Bosanske piramide

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Danas slucajno naletih na ovaj tekst:
Dr.Phil. Amer Kovacevic, "saradnik" Semira Osmanagića

Projekat “Bosanska piramida”: Afera Izmo Guglić je prevara blogera poznatog kao Izmo Gulić učinjena pseudoarheološkom projektu Visočkih piramida.

U februaru 2008, Izmo Guglić je poslao dva rada puna besmislica kamufliranih u pseudonaučni i New Age žargon potpisavši se kao „Dr.Phil. Amer Kovacevic“ za objavu na web-stranici Semira Osmanagića , kao eksperiment da provjeri da li će ih taj web-site, koji tvrdi da je posvećen ozbiljnom i naučnom geo-arheološkom istraživanju bosanskohercegovačke kulturne i historijske baštine, prihvatiti za objavljivanje. Po ličnoj preporuci Semira Osmanagića, oba članka su odmah bila objavljena Bosanski ljiljan: jedno razmišljanje u prilog tezama Semira Osmanagića, , a nakon toga je jedan preveden na egleski jezik od strane člana njegovog tima. Zatim je slijedilo objavljivanje sličnog članka kojeg je napisao saradnik gospodina Osmanagića, Davorin Vrbančić, vidno inspirisan besmislicama koje je napisao „Dr.Phil. Amer Kovacevic“. Otkako je Izmo Guglić objavio na svom blogu da su oba članka bila prevara i da je „Dr.Phil. Amer Kovacevic“ izmišljena osoba, web-site projekta Semira Osmanagića nije reagovao na bilo koji način, niti su ti članci uklonjeni sa sajta.

Projekat “Bosanska piramida”: Afera Izmo Guglić se može usporediti sa Aferom Sokal ili Projektom Alpha, smišljenih kako bi se razotkrili pseudonaučni postupci.
http://en.wikipedia.org/wiki/Izmo_Guglich_Affair
http://izmo-ekspert.blogspot.com/
Evo i dokumenta koji je u medjuvremenu ipak uklonjen:
http://irna.lautre.net/IMG/pdf/20080215 ... JILJAN.pdf

Zar moze neko ovu pricu o trokutima ozbiljno shvatiti kao nauku :blinkk:
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Beyond Le Fov »

dakle dokaza je prikupljeno već i više nego dovoljno, i više se nemože govoriti da tamo nisu piramide

Na rubu znanosti - Znanstvena konferencija o bosanskim piramidama:
[media]link[/media]
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Shanti »

Ajoj Beyond, pa naravno da se može...
Ma jo e kakve piramide u Bosni e, čuuuj ooovoo eee...
Čekaj, sad će iz neki BBC-evac isprdit nešto vrlo znanstveno pa će uznemireni umovi dežurnih skeptika napokon moći mirno spavati...
A oni koji se hvataju za gluposti koje im mainstream servira, vjerojatno nikad nisu ni pogledali ovu ili neku sličnu emisiju, a ako i jesu to je bilo u stilu, jedva se čeka da dođe neko tko će spomenuti pojam poput "energije" "svetosti" ili bilo čega "znanstvenonedokazanog" pa da ga poseremo riječima iz onih debelih knjiga... =))
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Ima li kakvih objavljenih radova u nekom priznatom znanstvenom zurnalu, gdje su teze Osmanagiceve ekipe bile izlozene nezavisnoj naucnoj provjeri?

Cisto da ne moramo nekome vjerovati na rijec, nego da vidimo sta o tome misle drugi koji se u to(za razliku od nas) razumiju?
Pozivam te da budes moj ucitelj
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Shanti »

A koje su to "njegove" teze ?
Možda bi ti bilo jasnije kad bi, primjerice, pogledao video iznad :ymparty:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Beyond Le Fov »

one mreže tunela ispod bosanskih piramida zasigurno je fotošop ili su si sami tako iskopali, i svi oni arheološki nalazi, to su vjerojatno napravili od gline koju upotrebljavaju djeca na satu likovnog pa stavili tamo
Znaš šta je strašno dosta meni, to što ljudima treba neki autoitet da im potvrdi ono u šta gledaju, tipa... nećeš vjerovati da je nebo plavo iako buljiš u njega i vidiš samo plavetnilo, nego ti treba doć neka svjetska meteorološka organizacija da ti to potvdi... zvuči bizarno ali previše ljudi tako stvarno funkcionira.

Arheologija je prepuna teorija, vjerojatno najklimavija grana znanosti, a od prije recimo 5000 godina znaju koliko i prosjećan građanin, al zato imaju svoje teorijice koje predstavljaju kao nešto dokazano kako je stvarno bilo. Recimo službena priča o egipatskim piramidama mi je toliko jadna i čak logički nevjerojatna da je nebi smjelo popušiti ni malo djete.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Znaš šta je strašno dosta meni, to što ljudima treba neki autoitet da im potvrdi ono u šta gledaju, tipa... nećeš vjerovati da je nebo plavo iako buljiš u njega i vidiš samo plavetnilo, nego ti treba doć neka svjetska meteorološka organizacija da ti to potvdi... zvuči bizarno ali previše ljudi tako stvarno funkcionira.
Ja ne znam sta je vjestacka, a sta prirodna pecina. Cisto sumnjam da i ti znas, a dabogda da grijesim. Ja kad sam bio u Visokom, vidio sam brdo. Ne zato sto sam to htio da vidim, vec zato sto je tako izgledalo.

Cudo je jedno kakve se sve teorije mogu dobiti nategnutim interpoliranjem sirovih podataka. Takvim metodama se nalaze skriveni kodovi po Bibliji, ali se onda mogu naci i u Moby Dicku. Vrlo lako mozemo vidjeti ono sto zelimo da vidimo, a ne ono sto zaista jeste, zato su potrebne i nezavisne procjene podataka od strane nekoga ko se u te stvari razumije. Nezavisni peer review, kakav ovdje nedostaje.

Nema potrebe za podizanjem tenzija, samo razmjenjujemo misljenja :sunn:
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Beyond Le Fov »

riječ je od mnogo kilometara pravilnih podzemnih tunela, suhozida, megalita od keramike, predmeta, zapisa i mnogo druge ljudske aktivnosti, pa onda ima raznih anomalija zračenja svakakvog okolo kakvo se moglo očekivati zbog sličnosti s ostalim piramidama svijeta, itd.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la extranoize »

Psychonaut je napisao/la:Ima li kakvih objavljenih radova u nekom priznatom znanstvenom zurnalu, gdje su teze Osmanagiceve ekipe bile izlozene nezavisnoj naucnoj provjeri?

Cisto da ne moramo nekome vjerovati na rijec, nego da vidimo sta o tome misle drugi koji se u to(za razliku od nas) razumiju?
ovako to izgleda kad dođu stručnjaci :D

slika
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Ja kad sam bio u Postojnoj jami, sve je izgledalo k'o iz gospodara prstenova, pa ipak ne mislim da ju je napravio Sauron :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori