Ponešto iliti istina o margarinu

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Sophia »

dobila sam veoma zanimljiv mail, pa jednostavno morala sam da prosljedim

Dodajte maslac... Molim...

Ovo je zanimljivo

Margarin je izvorno stvoren radi debljanja purana. Kad je izazvao pomor purana, ljudi koji su uložili sav novac u istraživanja, željeli su vratiti uloženo. Tako su zbili glave kako bi smislili – što učiniti s tim proizvodom, kako bi vratili novac? Margarin je u to doba bio bijela tvar, ni najmanje nalik na hranu, pa su mu dodali žutu boju i počeli prodavati ljudima kao zamjenu za maslac. Kako vam se to sviđa? Smislili su još i dodatnu mudrost: dodali su margarinu različite okusne tvari.

ZNATE LI UOPĆE... Koja su razlike između margarina i maslaca?

Pročitajte do kraja ovaj tekst... Postaje vrlo zanimljivo!

I margarin i maslac imaju približno istu kalorijsku vrijednost.

Ali, konzumiranje margarina može povećati srčane bolesti kod žena za 53% u odnosu na konzumiranje maslaca, kako to navodi najnovije istraživanje Harvard Medicala.

O maslacu

Maslac je nešto bogatiji zasićenim masnoćama (8 grama) u odnosu na margarin (5 grama).

Jedenje maslaca povećava apsorpciju mnogih drugih hranjivih tvari iz drugih namirnica.

Maslac ima mnoge hranidbene prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko – a i to zahvaljujući tvarima koje su dodane u njega!

Maslac je mnogo ukusniji od margarina i može pojačati i poboljšati okus druge hrane.

Maslac je dio prehrane stoljećima, dok je margarin ušao u uporabu prije nepunih 100 godina.


A sad, o margarinu...

Vrlo mu je visok sadržaj masnih kiselina.

Utrostručuje pogibao od oboljenja srčanih žila.

Povećava ukupan kolesterol i LDL (loši kolesterol) te smanjuje HDL (dobar kolesterol).

Povećava peterostruko pogibao od raka.

Smanjuje kakvoću majčinoga mlijeka.

Smanjuje imunitet i imune reakcije organizma.

Smanjuje proizvodnju inzulina.

I sada ona najpogubnija činjenica... I TO JE OSOBITO ZANIMLJIVO!

Margarine je tek JEDNU MOLEKULU udaljen od toga da bude PLASTIKA... I ima 27 sastojaka kao i BOJE!

Već i ove činjenice dovoljne su za izbjegavanje margarina do konca života, kao i svega ostalog što je hidrogenizirano (što znači da je dodan vodik, mijenjajući time molekularnu strukturu dotične tvari...).

Poslužite se i sami pokusom:

Kupite kutiju margarina i ostavite je otvorenu u garaži ili na nekom sjenovitom mjestu. Nakon nekoliko dana, zamijetit ćete nekoliko pojedinosti:

* ni jedna muha, pa čak ni one dosadne sitne voćne mušice, ne će ni prići margarinu (to bi vam trebalo nešto reći...)

* margarin se ne će pokvariti ni promijeniti miris, a to zato jer nema hranidbene vrijednosti. I ništa ne će narasti na njemu: ni gljivice, ni plijesni... Čak ni oni sićušni mirkoorganizmi ne će na margarinu naći podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo plastika. Biste li rastopili svoju plastičnu posudu i namazali je na svoju plošku kruha?


Pošaljite ovaj prilog svojim prijateljima i znancima (želite li ih poučiti...)

Jer, kineska poslovca kaže ovako:

Podijeli li netko s tobom nešto vrijedno, pa imaš od toga probitka, tvoja je moralna obveza podijeliti to saznanje s drugima...


I dodajte mi maslac... MOLIM!
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Red »

hahah koja koincidencija, prije neki dan cimer je dosao sa tim informacijama, negdje procitao, i bas smo se cudili kakve sve gadarije rade na ovom svijetu.

ja cu se pohvaliti da mi je maslac uvijek na prvom mjestu i margarin ne koristim, pa cak i u kolacima gdje pise da ide margarin ja ga zamjenim maslacem.. pusti price :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Malbasha »

ja ni neznam sta jedem, uf ako je bio margarin cijelo vrijeme #-o
odsad se pazi
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la kontaminacija »

zašto su te najfinije hrane uvijek i najotrovnije? tj najjunk ?
Avatar
Shaman Shandor
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:07

Re: ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Shaman Shandor »

Nemojte ipak samo tako vjerovati u tekstove koji nemaju nikakve pozadine, ne želim reći da je ovo sve neistina ali bih volio vidjeti odakle svi ti podaci.
Treba uvijek bit skeptičan, bez obzira dolaze li informacije sa "službene" strane ili je neka alternativa u pitanju. Iz osobnog iskustva sam naučio da sve te "istine" o nečemu, najčešće nisu sasvim istinite.

Koliko znam margarin se pravi uvođenjem vodika u biljna ulja. Dalje o njemu ne znam baš, ne bavim se trenutno organskom kemijom.
Sat.
Umjesto da kuca on neprestano vibrira.
Ni kazaljke nema.
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Red Weed »

WORD
hehe slazhem se s shamanom
Kao sto se kazhe iza svake urote skriva se jedna manja...
hehehe
MOzda su to napisali maslacoljupci hehehe...
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Echoes »

ok je biti skeptičan, ali ovo o margarinu po meni drži vodu, i već sam znao za njegovu štetnost.
lako se da logički zaključiti kako stvari stoje.
margarin je izumljen kao jeftina zamjena za maslac.
a njegova neiskoristivost leži u tome što je biljnog podrijetla. ljudski organizam bolje apsorbira tvari koje su podrijetla i sastava sličnog kao njegovo tijelo - dakle životinjskog.
ne može se svaka mast svrstati u istu kategoriju. sve ovisi o udjelu masnih kiselina.
isto vrijedi i za bjelančevine - recimo žitarice imaju velik udio proteina koji su gotovo potpuno neiskoristivi organizmu, dok su bjelančevine iz sira, jaja i mesa odlične za organizam.
ako sam šta fulao ispravite me slobodno, nisam neki stručnjak ali volim znati šta jedem pa sam malo proučavao prehranu. :D

a uostalom, maslac je puno finiji. =p~
Zadnja izmjena: Echoes, dana/u 16.09.2010, 15:58, ukupno mijenjano 1 put.
tišina je najbolji jezik
Snailbong

Re: Ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Snailbong »

maslac jest zdraviji i ukusniji.sam ga jedem
ali jedem isto tako i margarin :D i ne bunim se bas previse protiv njega
jeftina varijanta za maslac okej ali ovo 'jednu molekulu dalje od plastike'
su mi pizdarije :-s

koliko kemijskih spojeva je po svojem sastavu na zemlji slično to ni sami neznamo
jer nismo niti kemičari niti biolozi tako da mi ovaj 'molekularni' argument
ne predstavlja apsolutno nista..zasad :-w
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la Red »

trebalo bi biti bitno, jer ipak sranja unosis u svoje tijelo a ne u zrak. tvoje tijelo prima i hrani se onim sto mu nudis, na tebi je naravno jel ces voditi brigu ili neces.

kada govorimo o zdravoj prehrani neki idu u krajnosti dok neke ne zanima bas previse sto unose. kod mene je stvar poprilicno nedefinirana. pokusavam se hraniti kako tako kvalitetno i zdravo, no opet sa druge strane volim natrpat u sebe 1 kg cistog pomfrija i ubit se sa mixom majoneza+kečap+sol+vegeta =))

ali maslac mi je definitvno ukusniji pa zato iskljucivo njega stavljam u sve i svasta, od hrane do kolaca. margarin kod mene ne postoji, niti nije...

kad smo vec kod dobre prehrane i zdrave ishrane, trpanjem "plasticnog" povrca i voca kupljenih u velikim marektima i sl, nije uopce zdrava hrana, nadam se da vam je to jasno. takvo voce i povrce je toliko siromasno da nije uopce zdravije... samo JESTE nalik onome sto bi trebalo biti zdravo i nije ni do koljena jabuci, paradajzu i ostalome sto ti sam uzgojis i to *napomena* sa svojim eko sjemenom.
velika je razlika...
davih dana ljudi su uvijek medusobno razmjenjivali svoje sjeme, koje je bilo iskljucivo ekološki uzgojeno i tretirano i takav plod je uvijek sladi, ukusniji i bogatiji vitaminima. sada kada kupujete sjeme, i mislite, ee sada cu ja svoje uzgojiti, to opet nije TO. jer i to sjeme tko zna iz kakve je biljke izaslo i kako se ta biljka tretirala tokom rasta...

prirodno je prirodno, margarin to nije :D

uh raspisah se i odo u offtopik, a mozda i ne :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
panketa
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 24.03.2010, 08:37
 pohvaljen: 2 puta

Re: Ponešto iliti istina o margarinu

Post Postao/la panketa »

evo san naletija na link o povijesti margarina pa da ga podijelim s vama: http://www.mentalfloss.com/blogs/archives/65333
Odgovori