Kvasac

Udri na veselje!
CroOyster
rank4
Zahvalio/a: 23 puta
Prim. zahvala: 35 puta

Re: Kvasac

PostPostao/la CroOyster » 02.03.2018, 15:19

Poceo sam sa 45L sad sam na 100L, mada ovisi ako kuham blondu ili amber sto je onako protocnije ( pivo za svaki dan sto bi se reklo) pravim stoticu, sve ostalo (porter, stout, ipa...., i neki razni ekperimenti) ide od 25 do 45L.
Deda
rank2
Zahvalio/a: 1 put

PostPostao/la Deda » 03.03.2018, 13:14

Oho,100 litara,nije cudo da ti je skup kvasac :)ali sa ispiranjem ces i to srediti, ja sam na 35 lit. jednu bacvu napunim i to je to,vecinom sam na svabama,marzen,bock,alt...
HypnoToad
Moderator
Zahvalio/a: 404 puta
Prim. zahvala: 999 puta

PostPostao/la HypnoToad » 03.03.2018, 13:28

Vidio sam da ljudi kulturiraju kvasac kada žele sačuvati određeni soj, čak se može izvući kvasac iz neke vrste kupovne nepasterizirane pive koja im se posebno sviđa. Nisam znao da soj kvasca toliko utječe na krajnju aromu pive, ali očito da.
To kloniranje se možda nekome može činiti komplicirano ali uz malo znanja i iskustva stvarno nije, početni ulog za svu opremu je možda 200 kn zajedno s gloveboxom, i onda svaki prijenos na agar možda sat vremena posla. Ali to je kao i s gljivama, ako želiš uzgojiti vreću bukovača par puta godišnje kupit ćeš gotovi micelij, pomiješat ga sa slamom i to je to, ali ako želiš imati 20 vreća spremnih u plodonošenje u svakom trenutku, onda se svakako više isplati proizvoditi vlastiti micelij. A nekome zajebavanje s agarom može biti i jako zabavno i opuštajuće. :)
I want to say I’ve had it, and fuck what might have been
I want to say the battle’s done and we just couldn't win
That we could not prevail verse the world we’ve been given
I didn't just not ask for this, I wasn't asked permission
Deda
rank2
Zahvalio/a: 1 put

PostPostao/la Deda » 03.03.2018, 14:01

Ma cudni su ovi pivski kvasci,vrlo lako pokupe divlje kvasce iz atmosfere i dobijes totalno drugacije pivo nego sto si planirao.Naravno da se sve moze ali koliko se isplati...hm meni nikako :) A to sto spominjes sa kupovnim nepasteriziranim pivama vec se probalo,i ide to,samo sto dosta tih komercijalnih pivara refermentaciju u bocama rade sa totakno drugim kvascem nego sto su radile pivo,tako da opet ne znas jesi li dobio pravi ili ne.Ma komplikacije kao i sa gljivama,nije lako ali kad nesto volis nije ni tesko :)
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 03.03.2018, 14:08

Deda je napisao/la:Oho,100 litara,nije cudo da ti je skup kvasac :)ali sa ispiranjem ces i to srediti, ja sam na 35 lit. jednu bacvu napunim i to je to,vecinom sam na svabama,marzen,bock,alt...

Cuj sto se kapaciteta tice bila je to lagana evolucija... prvo bacva od 50 L nakon par kuhanja kupujem inox lim 2mm te nadogradjujem tu bacvu na 80l... nakon toga kupujem lonac inox od 100L . Naravno sa povecanjem kapaciteta porasla je i potrosnja sirovina pogotovo kvasca. Inace svabe bas ne kuham ali u nekom dnevnom redu mi je jedan recept sto mi je kolega poslao radi se o maibocku pivo mi se stvarno svidilo kroz sljedecih par kuhanja sigurno dolazi na red. Mislim da cu prvo krenuti sa ispiranjem kvasca mada ja nisam siguran da tu kvasac zadrzava onaj svoj cisti strain.
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 03.03.2018, 14:14

HypnoToad je napisao/la:Vidio sam da ljudi kulturiraju kvasac kada žele sačuvati određeni soj, čak se može izvući kvasac iz neke vrste kupovne nepasterizirane pive koja im se posebno sviđa. Nisam znao da soj kvasca toliko utječe na krajnju aromu pive, ali očito da.
To kloniranje se možda nekome može činiti komplicirano ali uz malo znanja i iskustva stvarno nije, početni ulog za svu opremu je možda 200 kn zajedno s gloveboxom, i onda svaki prijenos na agar možda sat vremena posla. Ali to je kao i s gljivama, ako želiš uzgojiti vreću bukovača par puta godišnje kupit ćeš gotovi micelij, pomiješat ga sa slamom i to je to, ali ako želiš imati 20 vreća spremnih u plodonošenje u svakom trenutku, onda se svakako više isplati proizvoditi vlastiti micelij. A nekome zajebavanje s agarom može biti i jako zabavno i opuštajuće. :)

Inace kvasac je po meni sigurno 40% posto piva sto se tice okusa i arome a ostalo opada na hmelj, vodu i slad. Cuj onaj pocetak gdje izoliram na agar i nije neki problem bar pretpostavljam, ali nisam mogao naci neku hranjivu podlogu kao recimo liquid culture za micelij gdje bi se taj kvasac dalje razvijao. Inace dobro si pretpostavio ja ne bih to radi zbog smanjenog troska za kvasac nego cisto zato sto je izazov i mislim da bi bilo zanimljivo a opet s druge strane korisno.

Prije mjesec dana kuhao sam neku blondu kvasac us05 u jedan fermentor a u drugi je isao kvasac neki iz lokalne poljoprivredne apoteke inace kvasac za crna vina. Ta dva piva nemaju veze jedno s drugim ni po mirisu ni okusu cudo zivo..
HypnoToad
Moderator

PostPostao/la HypnoToad » 03.03.2018, 14:24

Koliko sam vidio, ljudi bace po žlicu šečera i brašna u vodu i u tome uzgajaju tekuću kulturu. Koliko dobro razumiješ engleski? Ako razumiješ ću ti potražiti neke linkove gdje bi to moglo biti dobro objašnjeno.

Deda je napisao/la:Ma cudni su ovi pivski kvasci,vrlo lako pokupe divlje kvasce iz atmosfere i dobijes totalno drugacije pivo nego sto si planirao.

Zato se radi u sterilnim uvjetima, kao i gljive. ;)
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 03.03.2018, 14:28

Engleski mi nije problem sto god imas od literature ili linkova a da se radi o kvascu i sirenju postaj ovdje bidem sve procitao a do tada budem slagao opremu za pranje kvasca .
HypnoToad
Moderator

PostPostao/la HypnoToad » 03.03.2018, 14:37

http://gen.lib.rus.ec/book/index.php?md ... 0259EA6663
http://gen.lib.rus.ec/book/index.php?md ... F4EDC3B02E

Što se tiče tekuće kulture, većina savjetuje da se kao fermentirajući materijal koristi "wort". Ja se ne razumijem dovoljno u pivarstvo da bih znao točno što je to, ali ti ćeš sigurno znati. Ostatak postupka je identičan kao s micelijem bilo koje gljive.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wort
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 03.03.2018, 17:43

mislim da ce obe knjige dobro doci... prvu sam uspio skinit drugu nemogu... budem probao na nekim drugim izvorima..
Zadnja izmjena: CroOyster, dana/u 03.03.2018, 17:45, ukupno mijenjano 1 put.

Natrag na “Off topik diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.