Što se čita?

Svakog dana, novo otkriće
Odgovori
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Što se čita?

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Zadnje što sam pročitala je roman od Kezelea Tajna i Oblak - jako lijepa bajkovita priča koja će vas odvesti u jedan novi svijet, priča o Ljubavi i prevazilaženju vlastitih granica koje si sami postavljamo... Preporučam! :bigsmilee:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Što se čita?

Post Postao/la Perun »

Pa ujutro uz kavu čitam neke taoističke spise, popodne dok žena gleda TV čitam DMT - ćudesna molekula. A ovih dana ću put knjižnice u nadi da će neki nepročitani Murakami bit dostupan.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Što se čita?

Post Postao/la Svilaja »

Terry Pratchet - Boja Magije
slika
Super knjižica, puna mašte i humora.. Dok ju čitam mi se čini kao da Terry ima ogroman unutrašnji život i da je našao super način da izbaci to van. Humor za pet, likovi su razrađeni na najsmješnije načine, a tek situacije u koje upadaju.. :)) Ma neću pričat puno, pročitajte i vidite sami. Evo jedan ulomak koji mi se svidio;
* * *
Dvocvet je sedeo u slami, zagledan u tamu. Pitao se koliko dugo je bio tu. Satima, najmanje. Danima, verovatno. Pomišljao je da su možda bile i godine, i da, je jednostavno zaboravio.
Ne, takvo razmišljanje mu neće pomoći. Pokuša da misli na nešto drugo - travu, drveće, svež vazduh, zmajeve. Zmajeve ...
Začu se tiho grebanje u tami. Dvocvet oseti kako mu znoj pecka čelo.
Nešto je bilo u ćeliji sa njim. Nešto što je pravilo tihe zvuke, ali čak i u mrklom mraku davalo utisak ogromnosti. On oseti kako se vazduh pokreće.
Kada je podigao ruku oseti nešto sluzavo, a mala fontana varnica označi lokalizovano magijsko polje. Dvocvet oseti da žarko želi svetlo.
Plamena grudva prolete mu pored glave i pogodi suprotan zid. Dok se kamenje žarilo u furunskoj vrelini, on ugleda zmaja koji je sada zauzimao više od polovine ćelije.
Pokorno na usluzi, gospodaru, reče glas u njegovoj glavi.
U odsjaju užarenog, pucketajućeg kamena Dvocvet ugleda svoj odraz u dva ogromna zelena oka. Iza njih se nalazio zmaj, raznobojan, rogat, bodljikav, i savitljiv poput onog u njegovom sećanju - pravi zmaj. Čak i sklopljena, njegova krila bila su toliko široka da su grebala zidove na obema stranama prostorije. Ležao je, sa Dvocvetom između kandži.
'Pokorno?' reče Dvocvet glasom koji je podrhtavao od straha i ushićenja.
Naravno, gospodaru.
Odsjaj uminu. Dvocvet drhtavim prstom pokaza u pravcu gde se sećao da su bila vrata i reče, 'Otvori ih!'
Zmaj podiže svoju ogromnu glavu. Ponovo se plamena kugla zakotrlja, ali ovoga puta, dok su se zmajevi vratni mišići skupljali, njena boja je bledela iz narandžaste u žutu, iz žute u belu, i, konačno, u najbleđu plavu. U isto vreme, plamen je bio veoma tanak, i tamo gde je dodirnuo zid, istopljeno kamenje je kapalo i oticalo. Gde je dohvatio vrata, metal je eksplodirao u kiši vrelih iskri.
Crne senke ih natkriliše i igrahu po zidovima. Na tren, metal je ključao, a onda se vrata u prolazu iza njih raspadoše na dva dela. Plamena nestade iznenada kao što je, i nastao.
Dvocvet oprezno pređe preko vrata koja su se hladila, i pogleda niz hodnik. Bio je prazan.
Zmaj ga je pratio. Teški dovratak mu načini manje poteškoće, koje je prevazišao tako što je protresao ramena, izvalivši ga time, i bacivši ustranu. Stvorenje iščekujući pogleda u Dvocveta, dok mu se koža mreškala i trzala, a on pokušavao da raširi krila u skučenom prolazu.
'Kako si dospeo ovde?' reče Dvocvet.
'Ti si me prizvao, gospodaru.'
'Ne sećam se da sam to uradio.'
U svojim mislima. Pozvao si me u svojim mislima, razmišljaše zmaj strpljivo.
'Hoćeš da kažeš da sam samo pomislio na tebe, i ti si se stvorio?'
Da.
'Zahvaljujući magiji?'
Da.
'Ali, ja sam celog života razmišljao o zmajevima!'
Na ovom mestu je granica između razmišljanja i stvarnosti verovatno malo nejasna. Ono što znam je da me nije bilo, a onda si me ti pomislio, i ja sam se stvorio. Stoga, naravno, slušam tvoje zapovesti.
'Zaboga miloga!'

