Bosanske piramide

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Bosanske piramide

Post Postao/la Red »

MEĐUNARODNA RADNA AKCIJA VOLONTERA “MRAV BOSANSKE PIRAMIDE 2011”

slika

Naziv: Međunarodna radna akcija volontera „MRAV Bosanske piramide 2011”

Datum odvijanja: 5. juni – 11. septembar 2011.

Organizator: Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca”, neprofitna organizacija registrovana odlukom Ministarstva pravde BiH za vršenje arheoloških istraživanja i zaštite kulturne baštine na teritoriju BiH

Suorganizatori: Općina Visoko, Turistička zajednica Zeničko-Dobojskog kantona, nevladin sektor Visokog

Opis: Organizacija volonterske radne akcije s međunarodnim učešćem na arheološkim lokacijama Bosanske doline piramide i uređenje tursitičke infrastrukture Visokog

Učesnici: 500 volontera iz 30 zemalja sa šest kontinenata u dvosedmičnim smjenama

Rukovodstvo projekta: (1) Voditelj projekta, (2) Glavni arheolog i (3) Terenski rukovodilac.

Stručno rukovodstvo: Stručni tim Fondacije s arheolozima i geolozima iz italije, Velike Britanije, Španije, Mađarske, Malezije, SAD i drugih zemalja.

Lokacija: Arheološke lokacije na kojima od 2006. godine radi Fondacija: Bosanska piramida Sunca („Visočica”, izvan zaštićene zone) s pripadajućim tunelskim mrežama „Ravne” i „KTK”, Bosanska piramida Mjeseca („Plješevica”), tumulus u Vratnici, sve u Općini Visoko.

Smještaj volontera: Volonteri će biti smješteni u visočkom motelu „Piramida Sunca” u četverokrevetnim sobama s obezbjeđenim doručkom, ručkom i večerom.

Osiguranje: Svi volonteri će biti osigurani u slučaju povrede i potrebe bolničkog liječenja.

Alat: Fondacija osigurava alat i opremu za rad.

Smjene: Rad ce se odvijati u smjenama od po 14 dana (dvije sedmice) i to: 1. Smjena 5 juni - 19 juni; 2. Smjena 19 juni – 3 juli; 3. Smjena 3 juli – 17 juli; 4. Smjena 17 juli – 31 juli; 5. Smjena 31 juli – 14 august; 6. Smjena 14 august – 28 august; 7. smjena 28 august – 11 septembar. Prvi dan smjene je nedelja (dolazak u Visoko u popodnevnim satima), zadnji dan smjene je također nedelja (odlazak iz Visokog u jutarnjim satima). Nedelja je neradni dan.

Volontiranje: Svi volonteri, u skladu sa Zakonom o volontiranju, potpisuju Ugovor o volontiranju prvi dan po dolasku. Broj radnih sati je 36 po sedmici (6 dana po 6 sati). Svi volonteri su obavezni platiti turističku taksu po dolasku u motel (1,5 KM/dnevno). Rukovodstvo akcije može izuzetno odobriti duži ostanak na akciji stručnjacima i izuzetno vrijednim volonterima. Rukovodstvo akcije odobrava kraći ostanak volonterima (sedam dana) ukoliko nisu u stanju da ostanu kompletnu smjenu. Rukovodstvo akcije može udaljiti s akcije volontera koji narušava red i ne izvršava postavljene zadatke. Volonteri moraju biti punoljetni u trenutku dolaska u Visoko s navršenih 18 godina, ili biti u pratnji roditelja. Volonteri su odgovorni za troškove dolaska u Visoko i odlaska iz Visokog.

Kontrola: Upravni odbor Fondacije odobrava Projekt, imenuje rukovodstvo i stručni tim, odobrava finansijski plan, usvaja završni izvještaj.

Očekivani efekti: Druženje mladih s šest kontinenata s mladim iz BiH, promocija volonterizma u BiH i regiji, popravljanje imidža BiH u svijetu, promocija Visokog kao turističke destinacije, istraživački efekti u Bosanskoj dolini piramida – nova otkrića, spoj kulture, nauke i turizma.

Prijave: Putem formulara s web stranice http://www.piramidasunca.ba od novembra 2010. do početka akcije u junu 2011.
e-mail Fondacije: mrav@piramidasunca.ba

Preuzmi prijavu
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Ivan9592

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Ivan9592 »

prijavljen :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Red »

cimerica i ja bas diskutiramo i sve nam se cini da cemo se i mi prijaviti za sljedece ljeto :ymparty: 98% :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Ne bih da vam kvarim idilu, ali dok sam zivio u Sarajevu piramide u Visokom su bile glavni izvor zajebancije. Cini mi se da je jedino sto se promijenilo u zadnje dvije godine to sto je citav slucaj izgubio na publicitetu.

Mislim, moze to i dalje biti super avantura (u dobrom drustvu bi garant bila), al opet je dobro znati sta o svemu tome misle mainstream arheolozi...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Ivan9592

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Ivan9592 »

upravo zbog činjenice da je to sve nije toliko ozbiljno kao što bi bilo na nekom pravom nalazištu mi se čini kako će baš biti ugodna atmosferica :)
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Beyond Le Fov »

mainstream arheolozi plešu na pjesmu svjetske arheološke organizacije, zna se šta se smije govorit a šta ne. Mainstream arheolog se može oprostit s karijerom ako kaže da u visokom ima nešto. Nije vam to tak jednostavno, isto je i sa zdravstvenom organizacijom i svim ostalima, nema tu slobode. Ima dosta autora koji su pisali knjige o zabranjenoj arheologili i skrivanju istine jer se eto njihovim nadležnima ne slaže u slagalicu.

Mainstream ljudi su zadnji na ljestvici kojima se može vjerovat da otvoreno i istinito govore o nečemu.

Da u visokom ima nešto je jasno ko dan svakom tko je vidio bar par sličica sa nalazišta. Lokalni ljudi i ljudi općenito se sprdaju zato jer su dezinformirani medijima i svojim vlastitim predrasudama, sprdaju se a nisu opće ni pokušali pogledat šta tamo ima.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

mainstream arheolozi plešu na pjesmu svjetske arheološke organizacije, zna se šta se smije govorit a šta ne. Mainstream arheolog se može oprostit s karijerom ako kaže da u visokom ima nešto. Nije vam to tak jednostavno, isto je i sa zdravstvenom organizacijom i svim ostalima, nema tu slobode. Ima dosta autora koji su pisali knjige o zabranjenoj arheologili i skrivanju istine jer se eto njihovim nadležnima ne slaže u slagalicu.

Mainstream ljudi su zadnji na ljestvici kojima se može vjerovat da otvoreno i istinito govore o nečemu.
Meni se cini da teorija zavjere na nivou svjetske naucne zajednice zahtjeva puno vise vjerovanja od teorije da
neki opskurni likovi prave slona od misa, iz ko zna kojih licnih interesa :)

Ja sam u Visokom zadnji put bio 2007. godine, i tada nisam vidio nista sto bi me uvjerilo u bombasticne tvrdnje Semira Osmanagica. Dabogda da se od tad nesto promijenilo.
Lokalni ljudi i ljudi općenito se sprdaju zato jer su dezinformirani medijima i svojim vlastitim predrasudama, sprdaju se a nisu opće ni pokušali pogledat šta tamo ima.
Il' mozda jer im je smijesno zamisliti nesto ovakvo:
slika
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Psychonaut je napisao/la:Meni se cini da teorija zavjere na nivou svjetske naucne zajednice zahtjeva puno vise vjerovanja
Netrebaš stvarat teorije niti vjerovanja, već samo malo čut, pročitat šta imaju reči ljudi koji su izbačeni iz svojih profesija i ušutkavani zbog svojih otkriča koje nisu mogli skrivati.

Povijest kakva je bila i povijest koju su nas naučili se razlikuju kao dan i noć. Bosanci nisu oduvijek bili na ovom području kao ni hrvati i ostali, nit su ti ljudi imali mentalitet koji imaju ljudi danas na tom području, potpuno druga vremena, potpuno druge civilizacije o kojima neznamo gotovo ništa.

Povijest nije stara 2011 godina

Šta nisi vidio ništa? jel si žmirio, pa daj pogledaj galiru slika malo onda http://www.piramidasunca.ba/ba/index.ph ... Itemid=112
Il' mozda jer im je smijesno zamisliti nesto ovakvo: http://img156.imageshack.us/img156/9042 ... ramide.jpg
pa da, jer većina tih ljudi danas bez ikakvog školovanja, znanja, interesa i mašte jedino i mogu zamislit harmoniku i tamburicu.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Psychonaut »

Povijest kakva je bila i povijest koju su nas naučili se razlikuju kao dan i noć. Bosanci nisu oduvijek bili na ovom području kao ni hrvati i ostali, nit su ti ljudi imali mentalitet koji imaju ljudi danas na tom području, potpuno druga vremena, potpuno druge civilizacije o kojima neznamo gotovo ništa.
Meni kao neutralnom posmatracu situacije, koji treba da odluciti u sta da vjeruje, prihvatljivije zvuci zvanicna nauka, iza koje stoji more literature i uspjeha, od radikalnih ideja ljudi kao sto je Semir Osmanagic (ako se ne varam, on je vec pisao o Majama, Atlantidi, svemircima, drugim dimenzijama i ostalim popularnim temama). To bi mozda bilo cool, ali je skeptik u meni je pun zajedljivih pitanja na koja jednostavno ne postoje zadovoljavajuci odgovori :)
pa da, jer većina tih ljudi danas bez ikakvog školovanja, znanja, interesa i mašte jedino i mogu zamislit harmoniku i tamburicu.
Ja mislim da su ti sto su napravili ovu sliku mogli zamisliti puno vise od harmonike i tamburice, al to ti je pravi bosanski humor u stilu nadrealista :) Kao kad pravis fazon za koji znas da je pravo glup, ali ga pravis i dalje jer je smijesan upravo jer je glup :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Akcija volontera - Bosanske piramide 2011

Post Postao/la Red »

ma nije uopce bitno, netko u iskopinama vidi nesto - netko ne vidi nista doli zemlje i malo kamenja. uvijek vjerujem da je najbolje sagledati svari objektivno, ma kakav skeptik bio. i ja sam veliki skeptik u ovo vrijeme govana i sranja, ali opet citam i istrazujem da bi sama svoj zakljucak donjela.

ove piramide izgledaju zanimljivo. ako je itko malo vise citao i gledao slike, pogledao epizodu Na rubu znanosti i novosti sa iskopina, ne moze se zanijekati cinjenica postojanja tunela, pocetka brida piramide i ostalih putokaza koje ukazuju da to priroda sama nije stvorila, to je bar ocito.

piramide ne treba vezati uz egipat, piramide se pojavljuju svugdje na planeti zemlji, ono sto je intrigantno jeste je TKO je to sagradio?! ostalim se ne zamaram, jer ocito jeste da je ruka necija ovo gradila.

kako god ljudi, nesto se desava dok smo jos zivi, tko zna sto ce to biti za 50 godina, mozda nista a mozda bitna povijesna cinjenica... istrazi, zivi :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori