Kvasac

Udri na veselje!
CroOyster
rank4
Zahvalio/a: 23 puta
Prim. zahvala: 35 puta

Kvasac

PostPostao/la CroOyster » 18.01.2018, 08:51

Pozdrav svima

Trebao bi pomoc u koliko netko ima iskustva po toj temi.
Posto se bavim proizvodnjim domaceg piva koristim jako puno pivarskog kvasca koji i nije bas jeftin, pa me zanima dali netko ima iskustva sa propagacijom (sirenje) kvasca i kako bi to eventualno moglo biti odradjeno?
Deda
rank2
Zahvalio/a: 1 put

Re: Kvasac

PostPostao/la Deda » 28.02.2018, 15:59

Pozdrav,
Radim i ja svoje pivo,to sto trazis prilicno je tesko.A nije bas ni skupo ako ispires kvasac od prosle skuhane ture.Znaci za jedan kupljeni kvasac mozes skuhati jos 5-6 tura bez problema.Tako da na kraju nije neka skupa investicija.Ja kuham vec 8 god. pa ako ti treba bilo kakva informacija o pivu slobodno se javi :)
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 01.03.2018, 07:22

E super jos jedan pivopija.. cuj imas li neku posebnu tehniku ispiranja i koliko si infekcija imao do sada a da si skuzio da je kvasac?
Ukoliko ti nije problem da postas najslicnji link sa youtuba sistemu ispiranja kojim ti radis?

Skuzio sam da je sa kvascem krenuti od nule skoro nemoguce ako radimo u uvijetima koje imamo "kucnim",
zapravo moglo bi se ali to nece vise biti taj kvasac i onda to vise nema smisla..
Deda
rank2

PostPostao/la Deda » 01.03.2018, 12:07

Nista ne kompliciraj,kad flasiras ili kegiras jednostavno pokupi sav kvasac sto ti ostane na dnu fermentora i u teglu,napuni teglu do vrha sa prokuhanom i ohladjenom vodom i to je to,sto manje kompliciras manje su sanse za infekciju,u 8 god. kuhanja niti jedna infekcija :)
Ima tu i nesto ostataka sto nije kvasac ali samo povecas za 20 % i to je to.Ali taj kvasac ne moze trajati vjecno.2-3 mjeseca ako ga ne potrosis bacaj.
Kakva piva kuhas naj cesce?
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 01.03.2018, 18:27

Najvise kuham Blonde ale i American amber, ponekad se zakuham neku Ipu ili porter ovisno o raspolozenju...

Sto se ispiranja tice, nikad mi nije jasno kako odrediti koliko treba ubaciti kvasca ispranog?
Deda
rank2

PostPostao/la Deda » 01.03.2018, 22:50

Imas calculator http://www.mrmalty.com/calc/calc.html, ja vise ne racunam jer sam skontao koliko ide za pojedini stil piva,kolikog OGa i znam u kakvom je stanju moj kvasac.Ali sa ovim mozes poceti,prilicno je precizan.
Nadam se da nismo sa ovom pricom odlutali od svrhe foruma.Tj siguran sam da jesmo :) ali ako nekome smeta slobodno nas banajte :)

PS.Jesi li na nekom od pivarskih foruma u regiji?
HypnoToad
Moderator
Zahvalio/a: 404 puta
Prim. zahvala: 1001 put

PostPostao/la HypnoToad » 01.03.2018, 23:01

Niste odlutali nigdje, samo vi pišite o kvascu i pivu koliko god želite! :)
CroOyster, kvasac možeš uzgajati na agaru isto kao i micelij gljiva, izoliraš čistu kulturu na agaru, preseliš na master slant kojeg držiš u frižideru, uzmeš komadić mastera svaki put kada želiš uzgojiti novu kulturu, preseliš na petrijevku da se raširi i kasnije tu petrijevku dalje koristiš za izradu tekuće kulture koju dodaješ u pivu. Nemam iskustva s proizvodnjom piva, siguran sam da možeš po internetu lako naći točan postupak širenja i čuvanja kvasaca. Uglavnom, na taj način možeš od jedne početne stanice kvasca godinama proizvoditi pivo.
I want to say I’ve had it, and fuck what might have been
I want to say the battle’s done and we just couldn't win
That we could not prevail verse the world we’ve been given
I didn't just not ask for this, I wasn't asked permission
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 02.03.2018, 06:13

hm... to bi svakako trebalo isprobati jer na taj se nacin dobije cista kultura koja ne odluta ni na jednu stranu a zalihe prakticki neogranicene i ne ovise o kuhanju.. bidem malo citao po pitanju toga... bas sam nabavio nekih pola kg agara treba to iskoristiti...
CroOyster
rank4

PostPostao/la CroOyster » 02.03.2018, 12:44

Deda je napisao/la:Imas calculator http://www.mrmalty.com/calc/calc.html, ja vise ne racunam jer sam skontao koliko ide za pojedini stil piva,kolikog OGa i znam u kakvom je stanju moj kvasac.Ali sa ovim mozes poceti,prilicno je precizan.
Nadam se da nismo sa ovom pricom odlutali od svrhe foruma.Tj siguran sam da jesmo :) ali ako nekome smeta slobodno nas banajte :)

PS.Jesi li na nekom od pivarskih foruma u regiji?

Vec neko vrijeme na pivarstvo info. Probao sam i tamo pokrenuti slicnu temu ali mislim da tamo nema dovljno onih koji koji se razumiju o uzgoju raznih kultura... mada nije losa ni ova opcija sa ispiranjem, samo treba znati koliko generacija se moze koristiti. A vala budem i to laganao izucio, krenut cu sa nekim manji turama pa vidit dalje.
Deda
rank2

PostPostao/la Deda » 02.03.2018, 14:10

Nema dovoljno ljudi jer se jednostavno ne isplati peglati sa time.Kvasac 50-60 kuna,isperes 4-5 puta,tako da za jedno kuhanje ispadne 10ak kuna,na kraju je kvasac naj manja stavka od svih ostalih sirovina.kolike ture kuhas?

Natrag na “Off topik diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.