(...)


'Znaš, ja sam mrtav', dopre govorljiv glas iz onoga za šta se Dvocvet žarko nadao da bi mogla biti glava. 'Pretpostavljam da se vidi.'
98
Teri Pračet ‘Boja Magije’
'Uhm', reče Dvocvet. 'Da.' Poče da uzmiče.
'Očigledno je, zar ne?' složi se glas. 'Ti bi trebalo da si Dvocvet, zar ne? Ili je to posle?'
'Posle?' reče Dvocvet. 'Posle čega?' Zastade.
'Pa', reče glas. 'Vidiš, jedna od prednosti toga što si mrtav jeste da si oslobođen stega vremena, pa tako možeš da vidiš i sve što se desilo, ili tek treba da se desi, sve u isto vreme, izuzimajući to da, naravno, ja sada znam da Vreme, faktički i ne postoji.'
'To meni ne izgleda kao smetnja', reče Dvocvet.
'Misliš? Zamisli da ti je svaki trenutak u isto vreme, i udaljeno sećanje, i neprijatno iznenađenje i shvatićeš šta hoću da kažem. No, sad se setih šta sam hteo da ti kažem. Ili sam to već učinio? Lep ti je taj zmaj, uzgred. A da nisam to već rekao?'
'Prilično je dobar. Odjednom se stvorio', reče Dvocvet.
'Stvorio se?' reče glas. 'Ti si ga prizvao!'
'Da, pa, sve što sam uradio - '
'Ti imaš Moć!'
'Sve što sam uradio bilo je da pomislim na njega.'
'To i jeste Moć! Da li sam ti već rekao da sam Griča Prvi? Ili je to sledeće? Izvini, ali nemam mnogo iskustva u transcedentalnosti. No, da - Moć. Ona priziva zmajeve, znaš.'
'Mislim da ste mi to već rekli', reče Dvocvet.
'Jesam li? Svakako sam nameravao', reče mrtvac.
'Ali kako to čini? Celog života sam mislio o zmajevima, ali je ovo prvi put da se neki i pojavio.'
'E, pa vidiš, u celoj stvari je istina da zmajevi nisu nikad postojali na način na koji ti (i ja, dok nisam bio otrovan pre tri meseca) shvataš postojanje. Govorim o pravom zmaju, draconis nobilis, shvataš; močvarni zmaj, draconis vulgaris, je prosto biće, nedostojno našeg razmatranja. Pravi zmaj, s druge strane, je stvorenje takve istančanosti duha, da može da uzme oblik u ovom svetu samo ako je plod najveštije mašte. Čak i tada, mašta mora biti na nekom mestu gusto protkanom magijom, koja pomaže da oslabe zidovi između vidljivog i nevidljivog. Tada zmajevi iskaču kroz barijeru i urezuju se na matricu verovatnoće ovog sveta. Dok sam bio živ, bio sam dobar u tome. Mogao sam da zamislim do, ah, pet stotina zmajeva istovremeno. Sada Lajsa, najveštija od moje dece, jedva može da zamisli pedesetak prilično neubedljivih stvorenja. Toliko o napredujućem obrazovanju. Ona ne veruje zaista u njih. Zbog toga su njeni zmajevi prilično dosadni - dok je tvoj', reče Griča, 'skoro isto tako dobar kao što su i neki od mojih bili. Lek za umorne oči, iako nemam baš neke o kojima bi se moglo pričati.'
* * *
Evo i link za download, trebate se registrirat na 4shared al je čas posla, samo mejl i password.
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Marijo
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 03.10.2012, 22:14
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Što se čita?

Post Postao/la Marijo »

Mostovi okruga madison :D
Osvrni se oko sebe jer priroda zove te,
Njemi glas iz daleka kao vapaj djeteta...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Što se čita?

Post Postao/la pecurko »

Yeah, Teri Pračet... =))
Za vreme studija sam vrištao čitajući njegove najkomičnije ironije ikad napisane...

Sad čitam Mirču Elijade-Šamanizam, antropološki zapis o plemenima Sibira...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
L.A. Woman
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 27.02.2013, 19:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Što se čita?

Post Postao/la L.A. Woman »

James Joyce - Mladost Umjetnika
divno...

Gdje li je sada njegovo djetinjstvo?
Gdje li duša što je prkosila svojoj sudbini kako bi samotna snovala o sramoti svojih rana,
i u svom domu prljavštine i izlika kitila je kao kraljicu izbljedjelim haljinama
i vjenčićima od cvijeća koje je venulo na dodir.
I gdje je on?

Sam je.
Zaboravljen,sretan i blizu zanosnom srcu života.
Sam i mlad,pun volje,obijestan i srčan,
sam usred pustinje divljega zraka i slanih voda,
usred obilja,školjaka i morske trave,
sive slabašne sunčane svjetlosti i vesele,lako obučene djece i djevojaka,
te dječjih i djevojačkih glasova u zraku...

...Njezina je slika zašla u njegovu dušu zauvijek,
i nikakva riječ ne prekinu svetu šutnju njegova zanosa.
Njezine su ga oči zavele,a duša mu poskočila od tog zova.
Živjeti,griješiti,padati,trijumfirati,od života stvarati novi život!
Ukaza mu se neki divlji anđeo,anđeo smrtne mladosti i ljepote,
poslanik neumitnoga suda života koji u času zanosa
trebaše da razvali vrata svih putova zablude i slave.
Naprijed i naprijed i naprijed i naprijed!...


Predivan dio :YMDAYDREAM:
:shy:
"This is the strangest life I've ever known" -J.D.M.
Avatar
Marijo
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 03.10.2012, 22:14
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Što se čita?

Post Postao/la Marijo »

O ljudima i travama-maurice messegue očaran sam knjigom
Osvrni se oko sebe jer priroda zove te,
Njemi glas iz daleka kao vapaj djeteta...
Avatar
Beli mag
rank4
Postovi: 124
Pridružen/a: 15.01.2012, 22:43
Ima zahvala: 34 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Što se čita?

Post Postao/la Beli mag »

Buđenje planeta Zemlje 2012-2030
Sal Rachele i duhovni vodiči

Nije za pretjerane skeptike :) ali knjiga je vrlo kvalitetna i zanimljiva. Ako nekog zanima što se trenutno dešava i zbunjen je inteivnim energijama na planeti i u sebi, preporučio bi knjigu.
Konstruktivna pitanja smetnutih umova
Midori
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 08.11.2012, 22:24

Re: Što se čita?

Post Postao/la Midori »

Bok

jeste čitali Mogućnost otoka, Michela Houellebecqa?
Ja sam ju nedavno pročitala i ne znam što da mislim. Poprilično je mračna, ali teze iznesene u knjizi su zanimljive. Što mislite ide li u tom smjeru "napredak" čovječanstva?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Što se čita?

Post Postao/la Red »

Još sam u Game of thrones, 3 knjiga, pri kraju. Jedva čekam da se bacim na novu knjigu jer tko će novu sezonu dočekati :P
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori