Albert Hofmann

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Albert Hofmann

Post Postao/la Red »

Albert Hofmann (Baden AG, 11. siječnja 1906. - Burg im Leimental, 29. travnja 2008.) bio je švicarski kemičar.

slika

Najpoznatiji je po otkriću lisergične dietilamidne kiseline (tzv. LSD-25). Hofmann je autor više od 100 znastvenih radova kao i nekoliko knjiga od kojih je i LSD: My Problem Child. Sve do svoje smrti 29. travnja 2008 godine bio je u centru pozornosti internacionalnog simpozija na temu LSD-a.

Život i rad:
Albert Hofmann je rođen u Badenu, u Švicarskoj. Studirao je kemiju na sveučilištu u Zürichu. Njegov glavni interes je bila kemija bilja i životinja, kasnije je izveo važno istraživanje na temu kemijske strukture hitina za što je dobio doktorat. Kasnije se zaposlio u farmaceutsko-kemijskom odjelu tvrtke Sandoz Laboratories (danas se zove Novartis) u Baselu gdje je radio na istraživanju ergot gljivica, sintezi aktivnih sastojaka za moguću farmakološku uporabu.

Njegovo istraživanje na lisergičnoj (lizerginskoj) kiselini, što je dio ergot alkaloida, na kraju je dovelo do sinteze LSD-25 1938. godine. Tek pet godina kasnije, nakon što je Hofmann ponovno sintetizirao spojeve koje je otkrio a tad već skoro zaboravljene, slučajno je otkrio psihodelična svojstva LSD-a nakon što mu se vrlo mala količina upila kroz kožu prstiju 16. travnja 1943. godine. Tri dana kasnije, 19. travnja, Albert je namjerno testirao na sebi količinu od 250 mikrograma i iskusio vrlo snažan utjecaj LSD-a, taj dan je poznat kao dan s biciklom, zbog toga što se Hofmann nakon testiranja zaputio kući na biciklu i tada poćeo osjećati čudne efekte LSD-a. Uslijedila su daljna testiranja u kojem su sudjelovali Hofmann i njegovi kolege, već 3 dana kasnije, 22. travnja, nastali su prvi pisani dokumenti.

Postao je direktor odjela za prirodne produkte u Sandozu. Nastavio je istraživati halucinogene tvari pronađenih u gljivama iz Meksika i druge biljke koje su koristili aboriđini. To je dovelo do sinteze psilocibina, glavnog sastojka magičnih gljiva.

Hofmann se zainteresirao i za sjeme Meksičke biljke Rivea corymbosa kojeg domorodačko stanovništvo zove Ololiuhqui. Iznenadio se kada je pronašao aktivni sastojak Ololiuhquia, ergin (lisergična amidna kiselina, poznata još kao LSA), spoj vrlo blizak LSD-u.

1962. godine, Albert i njegova žena Anita otišli su u južni Meksiko u potrazi za biljkom "Ska Maria Pastora", poslije klasificiranu kao Salvia divinorum. Uspio je nabaviti uzorke biljke no nije uspio otkriti aktivne spojeve u njoj.

Hofmann je LSD smatrao "lijekom za dušu" i protivio je se nastaloj zabrani koja je drogu "gurnula" u podzemlje. Hofmann: "Uspješno je korišten 10 godina u psihoanalizi", dodao je kako je droga "oteta" od strane pokreta mladih 1960-ih godina i otada nepošteno osuđivana od ustanova protiv kojih je pokret pokrenut; na neki način, LSD se našao na krivom mjestu u krivo vrijeme.
Hofmannov zaključak je kako je LSD opasan u krivim rukama. Ono što je na kraju i dr.Timothy Leary zaključio: "nije za sve".

LSD - My Problem Child
Reflections on Sacred Drugs, Mysticism, and Science
slika
DivShare File - Albert Hoffman - LSD_ My Problem Child.pdf

Hofmann's Potion (2002)

slika
http://thepiratebay.org/torrent/3342720 ... %28SVCD%29
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

jel neko zna mozda gde ima da se kupe/naruce njegove knjige prevedene na srprko/hrvatski jezik ?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la Red »

mislim da ih niti nema prevedenih. tako da neces ni naci. ja sam moje skinula sa neta i isprintala na engelskom, sta drugo..od monitora me bole oci :D

sve knjige koje ovdje stavljam, pa u bilo kojoj temi... zbilja nema niti jedna knjiga na nasem, nazalost. mozda rijetke...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

nabavio sam doors of perception na nasem jeziku...ali o doktoru bas nista :-s ,ne dobija paznju koju zasluzuje...to je tuzno
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la Tuks »

Lsd se radi od sintetizirane razene gljivice, je neko zna dal se to moze napravit mado, i kako??
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la HypnoToad »

Da, radi se od sklerocija gljive claviceps purpurea, ilitiga ergota, al da je tako jednostavno, bilo bi više LSDa. ;)
Kolko ja znam, postupak je bolesno kompliciran, potrebno je nevjerojatno znanje kemije i odlično opremljen labaratorij, tako da na kućnu pripremu nažalost možeš zaboravit.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
odanikdrugogsveta

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

moj savet ti je da to ostavis profesionalcima...posto je to OTROVNA GLJIVA...hoffman je izdvojio cini mi se 25 sastojaka iz iste,a lsd je bio 25i,otud naziv lsd-25....nikako ne uzimaj gljivu ako naletis na nju !!
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la CAM »

je ide se od ergot tartarata , par dana ide se po shematici i dobije se u područiju grama LSD to je dosta za svakog građana Hrvatske da tripa svaki tjedan jedanput u slijedećih nekoliko godina

potrebno je znanje, strpljenje, i oprema

ionako je LSD lud ... angel dust je još luđi, jedina halucinogena tvar koja se može prenjeti preko kože , lakša sinteza , ali efekt je toliko intenzivan i nije trip već doslovno haluciniranje

Angel dust, sačč a pjitty name slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la Red »

ok jeste vrata percepcije ima na hrv i takoder Sveta gljiva od Plečka, sto znam da su te tematike, i neke knjige pod zadnje o marihuani ili neke ANTIdrug knjige gdje je sve objasnjeno u nekom negativnom tonu.

tako da ne, nemozes nista citat a da nije na engleskom. nazalost. ali bolje to nego da nista od toga ne mogu procitati. hvala ti internete i PDF formatu sto sada sve knjige koje sam zeljela mogu procitat :D

LSD? :ymdevil: ju viš...komplicirano do zla boga...

evo ti knjiga, citaj i vidi sam o cemu se radi ;) ima jednostavnijih varijanti sa upotrebom morning glorij sjemenki, LSA, no opet..nije to to.

Uzivaj :D

slika
http://www.divshare.com/download/11401648-74e
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Albert Hofmann

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

zahvaljujem :-*
Odgovori