Mandelin efekt

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la AFX »

Maje su nestale jer su se elijeni zaželili krmenadli :D
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la Bamakhepa »

Maje uopce nisu nestale. Politicka struktura se rasula. Ali danas ih ima (direktnih nasljednika) tek nesto manje nego sto je bilo u predkolumbovskoj americi, sto je za indijansku skupinu (buduci su decimirani, prvenstveno eurpskim bolestima) dobar broj.

Btw maje nikada nisu bile pleme, narod ili nacija nego konglomerat razlicitih plemena i kultura, koje i dalje opstaju u svom malom lokalnom obimu...

Mah.. ove rasprave su nekad tako zamorne, zasto "narkici" gotovo redovno moraju u tolikoj mjeri biti lakovjerci i generalni budzastoalternativci da je tesko naci normalnih tema za razgovor :-? .... :-s
Zadnja izmjena: Bamakhepa, dana/u 28.02.2017, 13:50, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la gotta »

Da, New Age je zamka današnjeg vremena; teško je razaznati koje su informacije istinite, a koje su potpuno netočne. Možemo reći da nam se nešto čini besmisleno ili pak smisleno, ali je pitanje što je zapravo uistinu točno, tu se opet nalazimo u paukovoj mreži i opet možemo reći da je sve iluzija i samim time da ništa nije stalno i trajno...i tako u beskonačnost. :ohnoo:
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la Bamakhepa »

gotta je napisao/la:Da, New Age je zamka današnjeg vremena; teško je razaznati koje su informacije istinite, a koje su potpuno netočne. Možemo reći da nam se nešto čini besmisleno ili pak smisleno, ali je pitanje što je zapravo uistinu točno, tu se opet nalazimo u paukovoj mreži i opet možemo reći da je sve iluzija i samim time da ništa nije stalno i trajno...i tako u beskonačnost. :ohnoo:
Zasto to sto nam se nesto cini nije dobar kriteriji, posebno u vremenima lake dostupnosti informacija. Provjere se povijesne i socioloske cinjenice (kada su u pitanju maje), fizikalne i matematicke (kada su u pitanju teorije tog tipa), psiholoske, filozofske itditd...

Zaista ne vidim koje je opradvanje za neinformiranost u vrijeme kada je svaka informacija dostupna klikom misa.

Mozda u losem skolskom sustavu koji ne uci dovoljno konstruktivno i kvalitetno sustavnom analitickom razmisljanju i filtraciji informacija.
Sjecam se npr kako smo strebali matematiku ucivsi operacije bez svjesnosti o povezanosti funkcija sa modelianjem stvarnog svijeta oko sebe, formalnom logikom isl, sve neko slijepo strebanje bez smisla,glave i repa... mozda je do tog zastarjelog pristupa obrazovanju sto se masa ljudi ne zna sluziti obiljem informacija koje su dostupne, ne znam... :-?
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la gotta »

Bamakhepa je napisao/la: Zaista ne vidim koje je opradvanje za neinformiranost u vrijeme kada je svaka informacija dostupna klikom misa.

Mozda u losem skolskom sustavu koji ne uci dovoljno konstruktivno i kvalitetno sustavnom analitickom razmisljanju i filtraciji informacija.
Sjecam se npr kako smo strebali matematiku ucivsi operacije bez svjesnosti o povezanosti funkcija sa modelianjem stvarnog svijeta oko sebe, formalnom logikom isl, sve neko slijepo strebanje bez smisla,glave i repa... mozda je do tog zastarjelog pristupa obrazovanju sto se masa ljudi ne zna sluziti obiljem informacija koje su dostupne, ne znam... :-?
Možda zbog toga što je pola informacija krivo- ne samo na internetu, nego i u školskim udžbenicima. Krivo učimo djecu-tu radimo prve pogreške. Potom nas bombardiraju vijestima sa svih strana, postajemo zbunjeni,u moru informacija, kako izabrati relevantne, temeljite i opravdane?
Danas, kad nam je sve dostupno, kada je tehnologija toliko uznapredovala, ljudi kao da sve manje znaju, kao da sve uzimaju zdravo za gotovo. Eh, tu mi je sve, imam sve informacije koje su mi potrebne, zašto da se mučim potražiti sam odgovore? Naravno, ne možemo sami potražiti odgovore na sve, ali ja se evo, iskreno osjećam poprilično izgubljeno, da mi je bolje što manje čitati i ne zamarati se takvim informacijama.
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la Bamakhepa »

Naravno da polainformacija nije krivo, ali problem je sto prenose samo informacije, a ne i metodologiju dolaska do nje, pa se ne zna kako raspoznavati pravo od krivog. Onda kad cuju neku drugaciju informaciju negdje na internetu koja im zvuci vise kul zakljuce da je tocna samo zato sto im se vise svidja ili djeluje intuitivnije, ili kad cuju neki pseudoargument ne prepoznaju pseudalnost. Dane govorimo o nedovoljnom poznavanju primjenjene matematike, statistike i znanstvene metodologije da bi upce mogli citati znanstvene radove i istrazivanja.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la AFX »

Bamakhepa je napisao/la: Mah.. ove rasprave su nekad tako zamorne, zasto "narkici" gotovo redovno moraju u tolikoj mjeri biti lakovjerci i generalni budzastoalternativci da je tesko naci normalnih tema za razgovor :-? .... :-s
Zelis reci da moja teorija s krmenadlama nije dobra? :o
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la Bamakhepa »

Sve je dobro ako je jestivo :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la HypnoToad »

Bamakhepa je napisao/la: Zaista ne vidim koje je opradvanje za neinformiranost u vrijeme kada je svaka informacija dostupna klikom misa.

Mozda u losem skolskom sustavu koji ne uci dovoljno konstruktivno i kvalitetno sustavnom analitickom razmisljanju i filtraciji informacija.
Ja smatram da je problem upravo u tome, što je s jedne strane ljudima dostupna ogromna količina informacija klikom miša, a s druge strane demonizira se kritičko razmišljanje i filtracija informacija. Ljudi se automatski kače za ono što se uklapa u njihovu sliku svijeta (confirmation bias), emocionalno se vežu za to, i puštaju mašti na volju da popuni sve rupe u logici. Pa mislim, nedavno je bila objavljena slika Stevena Spielberga pored "Triceratopsa" sa snimanja Jurassic Parka, ali je to bilo u vrijeme kada se internetska javnost digla na noge zbog onih nekih trofejnih lovaca, i frajer koji je objavio sliku je isto napisao nešto u stilu "šugavi lovci, odvratna gamad". Misliš da su ljudi stali sekundu i razmislili da li su ikada prije vidjeli tu životinju, bar u dokumentarcu National Geographica? Ha-ha, ma da ne bi. Tisuće ljudi koji "mrze lovce" su žučno reagirali, puni mržnje i bijesa što je Steven spielberg ubio triceratopsa, unatoč mnogima koji su ukazali da je to model davno izumrle životinje sa snimanja filma... Što se više može reći na to??
A da ne govorimo tek o ovakvim stvarima kod kojih nema nekih konkretnih dokaza ni na jednu ni na drugu stranu...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Mandelin efekt

Post Postao/la gotta »

u svakom slučaju, toliko je teorija, ideja, dokumentaraca, izjava, intervjua, clipova... da jednostavno izgubim volju za gledanjem... no sense...
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Odgovori