Ratko Martinović: Društveni inženjering

Svakog dana, novo otkriće
Odgovori
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Ratko Martinović: Društveni inženjering

Post Postao/la gotta »

Kome vjerovati? To je ključno implicitno pitanje koje ova knjiga postavlja. Možemo ga parafrazirati na više načina: Kako raspoznati vlastite od tuđih stavova, toliko duboko ugrađenih da ih smatramo vlastitima? Koje je istinsko podrijetlo naših stavova?

Jesu li oni naši ili smo ih preuzeli (učitali, downloadali) od roditelja, društva, kroz školu i medije? Čovjek je društveno biće pa mu je valjda neminovno razviti neku vrst grupnog svjetonazora. No, koji bi onda bio pravi ljudski svjetonazor, onakav kakav bi nastao spontano, kad ljudi ne bi bili izloženi suvremenim alatima propagande? A to su manje-više svi komunikacijski kanali.

Možda možemo svrnuti pogled na zaostala plemena u južnoameričkim džunglama, koja žive netaknuta civilizacijom niti ikakvom spoznajom da postoji neki svijet tamo vani i vjerojatno ćemo i tamo vidjeti kako djeca preuzimaju svjetonazor od roditelja. No, ključna razlika koja mi je padala na pamet dok sam povremeno u životu razmišljao o tim pitanja - kojima su se bavili mnogobrojni filozofi tijekom povijesti, a vjerojatno će se njima baviti i filozofi budućnosti - bila je: namjera. Kao i uvijek. Dvije istovjetne djelatnosti temeljno razlikuje namjera njihova počinitelja.

No, kako možemo procijeniti koja je namjera dobra, a koja loša kad iz perspektive nositelja neke ‘loše’ namjere možda ta namjera – koja čini štetu drugima – ima neki plemeniti cilj? Procijeniti ne možemo nikako, osim što možemo uočiti zabludu da uopće postoji ikakav ‘cilj’, ili kraj povijesti nakon kojega je sve u redu jer bi navodno bio stvoren sustav koji će svu daljnju sretnu i neodređeno dugu budućnost opskrbljivati svoje stanovnike udobnošću, srećom i ispunjenošću.
(nexus-svjetlost)


Počela sam čitati ovu knjigu, čini mi se izuzetno intrigantna :mushroom:
Moram priznati da mi je sam početak pomalo dosadnjikav, jer se autor osvrnuo na povijesni kontekst određenih fenomena, ali što dalje čitam, otkrivam neke stvari koje su me oduvijek zanimale, a da biste pronašli ono što vas zanima, morate provesti malo više vremena uz komp, što se meni osobno ne da.
Ne mogu iznijeti svoje mišljenje o knjizi obzirom da sam tek na početku, ali možda ju je netko od vas pročitao?
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
NjOzA
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 14.02.2018, 09:09
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Ratko Martinović: Društveni inženjering

Post Postao/la NjOzA »

A da li ti ovu knjigu slučajno imaš u nekom formatu ili si je kupila? Volio bih ovo pročitati jer mislim da me se baš tiče jer sam sjedio poslušno u svojim školskim klupama i mislim da sam pored toga i ostalih stvari postao pomalo izdresiran od strane društva i univerzalnog pravila dobrog ponašanja i definicije prave momčine :ohnoo:
Ako neko ima za preporučit knjigu slične tematike molim da podjeli sa mnom i meni sličnim dresurama . :x
Odgovori