Robert Lanza: Biocentrizam

Svakog dana, novo otkriće
Odgovori
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Robert Lanza: Biocentrizam

Post Postao/la gotta »

Robert Lanza je stručnjak za regenerativnu medicinu i naučni direktor Kompanije za naprednu ćelijsku tehnologiju. Prije nego što je postao poznat po svojim istraživanjima o matičnim ćelijama, već je bio poznat po uspješnim eksperimentima kloniranja ugroženih životinjskih vrsta.

Međutim, ovaj naučnik je odnedavno počeo da se bavi i fizikom, kvantnom mehanikom i astrofizikom. Ova zanimljiva mješavina je stvorila teoriju biocentrizma, kojom se profesor sada bavi. Biocentrizam uči da su život i svijest osnova univerzuma i da svijest stvara materijalni univerzum, a ne obrnuto.
Lanca ukazuje na strukturu samog univerzuma i na to da su zakoni, sile i konstante univerzuma podešene za život, što upućuje na to da je inteligencija postojala prije materije. On također tvrdi da vrijeme i prostor nisu objekti niti stvari, već alati našeg životinjskog razumijevanja. Lanca kaže da mi u stvari nosimo vrijeme i prostor sa sobom kao što kornjače nose svoj oklop, što znači da mi postojimo čak i van vremena i prostora.

Teorija upućuje na to da smrt svijesti ne postoji, već da je to samo pomisao pošto se ljudi identificiraju sa svojim tijelom. Oni vjeruju da će tijelo nestati prije ili kasnije i da će njihova svijest nestati s tijelom.

Ukoliko tijelo stvori svijest, onda svijest umire kada i tijelo, ali ako tijelo prima svijest na isti način kao što kablovska televizija prima signal, onda je jasno da svijest nastavlja da postoji i kada napusti svoj fizički oklop. Zapravo, svijest postoji van granica vremena i prostora. Ona može da bude bilo gdje: i u tijelu i van tijela. Drugim riječima, ona nije lokalna na isti način kao i kvantni objekti.

Lanca takođe veruje da postoji nekoliko istovremenih univerzuma. U jednom univerzumu je tijelo mrtvo dok u drugom ono i dalje postoji, upijajući svijest koja se preselila u ovaj univerzum. To znači da osoba koja umre ne završi u raju ili paklu, već u sličnom svetu koji je nekad naseljavala, ali ponovo bude živa. To se tako dešava iznova i iznova.



Lanca ukazuje na strukturu samog univerzuma i na to da su zakoni, sile i konstante univerzuma podešene za život, što upućuje na to da je inteligencija postojala pre materije


Knjiga pod nazivom „Biocentrizam: Na koji način život i svest predstavljaju ključ razumevanja prirode i univerzuma“ uzburkala je internet, pošto se u njoj navodi da se život ne završava kada telo umre, već da traje zauvek.





https://www.youtube.com/watch?v=bc44f_3QfwE

https://www.youtube.com/watch?v=zI_F4nOKDSM

https://www.youtube.com/watch?v=fYy2p9N5eqQ



Robert Lanza, profesor na Medicinskom fakultetu u Sjevernoj Karolini tvrdi kako je prema teoriji biocentrizma smrt zapravo samo iluzija koju stvara naša svijest.Teorija se bazira na shvaćanju da smrt nije konačna kao što to mi mislimo, a glavna premisa joj je da je život ishodište koje stvara svemira, a ne da svemir stvara život. Prema tome, naša svijest određuje oblik i veličinu svega u svemiru, a vrijeme i prostor se zapravo ne kreću ovom brzinom nego smo si mi to sami tako ‘posložili’ u glavi.Kada osoba prihvati da su prostor i vrijeme samo konstrukti našeg mozga slijedi zaključak da ideja besmrtnosti postoji u svijetu u kojem nema granica u prostoru i vremenu.

Dakle, fizička smrt nije konačna,bar što se tiče profesora Lanze i njegove teorije biocentrizma, piše BeforeIt'sNews.Njegovu teoriju podupire i ona Iana Stevensona koji je na primjeru dječaka Sama dokazao da reinkarnacija postoji. Dječak je, naime, rođen godinu i pol nakon što mu je umro djed. Kada je imao 18 mjeseci, otac mu je mijenjao pelenu, u tom trenu dječak ga je pogledao i rekao ‘Kada sam bio u tvojim godinama ja sam mijenjao tvoje pelene’.Stevenson ima oko 2500 slučajeva u kojim postoji dokazi da je dijete zapravo reinkarnacija nekog prošlog života. Dokaz za to leži u sjećanjima male djece.


https://www.youtube.com/watch?v=h6M-nXjh_9I
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Robert Lanza: Biocentrizam

Post Postao/la Bamakhepa »

Covjek zeli bit primjecen pa ljubomoran na fizicare sto su puno relevantniji na kozmickoj skali.

Nema mi to smisla.. Vise filozifije nego fizike, baratanje sa nedokazanim velicinama (npr svijest koja je znanosti jos nejasba, koristi ju bez jasne definicije i objasbjenja), nedokazanim linkovima medju velicinama isl.. Kada bi matematicki formulieali ti bi bilo objasnjenje funkcije jednadzbom sa previse nepoznanuca stvarajuci iluziju smisla samum uvodjenjem naziva.

Zatim te javne prezentacije koje vise dokikuju Chopri nego ozbiljnom znanstveniku...

Mislim da je samo zelio malo omastit brk na newage trzistu, ne djeluje uopce kao ozbiljan znanstveni rad., bez obzira na dotadasnju zbanstvenu karijeru.
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Robert Lanza: Biocentrizam

Post Postao/la gotta »

ne može se sve znanstveno potkrijepiti ;)
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Robert Lanza: Biocentrizam

Post Postao/la Bamakhepa »

ne moze, moze se i mastat, pa i gradit karijeru na masti.. kad je jako uspjesna karijera nazivamo ju religijom :D
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Robert Lanza: Biocentrizam

Post Postao/la gotta »

stoji, ali isto tako ne mozemo reci da je Robert Lanza jedini sa ovakvim stajalistem, jer ih ima more... i u biti, meni se teorije svidaju i vjerujem da ima nesto u njima :)
https://matrixworldhr.com/2014/02/10/kv ... kon-smrti/
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Robert Lanza: Biocentrizam

Post Postao/la Bamakhepa »

teorije imaju smusla, ali ih ozbiljan znanstvenik ne iznosi bez dovoljno cak niti logicko-filozofske (drustvenjak) ili logicko-matematicke podloge, kamoli eksperimentalne.. Pa jos to promivira jao kakvu religiju.. Neozbiljno.

Naravno da moze bit u pravu.. Sve moze bit.. Moze bit i da stvarno pistoje Jedaji i zvjezda smrti.. Samo je pitanje vjerojatnisti, a ona se dize sto je nesto jasnije koncipirano i bolje dikazano.. Ovo nije dovoljno niti jedno niti drugo, barem koliko mi se cini ovako preletavajuci clanke, da bi zasluzilo paznju koju saminamecuci trazi.
Odgovori