Pierre Grimes

Svakog dana, novo otkriće
Odgovori
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Pierre Grimes

Post Postao/la oßliK »

slika

Pierre Grimes (87) je osnivač pokreta filozofske majeutike, koji biva adaptacija majeutike u Sokrata, te je ujedno i oblik filozofskog savjetovanja. Ime 'filozofska majeutika' dolazi iz Platonovog dijaloga Teetet. U navedenom dijalogu, Sokrat se odnosi prema svojoj umjetnosti kao porodiljnoj (majeutika) stoga jer pomaže u porodu ljudi koji su trudni ili s istinskim idejama ili s lažnim vjerovanjima. Ona je čisto racionalna metoda potrage za pitanjima – dijalektika – koja otkriva lažna vjerovanja te im otkriva podrijetlo.

Istraživanje dijalektike kao oblika psihoterapije, za Pierre-a je bila posljedica savjetovanja alkoholičara u rehabilitacijskom centru. Rezultat toga bijahu dva članka, Alcibiades te Vinodorus pisana poput Sokratovih dijaloga koja su predstavila dijalektiku kao oblik psihoterapije.

Osnovao je Noetičko društvo 1967.g. u Kaliforniji u svrhu proučavanja dijaloga te istraživanja dijalektike.

Tijekom istraživanja filozofske majeutike u Noetičkom društvu, okupljen je tim - Joseph Grimes, Carole Duncan, te Pierre Grimes, u svrhu pravljenja programa koji se temeljio na Grimes-ovom radu. Program je dizajniran tako da vodi korisnika kroz preko 400 strukturiranih pitanja koja su oblikovana poput dijaloga, te korisnik mora bilježiti svoje odgovore koji kao rezultat otkrivaju vlastite probleme: To Artemis: The Challenge to Know Thyself (1989).

Pierre je trenutno profesor filozofije na sveučilištu Golden West u Kaliforniji, te je kao posljedica rada s studentima bilo identificiranje seta društvenih vjerovanja, fikcija koje su nepomirljive sa stjecanjem takve vrste izvrsnosti koja je povezana s razvijanjem razumijevanja. To je rezultiralo pisanjem filozofske predstave koja je i snimljena: Is It All Relative?: A Play on Plato's Theaetetus (1989).

Bio je dugogodišnji student istočne misli te je čak prozvan Jñana yogi od strane Alana Wattsa. 1982. god., zen učitelj Chong-An (kasnije dobio ime Myo Bong) koreanskog budističkog reda Chogye, predložio je stvaranje centra koji bi kombinirao Budizam i Platonističku filozofiju. Bio je prisutan za vrijeme Pierre-ovih predavanja članovima Noetičkog društva. ''Bilo je to tijekom tih razgovora (s učiteljem Chong-An-om) kad sam shvatio u kakvu sam zadaću bio uključen pošto sam obnavljao i prilagođavao dijelove nekada sjajnog filozofskog sustava. Naprotiv, Budizam je imao drugačiju povijest; imao je sreću u svojem nastavljanju u sadašnje doba, čak dodajući na svojoj filozofskoj i kontemplativnoj tradiciji, dok je Platonska misao temeljito bivala potisnutom te je jedino mogla opstati kao objekt školskog proučavanja radije nego ključan i mudar duhovni sustav uz bok istočnjačkim kontemplativnim sistemima. Jedan dan uz čaj, Chong-An mi je ponudio priliku i izazov koji su me iznenadili. Rekao mi je kako sam ja učitelj koji se pretvara da je učenik, te da moram odbaciti tu masku i biti ono što jesam, učitelj. Nasmijao sam se na to te pokušao zadržati vjerovanje da ne znam ništa što može biti korisno učenicima. Jednostavno je rekao ako učinim to, vidjet ću i sam da sam zaista učitelj. Prihvatio sam izazov te tako postao Hui-An, Dharma učitelj te sam bio zapečaćen kao njegov Dharma Nasljednik. Myo-Bong, patrijarhalni Dharma nasljednik uvaženog Hye-Am-a, 33. patrijarh od Lin-Chi-a, je osnovao nekoliko hramova te se trenutno nalazi u Korei.'' – objašnjava Grimes.

Kao rezultat, nedugo nakon toga u proljeće '83. Pierre je započeo 'Opening Mind' akademiju kao dio njegovog 'Virtue Mountain' hrama u Kaliforniji, za trening filozofske majeutike, proučavanje snova te raspravljanje o teškoćama s kojima se studenti susreću tijekom meditacije.

Tijekom '95. –'96. održao je niz predavanja o neoplatonističkoj misli te je snimljeno i dano u javnost 29 njegovih predavanja.

http://www.openingmind.com/
http://coffeewithpierre.com/

Direct Understanding and Attainment of Buddahood, Pierre Grimes speaks about Alan Watts, The Sacred Myths of Plato: The Republic, Jesus and Socrates, Meditation samo su neka od predavanja koja možete naći ovdje...

http://www.youtube.com/user/openingmind ... YIZpe-fgXI ...uživajte!!:)
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Pierre Grimes

Post Postao/la extranoize »

oßliK je napisao/la:predložio je stvaranje centra koji bi kombinirao Budizam i Platonističku filozofiju.
dobra kombinacija :)
inače grčka filozofija najvjerojatnije u svojem počecima nastaje pod indijskim utjecajem. nisu Grci bili izolirani od ostatka svijeta. velika je sličnost između predsokratovaca i indijskih filozofa.
čak postoji (neprihvaćena) teza da je Kalisten, jedan od pratilaca Aleksandra Velikog iz Indije donio sistematski razrađenu logiku nyanya sutre i predao ju svom stricu Aristotelu.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Pierre Grimes

Post Postao/la oßliK »

nisam cuo za informaciju u vezi Kalistena...hmmmm, ko ce to znat:)...
svakako je velika slicnost istocnjacke i platonisticke misli...sad, dali je grcka misao bila pod utjecam Istoka (sto je izvjesno, mada ne znam sa sigurnoscu posto nisam konkretno to proucavao) ili nije, je pitanje manje bitno koliko samo proucavanje i jedne i druge misli, kombinirajuci prekrasne stvari prozete kroz obje u svrhu vlastitog produhovljavanja...
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Pierre Grimes

Post Postao/la extranoize »

oßliK je napisao/la:proucavanje i jedne i druge misli, kombinirajuci prekrasne stvari prozete kroz obje u svrhu vlastitog produhovljavanja...
slažem se :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pierre Grimes

Post Postao/la Red »

Hvala na temi, obavezno cu se baciti na istrazivanje da saznam vise! :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Pierre Grimes

Post Postao/la oßliK »

:ymhug: ...isplati se svakako istražit jer je zaista prekrasan učitelj
Avatar
tonci
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 12.04.2016, 17:23

Re: Pierre Grimes

Post Postao/la tonci »

oßliK je napisao/la:nisam cuo za informaciju u vezi Kalistena...hmmmm, ko ce to znat:)...
svakako je velika slicnost istocnjacke i platonisticke misli...sad, dali je grcka misao bila pod utjecam Istoka (sto je izvjesno, mada ne znam sa sigurnoscu posto nisam konkretno to proucavao) ili nije, je pitanje manje bitno koliko samo proucavanje i jedne i druge misli, kombinirajuci prekrasne stvari prozete kroz obje u svrhu vlastitog produhovljavanja...
Preporučujem vam knjigu Pierre Hadot-a "Duhovne vježbe i antička filozofija." Danas sam je uploudao.
Odgovori