da se mogu drogirati negdje dalje od svijeta i zakona. A organizatorima samo da zgrnu što više love.
Naravno to je samo moje mišljenje jer mi se gade svi oblici elektroničke 'glazbe' i većina droga. Ne osuđujem nikoga ni na kojoj razini ako uživa u takvim manifestacijama, što god vas ispunjava pozitivnom energijom, samo kažem da se definitivno ne bih volio ponovo zateći na takvom mjestu.
Prema malenim, trijeznim okupljanjima s akustičnom glazbom imam potpuno suprotno mišljenje.
A tom logikom da je sve dio prirode možemo opravdati i sve grozote koje ljudi rade. Samo zato što je nešto moguće, i 'dio Gaie', ne znači da to trebamo raditi. Tim činovima dugometražno štetimo samo sebi, prirodi vrijeme ne znači ništa i priroda će se uvijek oporaviti, tj. nije uopće niti oštećena.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Grozote koje ljudi čine su produkt poremečenosti njih kao kanala božanskih struja, produkt nesvjesnosti i frustriranosti, psihičke i duhovne bolesti, i da, to je sve gajino ali bolesni i nesvjesni dijelovi Nje. Nemožeš pjevati ako imaš upalu grla, ni plesati ako su ti noge polomljene, mnogi ljudi su emotivno poremećeni i drogiraju se drogama s kojima su još bolje nesvjesni svoje poremečenosti.

psytrance je krcat smećem, kao i svi drugi žanrovi glazbe, jer svaki klinac misli da zna radit glazbu ako ima opremu, no to je druga krajnost. Ukusi su različiti i svaki žanr glazbe se može smatrat hororom onome tko se nemože uštimat u nju.
hrpetina nadrogiranih mulaca, potpuno izbezumljenih od svih mogućih vrsta droga, koji se izvijaju i tresu u 'ritmu' 'glazbe', koja je ustvari samo produkt elektroničkih komponenata, bijesnih mašina, bez ikakvog smisla, bez emocija, bez riječi iz dubine duše i psihe. A glasnoća tih zvukova je bila dovoljna ne samo da uznemiri i potjera sve životinje, probudi one dnevne i uznemiri nokturnalne u potrazi za hranom, nego da uznemiri biljke i kamenje na energetskoj razini. Nikome tamo nije bilo stalo ni do ljubavi, ni do prirode ni do pozitivne energije, jedino što im je bilo važno da se mogu drogirati negdje dalje od svijeta i zakona. A organizatorima samo da zgrnu što više love.
to je nažalost istinita slika mnogih festivala, ali krajnost, među smećem može se naći bisera, samo ako se nalaziš u pravo vrijeme na pravom mijestu i znaš što tražiš i želiš.
hrpetina nadrogiranih mulaca je krajnost neodgovornosti i to svakako nije dobro, ali nemožeš ukinut sve festivale zato jer grupa ljudi radi dizharmoniju i neznaju slavit život, ono čemu festivali i služe.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Sve to stoji i sve ja to znam. Ali ipak mislim da je postotak takvog 'smeća' znatno veći. I ne samo na trens partijima, nego na svim manifestacijama elektroničke glazbe, dok je groteskno alkoholiziranje zaštitni znak većina drugih oblika glazbe.
Mislim da što je veća manifestacija, to su veće šanse za horor. Osobno sam uvijek fan manjih, intimnijih okupljanja. Sjećam se jedne prilike, 20ak ljudi na udaljenoj plaži, saksofon i boca mate čaja s grejpom. To je za mene situacija za doslovno plakati od sreće.
A kad čujem psajtrens, uvijek imam sliku štapnog miksera kako kroz rupu u lubanji radi kašu od mozga. :D Ta glazba mi je baš najudaljenija od prirode i emocija što može biti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

i ja sam više za intimnije atmosfere s manje ljudi ali budi siguran da se ovi ljudi npr ozora mainstage podne dooobro provode i ne cimaju se samo zbog droge već jer im glazba vozi emocije u ogromnoj mjeri, svi koji osjećaju sinkronizirani su sa ritmom i pumpaju mnogo pozitivne energije, ali naravno u svemu su dvije krajnosti i imaš vrste demoniziranog dizharmoničnog psytrancea koji radi popriličnu štetu na svim levelima.

slika

psytrance je nova tribal kultura, evolucija paganizma i onoga šta su ljudi radili čitavu svoju vječnost, uvijek se u toj kulturi propagira svjesnost, osjećaj za prirodne cikluse i briga za prirodu. u svakoj kulturi svugdje na zemlji u sva vremena prije srednjovjekovnog pomračenja ljudi su plesali u transu na ritam bubnjeva i tako slavili život, prirodu, to je univerzalni pattern u svima nama. 150bpm 4/4 ritam bubnjeva radi energetsku magiju ljudskim umovima, transcendira svijest.
Psytrance je veoma kompleksna glazba i samo dobar audio inženjer s osjećajem za svaki i najmanji zvukić može napraviti vrhunsku stvar, ti zvukovi koji su tebi i možda večini ljudi krš, mikser u mozgu, su ekšli programirani da budu svaki na svom mjestu u pravo vrijeme. Kad sam prvi put čuo psytrance nisam ga ni ja shvačao, ali kako je vrijeme prolazilo i kako sam otkrivao dobre stvari otkrio sam njegovu ljepotu i moć.

Svi ti zvukići psytrancea su kao dijelovi space shuttlea, šrafići i gumbići. Svakome možeš dati u ruke taj alat i materijal ali drogirani klinac će od toga napraviti krš koji radi dizharmoniju, i to će možda i pasati drugim drogiranim klincima kojima je krš u glavi, dok će inženjer od toga napraviti masterpiece koji probija dimenzije i stapa višu i nižu prirodu u jedno.

različiti smo i ne shvaćamo i ne osjećamo svi sve na isti način, ali ako nešto nemožeš shvatiti i osjetiti ne znači da je sranje iz svih perspektiva srca i da su svi ljudi koji plešu na neshvačeno drogirani idioti. naravno ima svega, zato treba biti u pravo vrijeme na pravom mijestu i produžiti dalje na mjestima gdje ne pripadaš i ne rezoniraš s okolinom.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la Perun »

Iz moje perspektive stvar se čini jednostavnom: više ljudi, više para,više droge, više štete za Majku Geu, manje duše.
S druge strane 6 ljudi sa instrumentima koji ne trebaju pojačalo i desetak ljudi kao aktivna publika vjerujem da mogu liječit šumu, tlo, Geu...
Imam pooznanika koji se bavi organiziranjem koncerata, pa mi je spomenu, kako znam da sam u tom điru, da mu nađem ONO mjesto. Pala su mi napamet neka mjesta, da bi iz njih izabrao zaravan na 1000 mnm, koja nastaje iz moćnog klanca, okružena je sa dvije planiniske kose, tako da daje na amfiteatar što je opet super radi akustike, a i zvuk bi se manje širio.
Ima i izvore, solidnu neasfaltiranu cestu, ćak je i struja blizu.
A onda sam prošao tim mjestom par dana kasnije; na početku krave, malo kasnije zelembaći, pa kravosas, pa poskoci, pa orlovi, vrane, svrake, tragovi od malih krznaša... Sat hoda kasnije naišao sam na medvjeda... Slika gomile ljudi u transu, buka, smeće, živpotinje bježe... Kad me tip pitao jesam li smislio šta rekao sam mu da bi bilo bolje prebacit to na neku udaljeniju plaži. Jednostavno mi je bilo žao tog mjesta kao mikroorbite.
Neznam koliko smo pozvani da vršimo tolike uplive na prirodu.
E jesam se navio...
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Beyond Ra je napisao/la: psytrance je nova tribal kultura, evolucija paganizma i onoga šta su ljudi radili čitavu svoju vječnost, uvijek se u toj kulturi propagira svjesnost, osjećaj za prirodne cikluse i briga za prirodu.
Slažem se, ali za mene to simbolizira jedno oštećeno post-apokaliptično društvo, potpuno ovisno o tehnologiji, čak i u glazbi koja bi trebala biti primalni izražaj duše. Uvijek možeš pjevati, možeš i udarati rukama ili štapovima u ritmu, ali nakon pada tehnologije psajtrensa više neće biti. Potpuno je sintetička tvorevina. Ne možeš izvoditi psajtrens u prirodi, prvo u tu prirodu moraš uvesti mašine, moraš je unakaziti, izgraditi elektrane, postaviti dalekovodne stupove, provesti kabele, onečistiti cijeli okoliš izradom čipova, zatrovati vode, pobiti životinje i izrabljivati radnike. To je prethodnica psajtrensa. Zato nikada neću shvatiti kako je taj 'neopaganizam' mogao uzeti takvu glazbu kao svoj zaštitni znak.

Btw, niti u jednom trenutku nisam rekao da je sranje, iznio sam svoje razloge zašto prezirem elektroničku glazbu kao cjelinu, kao koncept, niti sam rekao da su svi nadrogirani idijoti, nego samo da mi se na toj jedinoj manifestaciji na kojoj sam bio gadilo što sam vidio.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la extranoize »

psy festivali su generalno pozitivni, ali naravno da ima raznih devijacija.

muzika bez riječi je iskonska muzika i uvijek će tako biti jer se riječima zapravo ništa ne može izraziti u punini. riječi dolaze iz uma, no život i postojanje su iznad uma jer su sam njegov izvor. zašto mozart i beethoven nisu pjevali? uspjeli su sve reći samo muzikom. u međuvremenu je došlo do razvoja tehnologije i vjerujem da su ova dvojica danas živi da bi sigurno radili neku elektroničku glazbu jer je to područje sa najviše inovacija i tu kreativna evolucija u glazbi najviše dolazi do izražaja.

Jeet Kei Leung je lijepo objasnio bit psy ili transformacijskih festivala kako ih on zove.
to je stapanje ritualnih slavlja sa sekularnim festivalima, povratak mythosa u našu otuđenu mehaniziranu kulturu, ljudsko zajedništvo, povratak našim korijenima na autentičan i moderan način, sloboda i slavlje života...
[media]link[/media]

možda malo zvuči njuejđerski, ali kaj onda, etiketiranje ne umanjuje vrijednost nečega :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Festivali u prirodi, Gaia PoV - mišljenja

Post Postao/la HypnoToad »

Glas nije sinonim za riječi.
Znači kad ovo tehnološko društvo napokon padne, i sva elektronika prestane funkcionirati, kada se u nekoj ruševini skupi šačica preživjelih stisnutih oko vatre, da li će njihova misao biti 'ajme koje sranje, baš je dosadno, moramo opet izgraditi mašine kako bi imali glazbu', ili će početi pjevati, zajedno, skladno, iz srca?
Osobno sam fan isključivo instrumentalne glazbe, akustične, primalne, najbolje od polu improviziranih instrumenata. Kompjuter nije instrument i nikada neće biti, siguran sam da bi pravi skladatelji i umjetnici, bez obzira na dob u kojem se nalaze, uvijek znali prepoznati pravu glazbu i način za je izraziti.

Ali malo bih se odmaknuo od psajtrensa na druge oblike festivala elektroničke glazbe, Zrće na primjer. Kako bi opravdali takve manifestacije na prekrasnim prirodnim plažama? Jesu li i oni prosvijetljeni, svijesni mladi ljudi koji slave život i majku prirodu?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori