Bosanske piramide

Svakog dana, novo otkriće
Ivan9592

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Ivan9592 »

Psychonaut je napisao/la:
Meni kao neutralnom posmatracu situacije, koji treba da odluciti u sta da vjeruje, prihvatljivije zvuci zvanicna nauka, iza koje stoji more literature i uspjeha, od radikalnih ideja ljudi kao sto je Semir Osmanagic (ako se ne varam, on je vec pisao o Majama, Atlantidi, svemircima, drugim dimenzijama i ostalim popularnim temama)...
hmm

čini mi se da bi ti ljudi koji, navodno, kontroliraju povijest itd željeli upravo ovakvu reakciju kod mnoštva, a to da se ove teme svrstaju pod "popularne", a ne pod znanstvene teme.

... iako se najveći umovi današnjice zapitkuju i raspravljaju o tome kako je moguće da ne postoji samo jedna dimenzija, kako nismo sami u svemiru itd.


jednostavno rečeno, ne znamo tko smo, od koga smo se razvili, niti gdje smo, zašto smo tu gdje god jesmo i koliko dugo ćemo biti tu. @-)

Ali glavno da znamo puno toga što NIJE 8-}
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Bolje znati sta ne znas, nego misliti da znas stvari koje ne znas.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Red »

ne zelim pilat, zbilja, no ne znam jel si vidio moj post prije Ivanovog, gdje spominjem ovu jednu emisiju Na rubu zanosti koja je nedavno bila na Tv-u. zanima me, jel bi bio toliko od volje da je pogledas, da mi kazes sta mislis?

http://www.youtube.com/watch?v=N0NCkuHwH6M
Na Rubu Znanosti - Novosti iz Bosanske doline piramida - 2010-12-23

zbilja sam znatizeljna da cujem kako ces ti dozivjeti tu epizodu :ymsmug: cisto diskusije radi... dakle objektivno poput mene, baci oko :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Haj vazi, pogledat cu cim uhvatim vremena, pa ti javim ;)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Red »

odlicno, ja sam ovu emisiju uhvatila bas na tvu prije koji dan i zbilja ostala iznenadena Novostima sa piramida, ali nije samo to, lik prica o piramidama opcenito, sve u svemu zanimljivo.

jedno je kada citas o piramidama u tisku, drugo je kada ti ljudi pricaju o tome, trece kada stojis tamo na hrpi zemlje, no..ovako kada ti netko sve poprati objasnjenjem, cinjenicama i slikama, zamislis se... bar ja jesam :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la krasta-zg »

slazem se u potpunosti,red..siguran sam da ima nesto tu ;)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

ne zelim pilat, zbilja, no ne znam jel si vidio moj post prije Ivanovog, gdje spominjem ovu jednu emisiju Na rubu zanosti koja je nedavno bila na Tv-u. zanima me, jel bi bio toliko od volje da je pogledas, da mi kazes sta mislis?
Pogledah na kraju citavu emisiju, iz 2-3 puta. Osmanagic je dobar govornik, i prica mu ima pocetak i kraj. Medjutim, mislim da su odredjene stvari koje on predstavjla kao cinjenice daleko od toga.

Primjera radi, ja kad vidim neki zapusten tunel/pecinu u brdu, vjerovatno ne bih bio u stanju ni da zakljucim da li je prirodni ili vjestacki, a kamoli da li je srednjevjekovni, starovjekovni, ili star 12000 godina. Onda se tu navode odredjena istrazivanja gradjevinskog fakulteta u Zanici (ili tako nesto), instituta u Tuzli i slicno. Nakon studiranja u BiH, i cak rada na jednoj uglednijoj visokoskolskoj ustanovi, prica o istrazivanjima tih instituta mi djeluje kao sala. Kakva crna naucna istrazivanja u BiH.

Poenta je da sami nismo u stanju da procjenimo validnost iznesenih dokaza. Jednostavno, nemamo dovoljno specificnih znanja iz arheologije, gradjevine, historije i ostalih naucnih disciplina o kojima Osmanagic prica. Naravno, najbolje bi bilo upoznati se sa svim, i onda formirati vlastito misljenje. Ali to je prakticno nemoguce, jer malo ko osim profesionalaca ima toliko vremena. Meni kao amateru i covjeku koga na nekon informativnom nivou zanimaju mnoge stvari, preostaje samo da se opredjelim kome da vjerujem.

Slicni dilema javlja se recimo u slucaju teorije evolucije i kreacionizma, a to su teme o kojima svi vjerovatno znamo malo vise. Kada neupucen covjek cita kreacionisticku literaturu, mogao bi u neznanju pomisliti da neke od napisanih stvari imaju smisla. Naucna zajednica jednostavno ignorise takvu literaturu i istrazivanja, jer ona u biti nisu naucnog karaktera. Nema smisla zamarati se tvrdnjama osoba koje namjerno zanemaruju cinjenice koje im ne idu u prilog, svoje neutemeljene hipoteze predstavljaju kao nedvojbenu istinu, a nezainteresovanost zvanicne naucne zajednice tumace globalnom zavjerom.

Eh sad, nije mi cilj da Osmanagica u startu stavljam u rang kreacionista(to je prilicno uvrjedljivo), ako nista onda jer ne znam dovoljno o stvarima kojima se bavi. Ali zvuci mi nevjerovatno da citava svjetska naucna zajednica namjerno zatvara oci pred najvecim arheoloskim otkricem u historiji zapadne civilizacije. Jednostavno, tu nesto ne stima.

Ako neka teorija izlazi iz okvira klasicnog i opsteprihvacenog naucnog znanja, onda je logicno ocekivati da dokazi koji jos idu u prilog moraju biti veoma jasni i jaki, kako bi je zajednica ozbiljno analizirala. Potrebno je provjeriti "dokazni materijal", verificirati tok i metodologiju istrazivanja, nezavisno doci do istih rezultata, itd. Kao to nismo u stanju da uradimo sami, onda se moramo osloniti na misljenja nekoga ko se u navedenu problematiku razumije. Ako imas pitanje iz fizike, neces se za pomoc obratiti pekaru ili alhemicaru, nego priznatom fizicaru. Ko ce se razumjeti u arheologiju, nego skolovani arheolozi? Postavlja se pitanje sta skolovani i priznati arheolozi misle o bosanskoj dolini piramida?

Prije bilo kakvog upustanja u aktivnosti Osmanagiceve fondacije, ja bih se potrudio da saznam odgovor na ovo pitanje.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Red »

odlicno, drago mi je da si pogledao i dao nam misljenje, koje razumijem naravno i uvazavam!

kod mene ti je to vrlo jednostavno... nesto je tamo, nema pojma nitko nista konkretno o tome, jos uvijek tapkaju u mraku i ne postoje konkretne cinjenice, dokazi i nalazi koji bi se kategorizirali kao "arheoloska istina", ali sto je arhologija doli teorija pretpostavki na temelju ponudenog... pa si ja nekako razmisljam, nije ni bitno sto je... nesto je tamo, izgleda zanimljivo, zasto ne se pridruziti avanturi i zabavit se :D

maknes si zidove i ne ocekujes nista, upustis se :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la extranoize »

Psychonaut je napisao/la: Ali zvuci mi nevjerovatno da citava svjetska naucna zajednica namjerno zatvara oci pred najvecim arheoloskim otkricem u historiji zapadne civilizacije. Jednostavno, tu nesto ne stima.
u najnovijoj epizodi NRZ Osmanagić je dao objašnjenja za to. ukratko:

-Egipat zarađuje xx miliona dolara od turizma/piramida----> ako se potvrdi da Bosna ima starije i veće piramide od Egipta----->jedan velik dio od xx mil. dolara zaobilazi Egipat i odlazi put Bosne---->egipatski stručnjaci ignoriraju bosanske piramide.

-ostali mainstream stručnjaci ignoriraju Visoko iz osobnih razloga----->svi se oni financiraju od sponzora kojima nije cilj mijenjanje slike svijeta, već zadržavanje postojeće....
ovakvo otkriće mijenja cijelu ljudsku povijest, to znači da sadašnja povijest pada u vodu, a s njom i sve diplome, doktorati i karijere takozvanih velikih znanstvenika u službi vladara ovoga svijeta...

sva sreća da postoje nezavisni znanstvenici koji se ne boje linča i osude kontrolnog sistema.
oni su ti koji žive za istinu i znanost, a ne dolare i diplome.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Shanti »

Mainstream arheolozi, da ... =))
Nekada je skepticizam gori od lakovjernosti ;)
Odgovori